فرمانده سپاه پاسداران شهرستان مریوان اظهارداشت: وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به استناد قانون اسلامی ایران، حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است این به عنوان یک اصل است.

سرهنگ پاسدار قیصر امیدی فرمانده سپاه پاسداران شهرستان مریوان در گفتگو با خبرنگار زریوار خبر، ضمن با تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت اباعبدالله الحسین(ع) در مورد وظیفه سپاه و پاسدار اظهار داشت: وظیفه سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی به استناد قانون اسلامی ایران، حفظ دستاوردهای انقلاب‌اسلامی است این به عنوان یک اصل است؛ امروز سپاه پاسداران نه تنها در عرصه‌های نظامی بلکه در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هم به عنوان کمک یار دولتها و هم در راستای کمک به مردم با استفاده از تمام ظرفیتها و توان خود وارد عمل شده و دارای کارنامه درخشانی است.

فرمانده سپاه پاسداران شهرستان مریوان در مورد وظیفه یک پاسدار بیان کرد: یک پاسدار علاوه بر اینکه باید مجری ابلاغیات و تأکیدات سلسله مراتب و تحقق وظایف و مأموریت‌های سپاه باشد؛ باید شخصا الگو و سرمشق در تمام زمینه‌ها باشد و باید در شرایط سختی که بر مردم حاکم می‌شود، ذهن ها را برای همسایگان، اقوام، دوستان، آشنایان و همکاران آماده کند و به سمت و سوی او بیاید و او در حقیقت حلال مشکلات مردم و جامعه باشد.

امیدی افزود:  مردم به حضور و وجود یک پاسدار باید امیدوار باشند و همه باید حرکات و سکنات و خلقیات او را سرمشق و الگو قرار دهند و غالباً این گونه هم است.

وی در خصوص ارزیابی رابطه مردم کردستان به عنوان ولی نعمتان این انقلاب با سپاه گفت: مردم کردستان نقش اساسی در دفاع از انقلاب اسلامی داشته‌اند و اتفاقاً وجه تمایز مردم کردستان با دیگر استانها و دیگر قومیت‌های کشورمان این است که این مردم علاوه بر اینکه درگیر دوران دفاع مقدس بودند، در جنگ تحمیلی نقش مهم و بی‌بدیل و اساسی داشتند و در داخل هم با گروههای مخالف نظام و احزاب مخالف نیز دسته و پنجه نرم می‌کردند و به همین خاطر کردستان به عنوان سرزمین مجاهدتهای خاموش نامگذاری شده و از خاطرات تلخ و سخت کردستان می‌توان کتابها نوشت و مجاهدتهای بی‌منت این ملت و مردم از مهمان نوازی‌هایشان از اینکه پذیرای جمعیت غیربومی در دوران دفاع مقدس و حتی همین حالا هم هستند و به عنوان مهاجرین و خودشان به عنوان انصار انصافاً به خوبی اقدامات موثری انجام دادند.

فرمانده سپاه پاسداران شهرستان مریوان ابراز داشت: الحمدلله مردم کردستان دارای کارنامه خوبی هستند حتی جامعه زنان غیرتمند کُرد کردستانی کم نیستند، آنهایی که برای پشتیبانی از رزم به کمک رزمندگان در دوران دفاع مقدس حتی با پخت نان محلی و خیاطی به شکل‌های مختلفی کمک حال بودند و امروز ما شاهدیم مادران زیادی نقش بسزایی در کمک پشت جبهه ها داشتند و شهدای زیادی تقدیم نظام و انقلاب کردند، وابستگان زیادی از جامعه بازنشسته‌هایی هستند که نمی‌توان آنها را بازنشسته خواند همان وابسته‌ها و نام مناسب و با مسمایی است چون آنها بعد از اینکه از سازمان به ظاهر جدا می‌شوند بازنشسته‌ها در همه صحنه‌ها باز هم حضور دارند.

امیدی در ادامه تصدیق کرد: مردم کردستان در حقیقت خودشان سپاهی اند و حتما در هر خانواده ای یا شهید است یا جانباز وجود دارد و یا آزاده و یا مجروح و یا مصدومان دوران دفاع مقدس وجود دارد؛ کمترین عضویت آنها عضویت در نهاد سپاه پاسداران است.

 وی بیان کرد: مردم کردستان خودشان پاسدار انقلاب اسلامی هستند؛ سپاه در استان کردستان به دلیل پشتوانه مردمی به صورت خاص دارای دوام و قوام و قدرتمند است؛ در صدر راهبردی نیز قدرت سپاه در سطح بین الملل به واسطه همین قدرت مردم است و وجه تمایز سپاه پاسداران با سایر نیروهای ارتش دنیا همین است، سپاه به دریای بیکران و بی‌انتهای مردم متصل است یعنی اقیانوسی که به واسطه مردم پایان ناپذیر است.

فرمانده سپاه پاسداران شهرستان مریوان یادآور شد: ما در دوران دفاع مقدس این را لمس کردیم تشکیل گردانها در پشت خط مقدم جبهه و تقویت رزم از وجود مردم است و این حقیقتا از برکات و افتخارات سپاه پاسداران است که کاملا مردمی است.

وی در مورد فرق جوانان امروز با جوانان دیروز و گذشته این گونه عنوان کرد: این نسل جوان امروزی هم حقیقتا” کم‌تجربه نیستند و سختی‌هایی به مراتب بالاتر از نسل گذشته و قدیمی دست و پنجه نرم کردند تهدیدات امروز به مراتب بیشتر از گذشته و قبلا” است و استقامت و توان جوانان امروز به هیچ وجه کمتر از جوانان گذشته نیست در عرصه‌های مختلف دارای کارنامه‌های موفق هستند و با افتخار در همه صحنه‌ها شرکت کردند جدا از اینکه کمتر از جوانان گذشته نیستند بلکه اگر خدای ناکرده روزگاری کشورمان دچار مشکلی شود در همه عرصه‌ها حضور پیدا خواهند کرد؛ کما اینکه در شرایطی که برای کشورمان پیش آمده و جوانان حساب خود را پس داده‌اند.

امیدی اضافه کرد: جوانان ما در عرصه‌های مختلف مانند علوم و مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و پزشکی خوب درخشیدند و حضورشان در همه صحنه‌ها مؤید این ادعاست.

فرمانده سپاه پاسداران شهرستان مریوان در مورد توصیه‌های ایشان به عنوان یک پاسدار به نسل جوان و امروزی چیست؛ افزود: جوانان عزیز، ما دارای کتاب آسمانی هستیم که سراسر پند و حکمت است و سختی‌ها، مشکلات و نافرمانی ها زیادی در همه اعصار و پیامبران مختلف به خوبی در آن ذکر شده؛ ما باید از این آیه‌ها و گذشتگان درس عبرت بگیریم و بدانیم سرانجام کسانی که نافرمانی کردند چه شد؟ لذا باید از این آیات الهی درس عبرت بگیریم و نسل‌ها از آنها بهره بگیرند و جوانان مان باید اهل تجزیه و تحلیل درست باشند و راهی را که دیگران به اسفل سافلین کشانده نروند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پیام شهدا، وصیت نامه و راه شهدا، کلام مقام معظم رهبری را در پیش بگیرید تا چراغ راهمان باشد اکنون ۴۵ سال از عمر با برکت نظام جمهوری اسلامی سپری شده و صحنه‌های تلخ و شیرین زیادی را پشت سر گذاشتیم تا بتوانیم این راه را ادامه دهیم و ما هم به عنوان سربازان امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف در رکاب ولی امر مسلمین حرکت کنیم و این انقلاب را به دست صاحبش امام زمان (عج) بسپاریم./ انشاءالله