سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 20 آذر 1398 / 09:05|کد خبر : 7303|گروه : اجتماعی

هشدار انجمن تحقیقات جنگل‌ها و مراتع به دپوی زباله در سایت موقت شهرداری مریوان/ بزرگ‌ترین ایستگاه تحقیقات جنگل کردستان به زباله‌دانی تبدیل شده است

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان گفت: گاران یک جنگل تحقیقاتی با تنوعی از گونه‌های درختی و درختچه‌ای در دل یکی از بهترین رویشگاه‌های زاگرس است که به گورستان انبوه زباله‌های شهری مبدل شده است.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان گفت: گاران یک جنگل تحقیقاتی با تنوعی از گونه‌های درختی و درختچه‌ای در دل یکی از بهترین رویشگاه‌های زاگرس است که به گورستان انبوه زباله‌های شهری مبدل شده است.

به گزارش زریوارخبر، احمد رحمانی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ایستگاه تحقیقات گاران در مریوان با قدمت بیش از 50 سال با مساحت 128 هکتار بزرگ‌ترین ایستگاه تحقیقات جنگل در استان است.

وی افزود: تاکنون ده‌ها پروژه تحقیقاتی در این ایستگاه انجام شده و هم‌اکنون یکی از سایت‌های پایش جنگل زاگرس بوده که چندین پروژه تحقیقاتی در آن اجرا می‌شود.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان بیان کرد: گاران یک جنگل تحقیقاتی با تنوعی از گونه‌های درختی و درختچه‌ای در دل یکی از بهترین رویشگاه‌های زاگرس، گورستان انبوه زباله‌های شهری شده است.

وی عنوان کرد: قصه گاران بسیار دردناک‌تر از زباله‌دان‌های دیگر در منابع طبیعی است، چراکه گاران متفاوت با مشابه‌های خودش بوده و حدود 50 سال حفاظت و تحقیقات را همراه خود دارد، این مهم در زاگرس به معنی این است که رویشگاهی جنگلی که به سوی بکربودن و شرایط مطلوب پیش می‌رفته، اکنون باید درست در نقطه مقابل خود به سوی قهقرا حرکت کند.

وی از دست‌رفتن رویشگاه‌های جنگلی و گنجینه‌های خدادادی را فاجعه ای بزرگ در این مقططع از زمان دانست و گفت: دولت باید بیش از پیش برای حفظ منابع طبیعی قدم های مثبت بردارد، چرا که این منابع فقط برای ما آفریده نشده است.

رحمانی با تاکید بر اینکه نباید در ساده‌ترین موضوعات کلان، به عقب‌ رفت تصریح کرد: مقامات ما باید بدانند که در کشورهای توسعه‌یافته با زباله و پسماند چه می‌کنند.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان گفت: مسئولان استان کردستان و به ویژه مسئولان شهر مریوان باید بیش از پیش به اهمیت جنگل‌های زاگرس پی ببرند و بدانند که که جنگل‌های زاگرس محل تأمین 40 درصد آب کشور است و هر هکتار جنگل دو و نیم تن اکسیژن در اختیار ما قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اهمیت ارزش زیست‌محیطی جنگل برای مسئولان عنوان کرد: بی‌مهری با طبیعت نباید بیش از این ادامه داشته باشد. فریاد جنگل از این بی‌مهری، سیل‌هایی است که انسان‌ها را با خود می‌برد و ویرانی‌هایی است که به بار می‌آورد.

رحمانی با اشاره به اینکه فریاد جنگل را در سوختن چهار نفر از هموطنانمان در آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان در سال گذشته باید شنید افزود: پاسخ این بی‌مهری‌ها را در خشم طبیعت باید دید.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان، اظهار کرد: منابع طبیعی کشور نباید بیش از این تاوان ندانم‌کاری و بی‌تدبیری مسئولان را بدهد و می طلبد مسئولان استان کردستان سری به این ایستگاه بزنند و نتیجه اقدام خود را ببینند.

وی افزود: متاسفانه در این محل، شیرابه زباله دپوشده در جنگل در حال خشک‌کردن درختان بلوط، زالزالک، گلابی وحشی، بنه  و سایر گونه‌های باارزش ایستگاه است. بوی تعفن زباله و حضور انواع حیوانات برای تغذیه از زباله‌ها امکان حضور در ایستگاه و ادامه فعالیت‌های تحقیقاتی را از محققان گرفته و امکان ادامه کار در ایستگاه وجود ندارد.

رحمانی ادامه داد: شیرابه زباله‌های دپوشده در حال سرریزشدن به رودخانه‌ای است که از پایین ایستگاه در حال عبور است و در صورت تداوم و بی‌توجهی به موضوع، در آینده نزدیک با آلوده‌شدن آب رودخانه فاجعه بزرگ محیط‌ زیستی در منطقه روی خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ضمن هشدار نسبت به این فاجعه زیست‌محیطی از مسئولان استان کردستان درخواست دارد در اسرع وقت نسبت به جابه‌جایی زباله‌های دپوشده در ایستگاه اقدام کنند و در مورد زباله‌های شهری از تجربیات جهانیان بهره ببرند و این ضایعه را به سرعت جبران کنند.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی