سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 27 بهمن 1393 / 16:48|کد خبر : 8|گروه : اقتصادی

توسعه کُردستان در حد حرف و شعار باقی مانده است

مدیر مسئول سایت کُردتودی در برنامه زنده گفتمان در سیمای کُردستان گفت: متاسفانه زمانی که امر توسعه را در عمل واکاوی می کنیم، به این نتیجه می رسیم که کُردستان آنچنان که باید توسعه نیافته است چرا که گفتمان توسعه در حد حرف و شعار باقی مانده است و به حوزه عمل وارد نشده است.

مدیر مسئول سایت کُردتودی در برنامه زنده گفتمان در سیمای کُردستان گفت: متاسفانه زمانی که امر توسعه را در عمل واکاوی می کنیم، به این نتیجه می رسیم که کُردستان آنچنان که باید توسعه نیافته است چرا که گفتمان توسعه در حد حرف و شعار باقی مانده است و به حوزه عمل وارد نشده است.

به گزارش زریوارخبر به نقل از نوای آبیدر، توسعه و خواست آن توسط مردم همواره در استان کُردستان از بدو انقلاب اسلامی ایران تاکنون بر سر زبان ها جاری بوده است.

رسانه ها نیز در ابن رابطه به عنوان نقشی میانجی گرانه مطالبات زیادی را از دولت و مسئولین داشته است و همواره خواست توسعه را از دولت کنونی و ادوار گذشته مطالبه کرده است.

زمانی که در عمل توسعه را بررسی می کنیم، متاسفانه کُردستان به نسبت دیگر استان های همجوار خود سهمی در توسعه یافتگی ندارد و می بینیم که حرف مسدولین در حد شعار باقی مانده است.

در این راستا، صدا و سیمای مرکز کُردستان شنبه شب در برنامه ای زنده تحت عنوان"گفتمان" با دعوت از "محمد قربان کیانی" رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و "کاوه امجدی" مدیر مسئول سایت کُردتودی ،مدرس دانشگاه های کُردستان و نماینده اصحاب رسانه کُردستان به تحلیل بحث فرهنگ توسعه و مشکلات پیش روی این مسئله پرداخت.

مدیر مسئول سایت کُردتودی: " توسعه کُردستان در حد حرف و شعار باقی مانده است"

"کاوه امجدی" مدیر مسئول سایت کُردتودی با انتقاد از فضای توسعه در کُردستان و عدم هماهنگی میان مسئولین در بحث توسعه گفت: توسعه در حرف امری بسیار شیرین و خوشایند است و تمام استاندارانی که از اول انقلاب به کُردستان آمده اند همواره بحث توسعه کلیدی ترین گفتمان آنها بوده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه زمانی که امر توسعه را در عمل واکاوی می کنیم، به این نتیجه می رسیم که کُردستان آنچنان که باید توسعه نیافته است چرا که گفتمان توسعه در حد حرف و شعار باقی مانده است و به حوزه عمل وارد نشده است.

مدیر مسئول سایت کُردتودی افزود: رسانه ها در بحث بسط توسعه، نقشی کلیدی را ایفا می کنند و می توانند در دو امر نرم افزاری و سخت افزاری توسعه مثمر ثمر باشند.

امجدی خاطرنشان کرد: زمانی که خبرنگاری می خواهد مطالبات مردمی را در زمینه توسعه به سمع و نظر مسئولین استان برساند، متاسفانه تنگ نظری هایی از جانب برخی ها صدای این خبرنگاران را کم رنگ می کند و در نتیجه این برداشت ایجاد می شود که مردم کُردستان توسعه را نمی خواهند در حالی که خواست اصلی مردم کُردستان توسعه همه جانبه استان است.

وی در خصوص بحث سخت افزاری توسعه و مشکلات این حوزه تصریح کرد: هیچ سرمایه گذاری حاضر نیست که سرمایه کلان خود را در استانی که پیچ و خم جاده های آن با چشمان بسته نیز حس می شود فداکاری کرده و در بوروکراسی دو ساله گرفتن مجوز در کُردستان وقت خود را تلف کند، چرا که همین فرد در استان های دیگر در کمتر از یک ماه تمامی مجوزهای سرمایه گذاری را دریافت می کند.

وی عنوان کرد: تنگ نظری هایی که در زمینه جذب سرمایه گذار در کُردستان وجود داشته است موجب شده است که حسی منفی و بدبینانه نسبت به سرمایه گذاری در استان ایجاد شود که این حس ممکن است تا سالیان سال نیز ادامه داشته باشد.

این نماینده اصحاب رسانه کُردستان تاکید کرد: رسانه های مستقل کُردستان با وجود محدودیت در امر انتشار اخبار و گزارشات واقعی در امر توسعه، همواره سعی کرده اند تا مبحث دانش توسعه و یا همان فرهنگ توسعه را از کانال فرهنگ ساز رسانه به مردم انتقال دهند و در بحث سخت افزاری نیز با انتقادات به جا، سازنده و البته واقع گرایانه سعی بر آن داشته اند تا مسئولین را به پای کار بیاورند.

امجدی گفت: اساسی ترین مولفه در بحث توسعه هر کشور یا استانی، نیروی انسانی کارآمد و متخصص است که دانشگاه ها وظیفه اصلی را در این میان بر عهده دارند.

مدیر مسئول سایت کُردتودی یادآور شد: متاسفانه اکثر دانشگاه های کُردستان مبحث مدرک گرایی صرف را در دستور کار قرار داده اند و دانشجوی ترم اولی با ترم آخر از لحاظ دانش افزایی تغییر محسوسی نکرده است که این خود معضلی جدی برای تربیت نیروی متخصص و پیشبرد توسعه در استان است.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

هیرشدوشنبه 18 اسفند 1393 | 14:10

0
0

واقعا ممنون زریوار خبر.موضوعات جالبی مطرح شده

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی