سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 29 مهر 1398 / 11:43|کد خبر : 7178|گروه : اقتصادی

سروآباد رتبه اول تولید گردو در کردستان/ سالانه بیش از 15 هزار تن گردو در استان کردستان تولید می شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه بطور متوسط 15 هزار و 214 تن گردو از سطح باغات گردو استان کردستان برداشت می‌شود که از این میزان سروآباد با 4 هزار و 120 تن، سنندج با 3 هزار و 395 تن و مریوان با 2 هزار 640 تن بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده‌ است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه بطور متوسط 15 هزار و 214 تن گردو از سطح باغات گردو استان کردستان برداشت می‌شود که از این میزان سروآباد با 4 هزار و 120 تن، سنندج با 3 هزار و 395 تن و مریوان با 2 هزار 640 تن بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده‌ است.

به گزارش زریوارخبر، فرید سپری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت:  استان کردستان 7 هزار و 334 هکتار سطح زیرکشت گردو دارد که از این میزان 5 هزار و 815 هکتار آن بارور و یک هزار و 519 هکتار آن غیربارور است.

وی گفتک در استان کردستان بیشترین سطح زیر کشت گردو به شهرستان سروآباد با 2 هزار و 500 هکتار، سنندج با یک هزار و 830 هکتار و مریوان با 990 هکتار تعلق دارد.

سروآباد رتبه اول تولید گردو در کردستان

وی افزود: سالانه بطور متوسط 15 هزار و 214 تن گردو از سطح باغات گردو استان کردستان برداشت می‌شود که از این میزان سروآباد با 4 هزار و 120 تن، سنندج با 3 هزار و 395 تن و مریوان با 2 هزار 640 تن بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده‌ است.

کردستان مقام ششم کشوری در تولید گردو

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: استان کردستان با سطح زیرکشت 7 هزار و 334 هکتار دارای تولید سالانه 15 هزار و 214 تن است که از لحاظ سطح مقام دهم و از لحاظ تولید مقام ششم کشور را دارا است.

وی با اشاره به اینکه حدود 17 هزار بهره‌بردار در زمینه تولید خشکبار(بادام و گردو در استان فعالیت دارند تصریح کرد: بررسی جایگاه سطح و تولید گردو در استان پتانسیل بالا و عملکردهای بالاتر از میانگین کشوری در استان را نشان می‌دهد.

سروآباد رتبه اول تولید گردو در کردستان/ سالانه بیش از 15 هزار تن گردو در استان کردستان تولید می شود

 

سرماهای زودرس بهاره عامل کاهش تولید گردو در کردستان

سپری گفت: هر ساله در استان کردستان با بروز سرماهای دیررس بهاره متاسفانه خسارت‌هایی به باغات گردو استان وارد و باعث کاهش عملکرد در واحد سطح و نهایتا افت تولید می‌شود به طوریکه در برخی از سنوات بسته به شدت حادث شدن سرما 3 الی 5 هزار تن کاهش در تولید را شاهد هستیم.

سرشاخه کاری باغات گردو و تغییر و پیوندزدن ارقام بومی به ارقام جدید

 وی اضافه کرد: در همین راستا به منظور اصلاح باغات قدیمی که اکثرا پایه‌های بذری می‌باشند و همچنین ارتقا کیفیت مغز، یکدست نمودن و مهم‌تر از آن کاهش مخاطره سرمای زودرس بهاره اقدام به سرشاخه‌کاری و پیوندزدن ارقام جدید باغات گردو کرده‌ایم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ضمن اشاره به تلاش در راستای تغییر ارقام بومی به ارقام جدید با بهره بالا در استان کردستان یادآور شد: در پروسه سرشاخه‌کاری بیشتر با استفاده از ارقامی مانند چندلر، فرنت، فرانکلت و در برخی از شهرستان‌ها با توجه به اینکه ژئوتیپ‌های مناسبی هم از لحاظ تولید و هم از لحاظ کیفیت داریم انجام می‌شود.

اصلاح بیش از 2 هزار هکتار از باغات گردوی کردستان

وی با بیان اینکه با توجه به برآورد کارشناسی حدود 40 الی 50 درصد باغات موجود گردو استان نیازمند سرشاخه کاری هستند گفت: در راستای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی طی 5 سال برنامه اصلاح2  هزار و 500 هکتار از باغات گردو استان در دستور کار قرار داده‌ایم که انشاءالله با تخصیص اعتبارات لازم و در زمان مناسب این پروژه اجرا می‌شود و شاهد تحولی عظیم در موضوع تولید گردو استان خواهیم بود.

سپری ادامه داد: درآمد خوب، قابلیت نگهداری این محصول بصورت سنتی توسط بهره‌برداران و عدم ضایعات در حمل و نقل از مزایای گردو محسوب می‌شود.

تبدیل کردستان به قطب تولید گردو با جایگزین کردن ارقام جدید

وی اضافه کرد: در حالی کردستان در زمینه برداشت گردو جزء استان‌های برتر کشور به شمار می‌رود که کارشناسان امر اعتقاد دارند در صورت جایگزین کردن ارقام جدید، این استان می‌تواند به یکی از قطب‌های اصلی تولید و عرضه این محصول تبدیل شود.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی