مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کردستان گفت: قاچاق ۳۷ قطعه کبک وحشی به کشور عراق با هوشیاری مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان سنندج ناکام ماند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی  «زریوار خبر» به نقل از محیط زیست کردستان، اقبال حمیدی اظهار کرد: مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان سنندج با رصد و شناسایی محل نگهداری کبک‌ها، با اخذ حکم قضایی و همکاری نیروی انتظامی و بازرسی از منزل یک شکارچی غیرمجاز، ۳۷ قطعه کبک که قصد قاچاق را کشف و ضبط کردند.

 

وی با اشاره به اینکه واحد حقوقی این اداره اقدام به تشکیل پرونده دراین‌رابطه و معرفی فرد خاطی به مراجع قضایی کرده است، اضافه کرد: محیط‌بانان افزون بر این کبک‌ها، ۳۵ قفس چوبی و یک شبکه نگهداری پرندگان هم کشف کردند.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کردستان ادامه داد: پرندگان کشف شده به اداره حفاظت محیط‌زیست انتقال‌داده‌شده‌اند و پس از بررسی‌های جسمانی، تغذیه و مراقبت‌های لازم در زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان رهاسازی می‌شوند.

 

کبک‌ها که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کنند ارزش اکولوژیکی بالایی در چرخه حیات دارند؛ در فصل پاییز و زمستان که حشره سن به زیر بوته گیاهانی مانند گون و دامنه روی می‌آورند.

 

کبک‌ها از این حشره تغذیه کرده و با واپایش بیولوژیکی آن که آفت محصولات گندم و جو است کمک شایانی به حفظ کیفیت محصولات کشاورزی می‌کنند.

 

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال با ۹۷ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار است.