سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه شنبه 29 مرداد 1398 / 11:34|کد خبر : 7071|گروه : اجتماعی

صفر درصد سهم دانش‌ آموزان مدارس عادی در نفرات برتر کنکور!

طبق اعلام روزنامه های داخلی کشور اکثر نفرات برتر کنکور سراسری از مدارس غیرانتفاعی و نمونه دولتی بوده است اما سهم دانش آموزانی که در مدارس عادی درس خوانده اند چه خواهد شد؟

طبق اعلام روزنامه های داخلی کشور اکثر نفرات برتر کنکور سراسری از مدارس غیرانتفاعی و نمونه دولتی بوده است اما سهم دانش آموزانی که در مدارس عادی درس خوانده اند چه خواهد شد؟

به گزارش زریوارخبر، طبق اعلام روزنامه های داخلی کشور 78 درصد نفرات برتر کنکور سراسری امسال در مدارس غیر انتفاعی و13 درصد دیگر هم مدارس نمونه دولتی درس خوانده اند؛ این خبر شاید در وهله اول عادی به نظر برسد اما این خبر از زوایای مختلفی قابل بررسی و نقد است


اول اینکه پس سهم دانش آموزانی که در مدارس عادی درس خوانده اند چه خواهد شد؟ دوم، یعنی کسی که پول ندارد بچه اش را به مدارس پولی بفرستد دیگر شانس قبولی در کنکور را ندارد؟ پس تکلیف بچه کارگرانی که قوت خود را به سختی تامین می کنند چه می شود!؟


آیا این به معنی محروم کردن و جدا کردن بچه های خانواده های کارگر از آموزش و تحصیل نیست؟ آیا با این آمار و تلاش بخشهای خصوصی در کشور، شانسی برای قبولی بچه های فقیر وجود دارد !؟ همه این سوالات و سوالات دیگری در خلال این اخبار را می توان مطرح کرد


وقتی آموزش و پرورش خلاف اصل 30 و اصل 3 قانون اساسی پولی و خصوصی می شود، آن وقت بخش قابل توجهی از جمعیت فقیر و طبقه فرودست نمی توانند به آموزش و پرورش مناسب دست پیدا کنند و در نهایت یا از بدو ورود به مدرسه ترک تحصیل می کنند و یا در میانه تحصیل مدارس را رها می کنند و راهی بازار کار می شوند و در همان اویل کودکی و نوجوانی جذب مافیاهای مواد مخدر و یا قاچاق و ... می شوند و به این قربانیان نظام اجتماعی  برچسب دزد، معتاد، زن خیابانی، تن فروش و... می زنند. در واقع ما خود به آنها برچسب می زنیم اما قبول نداریم که اینها قربانیان نظام اجتماعی ما هستند. معتادان و دزدان و تن فروشانی که ما در سطح شهر ها می بینیم اینها از کجا آمده اند! از جایی دیگری که نیامده اند، آنها نتیجه سیاستهای غلط بوده و هستند


وقتی متولیان و مسئولان تمام سیاستهای تدوین شده توسعه خود را در راستای پولی کردن و خصوصی سازی جهت می دهند و تنها از اقتصادانان در تدوین برنامه های پنج ساله توسعه استفاده می کنند و جایی برای علوم اجتماعی و بررسی و تبعات این سیاستها وجود ندارد، نتیجه اش می شود یک جامعه مالامال از قربانیان اجتماعی و فقر و بدبختی که ما خود تولید کرده ایم.

 

نویسنده: ریبوار داودی

 

انتهای  پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

جهانگیرسه شنبه 29 مرداد 1398 | 18:53

5
2

با سلام، این موضوع که جامعه کارگر دارد از بین می رود کاملا درسته و حقیقت تلخی است که دولت دارد آن را انکار می کند ، همین طوری پیش برویم دیگر مدارس و دانشگاه دولتی وجود نخواهد داشت، البته الان هم دانشگاه های دولتی نیمه پولی شده است!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی