دانشجویان جزء کارآمدترین و پرتحرک‌ترین قشر روشن‌فکر جامعه شمرده می‌شوند و انقلاب‌ها همواره آن‌ها را هسته‌ی اصلی و مرکزی مبارزات خود می‌دانند.

🔹به گزارش خبرنگار زریوار خبر، یکی از تأثیرگذارترین اقشار در نهضت‌های اجتماعی که می‌توانند تغییراتی بنیادین در جامعه بگذارند، جوانان آن جامعه و از بین آن‌ها دانشجویان هستند؛ زیرا آن‌ها جزء کارآمدترین و پرتحرک‌ترین قشر روشن‌فکر جامعه شمرده می‌شوند و انقلاب‌ها همواره آن‌ها را هسته‌ی اصلی و مرکزی مبارزات خود می‌دانند.

🔹بر این‌ اساس چنانچه در ایران اسلامی، این قشر تأثیرگذار در تحولات ساختاری، با استمداد از سه ویژگیِ کلانِ استقلال‌طلبی، عدالت‌خواهی و آرمان‌گرایی که مورد تأکید رهبر انقلاب می‌باشد، با مسائل کشور مماس باشند و در تصمیم‌سازیها و تصمیم‌گیریها مؤثر واقع شوند، مهم‌ترین رسالت خویش را شناخته‌ و بدان عمل کرده‌اند.

🔹 امروز دانشجو باید با سلاح تقوا و با اندیشه‌ورزی، علم همراه با فکر سالم و سازنده را پیشه‌ی خود ساخته و با پرهیز از انفعال و ناامیدی، کانون تولید و انتشار امید به بخشهای مختلف جامعه باشد.

🔹اگر جریان دانشجویی از طریق جریان‌سازی و با ایجاد گفتمان‌سازی در تمامی عرصه‌ها؛ از جمله عرصه‌های سیاسی اقتصادی و علمی، به دنبال پیشرفت درون‌زا باشد و آن را به شکل یک مطالبه‌ی عمومی و فراگیر در جامعه تزریق نمایند، زمینه رشد و تعالی جامعه انقلاب اسلامی بیش از پیش فراهم خواهد آمد.

🔹 امروز تشکل‌های دانشجویی باید با احیای تفکر اسلام سیاسی، به دنبال سه آرمان باشند؛ اول) ایجاد، پرورش و گسترش آرمان اعتماد به نفس، دوم) اعتقاد قلبی و عملی به «ما می‌توانیم» و سوم) ایمان و اعتقاد به مبارزه با سلطه و استکبار در سطح جهان. «از دانشگاه همیشه و در همه‌جا این انتظار هست که محل جوشش و اوج دو جریان حیاتی در کشور باشد؛ اول جریان علم و تحقیق، دوم جریان آرمان گرایی‌ها و آرمان‌ خواهی‌ها و هدف‌گزاریهای سیاسی و اجتماعی.» (بیانات رهبر انقلاب دردیدار با اساتید و دانشجویان، ۲۴ آذر ۸۷)

🔹اینک که دنیا به مدد بیداری جهانی اسلامی پس از اجرای عملیات طوفان‌الاقصی و شکستن هیمنه‌ی پوشالی سلطه استکبار، بیش از گذشته در آستانه‌ی ظهور نظم نوین جهانی قرار گرفته است، بیشترین مسئولیت بر عهده‌ی مؤثرترین قشر یعنی دانشجویان و دانشگاهیان به‌عنوان موتور پیشران حرکت اجتماعی است که با حضور آگاهانه و متعهدانه در جبهه‌ی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، کشور را در تشکیل نظم جدید جهانی هدایت کنند و هویت، استقلال و اقتدار ملی جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان اثبات نمایند.

نویسنده: آمنه عسکریم نفرد