رئیس کل دادگستری استان کردستان، از رشد ۱۰۰ درصدی کشفیات کالاهای مکشوفه قاچاق در مرز باشماق مریوان در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی، امروز ۸ بهمن در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای مبارزه با قاچاق در سطح استان، حسب دستورات مقامات قضایی دادگستری شهرستان مریوان و با هماهنگی پلیس گمرک مرز باشماق، در دی ماه سال جاری کالاهای قاچاق نظیر انواع سوخت، خودرو، مشروبات الکلی، مهمات جنگی و … به ارزش بیش از ۱۵۰ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال کشف و ضبط شد.

 

وی افزود: همچنین در این خصوص ۱۲۴ فقره پرونده قضایی و تعزیراتی تشکیل شده و ۵۰ نفر از متهمین با صدور قرار تامین متناسب ، بازداشت و روانه زندان شده اند.

 

رئیس کل دادگستری استان کردستان، برخورد و مبارزه جدی با مقوله قاچاق را سرلوحه اقدامات دستگاه قضایی استان برشمرد و تاکید کرد: از جمله عوامل افزایش کشفیات کالاهای قاچاق در ماه گذشته می توان به تشدید اقدامات کنترلی دقیق در مبادی ورودی و خروجی مرز باشماق، شناسایی شیوه و شگردهای قاچاقچیان سوخت، افزایش ساعات خدمات کارکنان گشت مبارزه با قاچاق شهرستان و اجرای گشت و عملیات مشترک فرماندهی مرزبانی و پاسگاه های انتظامی محدوده مرز باشماق مریوان اشاره کرد.

 

شایان ذکر است که استان کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و مرز رسمی و بین المللی باشماق مریوان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می آید که در زمینه ترانزیت، صادرات و امور مسافری فعالیت می کند.