سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت/
یکشنبه 23 دی 1397 / 06:52|کد خبر : 851|گروه : فرهنگی

توسعه شبکه های اجتماعی مجازی و هویت / تهدیدها و فرصت‌ها

دانشجوی دکتری و مدرس دانشگاه گفت: اینکه شبکه های اجتماعی مجازی فرصت های بی سابقه ای را مهیا ساخته اند، نمی توان تردید کرد، اما هنگامی که به جنبه های اجتماعی و کاربردی این پدیده ها در راستای شکل گیری، تثبیت و یا تردید هویت ها، نگریسته شود، به تناسب هنجارها، زمینه های اجتماعی- سیاسی، جنبه های «فرصت» یا «تهدید» مطرح می گردد.

دانشجوی دکتری و مدرس دانشگاه گفت: اینکه شبکه های اجتماعی مجازی فرصت های بی سابقه ای را مهیا ساخته اند، نمی توان تردید کرد، اما هنگامی که به جنبه های اجتماعی و کاربردی این پدیده ها در راستای شکل گیری، تثبیت و یا تردید هویت ها، نگریسته شود، به تناسب هنجارها، زمینه های اجتماعی- سیاسی، جنبه های «فرصت» یا «تهدید» مطرح می گردد.

به گزاش خبرنگار زریوار خبر، این مدرس دانشگاه می نویسد: فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی به همه فضاهای مجازی، سازمانی و فردی در جوامع بشری وارد شده است و شیوه زندگی روزمره، کار و معرفت او را به درجات گوناگون تحت تاثیر قرار داده اند. برخورداری از این فن آوری ها، به مثابه وقوع یک "چرخش پارادایمی" در زندگی فردی و اجتماعی انسان است که در آن حتی مفاهیم کهن نیز با هندسه معرفتی جدیدی قابل شناخت هستند. فن آوری فقط پیشنهاد است و زمانی که جامعه پذیرای آن باشد، تحقق عینی خواهد یافت. آینده ارتباطات، پیش از آنکه در سیطره فن آوری باشد، در دست بشر است.  به عبارت دیگر، زمینه های اجتماعی در میزان نفوذ و سرعت تغییرات ناشی از فرایند استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات مهم است. جذابیت های جریان آزاد اطلاعات و امکاناتی که فن آوری های نوین ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی مجازی در اختیار طیف گسترده کنشگران قرار می دهد، بسیاری از مقاومت های اولیه را درهم می شکند و گسترش همه جانبه می یابد. شبکه های اجتماعی مجازی نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که به خوبی توانسته اند در زندگی مردم جا باز کنند و بر ابعاد زندگی و اجتماعی افراد تاثیر گذاشته اند و به احتمال زیاد در آینده نقش به مراتب بیشتر و مهمتری را برعهده خواهند گرفت.


نرم افزارهای ارتباطی را می توان به دو گروه عمده عمومی و خاص تقسیم بندی کرد. در نرم افزارهای ارتباطی عمومی، کاربران با انگیزه ها و اهداف مختلف حضور دارند و شبکه مجازی خود را از طریق این نرم افزارها دنبال می کنند. ولی نرم افزارهای ارتباطی خاص حول موضوعی ویژه شکل گرفته اند و تعداد کاربران آن نیز کمتر است. برای مثال، شبکه اجتماعی «کلیسای من» حول موضوعات مذهبی و دینی بود و مخاطبان آن دارای گرایش های خاصی بودند. «مای اسپیس» هم مخصوص هنر و گروه های هنری بود که بر اساس ارزش ها و تفکرات هنری خود به مباحثه و تعامل می پرداختند. «فیس بووک» یکی ار شبکه های اجتماعی عمومی است که بیشترین کاربران را درحال حاضر به خود اختصاص داده است. این شبکه افراد را با فرهنگ ها و هویت های گوناگون گردهم آورده است و با جذابیت ها و تنوعی که دارد، کاربران آن همچنان درحال رشد است. به طوری که از 5/5 میلیون کاربر در سال 2005 به بیش از 100 میلیون در سال 2008 رسید و به جرات می توان گفت هم اکنون بیش از نیم میلیارد نفر در دنیا از این شبکه استفاده می کنند.


به طور کلی، شبکه های اجتماعی امروزه به سرگرمی و بخشی از زندگی افراد در جهان تبدیل شده است. به نحوی که از میان 20 سایت پربازدید جهان، 12 سایت در زمره شبکه های اجتماعی می گنجند. کاربران ایرانی همانگونه که در زمینه وبلاگ نویسی در مقاطعی رتبه اول جهان(به نسبت جمعیت) را به خود اختصاص داده اند، در شبکه های اجتماعی نیز حضوری گسترده و فعال داشته اند؛ به عنوان مثال، پس از راه اندازی سامانه اورکات، ایرانی ها پس از برزیلی ها، آمریکایی ها و هندی ها، به چهارمین ملیت در این شبکه های اجتماعی تبدیل شده اند.


شبکه های اجتماعی، با قابلیت های ارتباطی و سرمایه اجتماعی نهفته در آنها بسترهای مناسبی برای رشد گفتمان ها و جنبش های فکری- اجتماعی شده اند. کنشگران اجتماعی و کاربران سراسر جهان از قابلیت های شبکه ارتباطی برای پیشبرد برنامه ها، دفاع از ارزشها و علایق خود استفاده می کنند. به عبارت بهتر، کاربران می توانند از طریق شبکه های اجتماعی مجازی می توانند هویت ملی و قومی خود را معرفی کنند و با هویت های جدید ملی و بین المللی دیگر آشنایی یابند. همچنین این شبکه ها ممکن است در راستای تحکیم هویت کاربران و یا تضعیف آن نقش موثری ایفا کنند. از آنجا که تنوع فرهنگی و سیاسی در جهان زیاد است و روابط قدرت نیز در شبکه جهانی ساخت یافته است، لذا جنبش های اجتماعی(یا گروههای اجتماعی) هم با همه گوناگونی و هویت مشخصی که دارند، در ساختار این شبکه جهانی فعالیت می کنند و در فرایند ارتباطات جهانی قدم به صحنه مبارزات و تعامل فکری می گذارند. لذا فرصت یا تهدید قلمداد کردن شبکه های مجازی در ارتباط با هویت ملی و قومی، جای تفسیر و بررسی دارد.

 

شبکه های اجتماعی مجازی و هویت
با ورود شبکه های اجتماعی مجازی به زندگی افراد، بسیاری از فرایندها و زمینه ها نیز دستخوش تغییر شده و از قالبی به قالب دیگر تغییر یافته اند. با شبکه های اجتماعی، دیگر افراد برای پیداکردن همفکران خود در موارد گوناگون تنها نیستند. اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی به عنوان یک رسانه پست مدرن، تداعی گر مرگ فاصله ها در جغرافیای ذهنی است. همانگونه که با احداث راه آهن و هواپیما، انسان بر فاصله و مسافت غلبه کرد، توسعه زیرساخت های اینترنت بیانگر همان اتفاق(اما این بار در سپهر مجازی) است. انسان امروز تا حد زیادی بر زمان و مکان غلبه یافته است. صداهایی که دیرزمانی شنیده نمی شدند، حال شنیده می شوند. تمرکزگرایی شدید در رسانه های حاکم سنتی مانند رادیو و تلویزیون با تمرکززدایی به مراتب شدیدتر در رسانه های دیجیتالی و پست مدرن به چالش کشیده شده است. این شبکه ها به افراد اجازه می دهد تا هویت های خود را دریابند و با هویت های جدید آشنایی یابند. این امر باعث می گردد تا هویت ها در تعامل و حتی تقابل یکدیگر قرار گیرند. اینجاست که باید به موازنه چالش ها و مزایای این شبکه ها پرداخت. اینکه شبکه های اجتماعی مجازی فرصت های بی سابقه ای را مهیا ساخته اند، نمی توان تردید کرد، اما هنگامی که به جنبه های اجتماعی و کاربردی این پدیده ها در راستای شکل گیری، تثبیت و یا تردید هویت ها، نگریسته شود، به تناسب هنجارها، زمینه های اجتماعی- سیاسی، جنبه های «فرصت» یا «تهدید» مطرح می گردد. شیفتگی صرف، پذیرش منفعلانه هنگام مواجهه با این فن آوری ها، به اندازه واکنش های تهدیدانگارانه هستند.

 

این شبکه ها با داشتن دو قابلیت بزرگ تعامل و اشتراک گذاری می تواند نقش مهمی در هویت افراد، گروه ها و ملیت ها داشته باشند. در واقع، فرصت یا تهدید تلقی کردن شبکه های اجتماعی مجازی به این دو قابلیت عمده آنها بازمی گردد. چنانچه تعامل بدون تعصب، متقابل و توام با تبادل اطلاعات درست و مناسب باشد، فرصت به شمار می رود، اما چنانچه تعامل یک طرفه و با تبادل اطلاعات نادرست و ساختگی باشد، یک تهدید تلقی می گردد. همچنین چنانچه محتوای اطلاعات و دانش های به اشتراک گذاشته شده در صفحات مجازی، کذب و غیرواقعی و ناشی از خودشیفتگی فرهنگی و ملی باشد، به برداشت های منفی و بحران در هویت ها منجر می گردد. آنچه از اهمیت برخوردار است شیوه صحیح برخورد با این شمشیر دولبه است که بتوان از مزایای آن به سود تقویت و تحکیم هویت ها و افزایش آگاهی ها و تبادلات فرهنگی استفاده نمود.

 

نویسنده: محمد رحمان پور دانشجوی دکتری علوم تربیتی دانشگاه اصفهان و مدرس دانشگاه پیام نور

مطلب ارسال شده به سایت خبری تحلیلی زریوار خبر، بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها رابه کاربران خود در شهرستان مریوان و استان کردستان ارائه دهد.(زریوار خبر منتظر مقالات شما می باشد. برای ارسال نوشته های خود به قسمت ارتباط با ما در صفحه نخست سایت مراجعه فرمایید).


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اوینجمعه 8 خرداد 1394 | 23:20

2
0

باسلام خدمت مدیر محترم سایت زریوار خبر وهمکاران محترم.امشب در برنامه ریگا. اقای اسدی. از از اقای کریمیان بخاطر کمک به دختر بچه انجیرانی نیازمند مداوا تشکر نمودن ممنون میشم اگه اطلاع رسانی کنید .با تشکر از سایت فوق العاده خوبتون

1
0
صداقت دوشنبه 24 دی 1397 | 12:44

در جناب بانو اوین به خدمتتون عارضم که دستگاه فوق با تلاش و پیگیری جناب امید کریمیان نماینده دور نهم مردم مریوان و سروآباد در مجلس در راه رضای خدا توسط یک خیر تهرانی در سال 94 به مبلغ 12 میلیون تومان خریداری گردید.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی