مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان از آغاز حریم‌گذاری پناهگاه حیات وحش و تالاب بین‌المللی زریبار خبر داد.

اقبال حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار زریوار خبر به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار کرد: در راستای مدیریت جامع تالاب و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم تالاب، با نیوجرسی‌های پیش ساخته در منطقه تعیین شده جداسازی می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: در چند سال گذشته افراد به صورت غیرمجاز اقدام به ساخت‌وساز کرده بودند که طبق نقشه حریم و جلوگیری از اقدامات این سوداگران جداسازی آغاز شده است و با هرگونه تعرض طبق قانون مناطق تحت مدیریت و تالاب‌های بین‌المللی برخورد خواهد شد.

وی افزود: این اقدام در حاشیه جنوب شرقی تالاب و در محدوده نزدیک حریم شهری و تعارض ساخت‌وساز غیرمجاز و کمربندی در دست احداث تا میدان بیسارانی انجام می‌شود که متاسفانه در سنوات گذشته این وظیفه قانونی و تکلیف سازمانی مغفول مانده و موجبات ساخت‌وساز غیرقانونی در داخل مرز قانونی پناهگاه حیات وحش زریبار شده است.

تالاب بین‌المللی زریبار در سال ۱۳۸۸ بعنوان پناهگاه حیات وحش اعلام و سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان متولی اصلی آن معرفی شد. همچنین پس از پیگیری‌های جدی در راستای حفاظت از اکوسیستم ارزشمند تالاب زریبار در بهمن ماه ۹۷ با شماره ۲۳۶۹ به عنوان بیست و پنجمین تالاب بین‌الملی ایران در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.