شهید ناصح میرزایی از شهدای استان کردستان است که در فروردین ماه سال ۱۳۴۰ در روستای «چشمیدر» مریوان به دنیا آمد و پس از سال‌ها مجاهدت در کسوت بسیجی حین درگیری با گروک ضد انقلاب به شهادت رسید.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر به نقل از پایگاه خبری تحلیلی کردتودی، شهید ناصح میرزایی روز نهم فروردین ماه سال ۱۳۴۰ میان خانواده‌ای کشاورز و زحمت کش در روستای «چشمیدر» از توابع شهرستان مریوان به دنیا آمد.

ناصح دوران کودکی را در زادگاهش سپری کرد و با رسیدن به سن ۷ سالگی برای کسب علم و دانش راهی مدرسه شد و تا پایان دوره ابتدایی به تحصیل ادامه داد.

وی با استعداد و نبوغی که داشت همیشه جزو شاگردان اول کلاس بود و با وفات پدرش، چون فرزند بزرگ خانواده بود، بار مسئولیت به دوشش افتاد و به ناچار از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باز ماند و به کارگری و امورات کشاورزی مشغول شد.

ناصح فردی متین، متدین و مهربان بود و اخلاق پسندیده او باعث شده بود تا همه کسانی که او را می‌شناسند، از او به نیکویی یاد کنند.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و وجود آشوب‌های داخلی به وسیله عوامل بیگانه پرست ضد انقلاب، حفظ خاک و ناموس خود را وظیفه شرعی و انسانی دانست و با پیوستن به جمع نیرو‌های بسیج مریوان بر علیه دشمن قد علم کرد و در عملیات‌های متعددی بر علیه گروهک‌های ضد انقلاب شرکت کرد.

این بسیجی مبارز پس از سال‌ها مجاهدت در راه اسلام و انقلاب، سرانجام در روز دوازدهم آذر ماه سال ۱۳۶۲ حین درگیری با گروهک‌های ضد انقلاب در نزدیکی روستای «کیکن» به شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از تشییع در قبرستان عمومی زادگاهش به خاک سپرده شد.