رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های استاندار، مجوز واردات میوه‌های گرمسیری از مرز باشماق اخذ شد.
پيمان اسکندری رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار زریوار خبر به نقل از فارس، از واردات موز، انبه، آناناس، نارگیل و … از مرز رسمی باشماق خبر داد.
وی افزود: مرز رسمی باشماق از جایگاه ویژه‌ای در بین مرزهای رسمی کشور برخوردار است که در سال ۱۴۰۱ مقدار ۲۶۴ هزار تن و در سال ۱۴۰۲ مقدار ۲۶۶ هزار تن محصولات کشاورزی از این مرز به کشور عراق صادر شده است.
به گفته وی، این روند با توجه به سیاست‌های جهش تولید، تولید پایدار، ایجاد اشتغال، ازرآوری، تنظیم و کنترل قیمت محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در سطح بازار در کشور رو به افزایش است.
اسکندری ادامه داد: یک حلقه مغفول هم برای واردات محصولات گرمسیری وجود داشت که با توسعه ظرفیت‌های زیرساختی مرتفع شد و این حرکت باعث رونق بیشتر مرز باشماق و توسعه تجارت خارجی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان عنوان کرد: تامین نیاز بازار و مصرف میوه.های گرمسیری در داخل کشور و نزدیکی مرز باشماق به بندر لاذقیه سوریه نسبت به دیگر مرزهای ترانزیتی رسمی کشور و کاهش هزینه‌های حمل و صرفه‌جویی در زمان ما را بر آن داشت که مجوز واردات میوه های گرمسیری از جمله موز، آناناس، انبه و نارگیل را از این مرز رسمی را از سازمان حفظ نباتات کشور اخذ نمائیم.
اسکندری اظهار داشت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله احداث ساختمان و ایجاد پست قرنطینه نباتی، بکارگیری نیروی متخصص و آموزش دیده و استقرار آزمایشگاه قرنطینه‌ای دولتی و خصوصی توسط این سازمان و اداره‌کل گمرک استان با توسعه زیر ساخت های گمرکی و پیگیری مستمر توانستیم مجوز واردات میوه‌های گرمسیری را از سازمان حفظ نباتات کشور دریافت کنیم.
وی افزود: تجار می‌توانند ضمن اخذ مجوزات لازم، اقدام به واردات میوه‌های گرمسیری از مرز باشماق مریوان نمایند.