سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 27 مرداد 1398 / 10:51|کد خبر : 7062|گروه : فرهنگی

ادبیات کودک مهجور مانده است/احیای آداب و رسوم اقوام با زبان کودکان امکان پذیر است

شرح حال کوتاهی از فعالیت های ادبی بانو هورامی که در کنار بزرگ کردن فرزندان، همسرداری به خلق آثاری چون رمان، کتاب هایی در حیطۀ ادبیات کودکان و مقاله های گوناگون پرداخته است.

شرح حال کوتاهی از فعالیت های ادبی بانو هورامی که در کنار بزرگ کردن فرزندان، همسرداری به خلق آثاری چون رمان، کتاب هایی در حیطۀ ادبیات کودکان و مقاله های گوناگون پرداخته است.

به گزارش زریوارخبر، رنگین دهقان با تخلص بانو هورامی اهل روستای ژنین از توابع سروآباد، پژوهشگر و نویسندە و فعال ادبیات کودک و نوجوان و مدرس در فرهنگسرا و عضو انجمن ادبی قلم می باشد. رنگین دهقان در یک خانوادۀ پرجمعیت چشم بە دنیا گشود. بە دلیل شرایط و شغل پدر در کودکی حدودا 3 سالگی، بە همراە خانوادە در تهران و در پارک ارم ساکن شدند. تحصیلات را تا پنجم ابتدایی در خانۀ پدر و در شهرک آزادی، مدرسە 17 شهریور ادامە داد.


در اوایل تابستان 1365 زمانی کە بعد از سال ها بە زادگاهش ژنین برگشتە بود. مدت 6 ماە را در زادگاهش بە سر برد اما بە دلیل دور بودن از خانوادە و شرایط روستا تاب تحمل دوری از خانوادە را نداشت. همراە همسرش و یکی از خواهران همسرش بە نام " کرژال " بە تهران برگشت. نام کرژال، دختر شجاع قهرمان داستان کودکانش را از او گرفتە است. کرژال بیشتر از 3 سال نداشت کە او را با خود بە تهران آوردند و همگی در منطقۀ " کن " ساکن شدند.


در این زمان در کنار بزرگ کردن فرزندان، همسرداری، فرستادن خواهر همسر بە خانۀ بخت، تحصیل را نیز ادامه داد و بە خلق آثاری چون رمان، کتاب هایی در حیطۀ ادبیات کودکان و مقالەهای گوناگون پرداخت. اولین تجربۀ رمان نویسی ایشان کتاب "چون نهالی در باد" بود کە وارد بازار کتاب شد و بانو صدیقە امانی این رمان را بە زبان اردلانی ترجمە و منتشر کرد. بعدها مجموعە کتاب های کودک با نام " قاصدک ها " را نوشت کە با ترجمە های مختلف (سورانی، هورامی) مورد استقبال قرار گرفت.


بە پیشنهاد دوستان نویسندە در انجمن های ادبی استان البرز وارد جمع نویسندگان انجمن های ادبی شد (انجمن ادبی بانوان فرزانە، انجمن ادبی سیمین سخنان البرز، انجمن ادبی بافر و...). بعد از گذشت چند سال و کسب مهارت ها و تجربیات بیشتر، در فرهنگسرا بە تدریس نویسندگی و قصە گویی پرداخت و اولین کتاب "دنیای کودکان " را با همکاری سازمان فرهنگی ادبی ورزشی استان البرز روانۀ بازار کتاب کرد.


بعدها مجموعە کتاب های داستان کودکان " مامان فاطی "، اثر فاطمە جلالی فراهانی را ویرایش کرد و به عنوان ویراستار نیز معرفی شد. " دختر شجاع " اثر بانو هورامی با کارگردانی ایشان و بازی هنرمندان نوجوان در تاریخ 18 تیر ماە 98 ، روز ادبیات کودک و نوجوان بە روی صحنە رفت.


بانوی هورامی در حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان صاحب 12 اثر می باشد. بانو هورامی عاشق تمام آثارش است اما زیباترین اثرش را کتاب "دنیای کودکان " می داند زیرا این کتاب مجموعه داستان مناسب برای کودکان 3 تا 12 سالە می باشد. او اعتقاد دارد این کتاب باعث خوشحالی کودکان و همچنین اولیایی شد کە برای اولین بار آثارشان به چاپ رسیدە. از میان کتاب های بزرگسالان رمان " هەورام " را محبوب و رمانی اجتماعی عاطفی و کتاب های دوزبانۀ کودکان را بی نظیر و جالب می داند و همچنین زندە کردن افسانە ها و معرفی آداب و رسوم اقوام و مناطق ایران را با زبان کودکان، کاری زیبا و آموزندە ارزیابی می کند.

 

بانو هورامی مطالعۀ زیاد و نقد را بهترین و بلندترین گام در پیشترفت خود می داند و دنیای کودکان را دنیایی زیبا، دور از غم و سکون و پر از جنب و جوش و شاد می داند و تصمیم دارد قصە گویی را در کنار آموزش داستان نویسی و کارگردانی تئاتر و نویسندگی ادامە می دهد. ایشان خود را در برابر کودکان و دنیای ادبیات کودک مسئول می داند و تمام تلاشش را برای فعالیت در این حوزە به کار گرفتە است.

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

کوردی1دوشنبه 28 مرداد 1398 | 16:14

9
1

درود بانو

پاسـخ

ژاورودجمعه 1 شهریور 1398 | 12:25

6
5

ضمن تقدیر از این بانوی محترم از او بپرسید آیا در خانه با بچه هاوخانواده اش اورامی صحبت میکنند یا فارسی؟

2
0
مریم شنبه 2 شهریور 1398 | 15:59

سلام دوست گرامی من پرسید ایشان میگفتند بە چندین زبان بلد هستندصحبت کنند. و گویا پدر و مادر وبعد خودشان و فرزندان و نوەهایشان در تهران بودەاند هنردراین است کە اصالتشان را فراموش نکردەاند و حداقل گوشە چشمی بە زادگاهش دارد خیلی ها در عرض یکسال هم زبان و هم اصالتشان را فراموش می کنند.

3
0
Saeid kurd شنبه 2 شهریور 1398 | 23:44

این موضوع هیچ ربطی به فعالیت های ادبی این بانو ندارد و دخالت در موضوع خانوادگی ایشان است...

پاسـخ

مریمشنبه 2 شهریور 1398 | 16:05

2
0

ای کاش دوستانی کە بیشتر بە دنبال عیب وایراد و نقد دیگران هستند بە پیشرفت و هدف های مهم و قدم های بلند فکر می کردند و نیم پر لیوان را می دیدند.

پاسـخ

روژينشنبه 2 شهریور 1398 | 16:48

2
0

ارزوي موفقيت دارم براي اين بانوي بزرگواركه باتمام موانع جنگيدن وازهدفشون دست نكشيدن

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی