مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: سرریز سد زریوار با دبی ۱۲۰ لیتر در ثانیه روز پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ آغاز شد.

آرش آریانژاد در گفت‌وگو با خبرنگار زریوار خبر به نقل از خبرنگار مهر اظهار کرد: سد و دریاچه زریوار (زریبار) مریوان به علت بارش‌های مناسب روی داده در سال آبی جاری خصوصاً طی چند روز اخیر، از امروز ۲۳ فروردین ماه با دبی ۱۲۰ لیتر بر ثانیه سرریز کرد.

وی گفت: حجم نرمال سد زریوار ۶۴.۹۱ میلیون متر مکعب است و دبی ورودی این سد در حال حاضر ۵.۶۷ مترمکعب بر ثانیه است که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۰.۲۳ بود.

آریانژاد افزود: حجم ذخیره آب سد زریوار در مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۸۹ میلیون مترمکعب معادل ۵۲ درصد بود که خوشبختانه در پی بارش‌های مناسب اخیر سرریز این سد امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت پروردگار این هشتمین سد در استان کردستان است که طی چند ماه اخیر سرریز داشته و پیش از این نیز سدهای عباس آباد و سبدلو بانه، چراغ‌ویس سقز، گاران مریوان، زیویه کامیاران، قشلاق و آزاد سنندج، سرریز کرده‌اند.

آریانژاد افزود: ۵ ایستگاه در استان بیشترین بارش را طی جبهه اخیر ثبت نموده که شامل: بانه ۴۸.۴ کامیاران ۴۷.۴ سنندج ۳۸.۷ قروه ۳۷.۳ سقز ۲۸.۵ و مریوان نیز ۲۳.۸ میلی‌متر است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه کرد: انتقال آب از بند انحرافی قزلچه‌سو در چندسال اخیر و اقدامات حفاظتی شرکت آب منطقه‌ای در راستای انسداد چاه‌های غیرمجاز اطراف دریاچه، کنترل برداشت مستقیم آب از آن، حفاظت کیفی در راستای اهداف و برنامه‌های کارگروه نجات‌بخشی دریاچه زریوار با توجه به بارندگی بیش از ۹۳۵ میلی‌متری از ابتدای سال آبی تاکنون، باعث بهبود وضعیت آن در یک سال اخیر شده و نهایتاً منجر به سرریز طبیعی دریاچه شده و این امر سبب بالا بردن کیفیت آب در مسیر رودخانه خواهد شد.

سد زریوار در سال ۱۳۷۴ به روی دریاچه موجود سد خاکی (دایک) احداث گردید که باعث افزایش حجم طبیعی دریاچه زریوار شد.