سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 23 مرداد 1398 / 12:14|کد خبر : 7049|گروه : اجتماعی

گفتگوی صمیمی با دو نفر از رتبه های برتر کنکور 98 مریوان

رتبه های برتر مریوانی به داوطلبان کنکور پیشنهاد کردند از شبکه های اجتماعی بصورت محدود و هدفمند استفاده کنند.

رتبه های برتر مریوانی به داوطلبان کنکور پیشنهاد کردند از شبکه های اجتماعی بصورت محدود و هدفمند استفاده کنند.

به گزارش زریوارخبر، کنکوری دیگر و نتایج رقابت نفس گیر کنکور سراسری، باز هم افتخار آفرینی دانش آموزان مریوانی را به همراه داشت. سایت زریوارخبر با دو نفر از رتبه های برتر شهرستان مریوان در آزمون کنکور سراسری 98 مصاحبه اختصاصی انجام داده است.


 

ابتدا خودتان را معرفی کنید

شایان دبیری هستم. رتبه 92 منطقه رشته ریاضی فیزیک و 527 رشته زبان های خارجی را کسب کردم. اهل روستای هجیج و ساکن مریوان هستم. 


سینا فتاحی هستم نوزده سال دارم، رتبه 74 زبان های خارجی و 627 رشته علوم تجربی. امسال دومین سال بود که کنکور شرکت کردم. اهل روستای اسپریز و ساکن مریوان هستم.

 


انتظار کسب این رتبه را داشتید؟

شایان دبیری: انتظار این رتبه را داشتم و البته انتظار رتبه بهتری داشتم. 
 

سینا فتاحی: انتظار کسب رتبه خوب در رشته زبان را داشتم اما در رشته تجربی انتظارم رتبه بهتری بود.

 


روش مطالعه و برنامه ریزی تحصیلی تان به چه صورت بود؟

من از تابستان پارسال مطالعه برای کنکور را شروع کردم اما به طور جدی از پاییز که مدرسه می رفتم درس خواندن را شروع کردم. به طور میانگین روزی 7 تا 10 ساعت مطالعه داشتم. اصلا علاقه ای به فیزیک ندارم با این حال درسی که در کنکور بیشترین درصد را زدم همین فیزیک بود. چون علاقه ای نداشتم و احساس می کردم در این درس ضعیف هستم، بیشتر از سایر درس ها برایش وقت می گذاشتم و همین باعث شد بیشترین درصد را در فیزیک بزنم.


من چون سال دوم در کنکور شرکت می کردم طبیعتا پیش زمینه داشتم ولی برای کنکور امسال از مهرماه شروع کردم. من البته دقیقا ساعت مطالعه را محاسبه نکردم اما حدودا روزی 7 تا 8  ساعت مطالعه داشتم. درس چالشی برای من در رشته تجربی، ریاضی و فیزیک بود به ویژه فیزیک که علاقه ای به آن ندارم. درس های مورد علاقه من زیست و شیمی بودند.

 


از چه زمانی کنکور را جدی گرفتید و آیا دچار ناامیدی هم شدید؟

سال یازدهم بودم که از طرف مدرسه رتبه های برتر کنکور سال 96 را دعوت کردند، آقای محمدی با رتبه 13 و آقای ویسی تبار با رتبه 5، همین اتفاق باعث شد من بیشتر و جدی تر به مقوله کنکور نگاه کنم. در مدت این 9 ماه که درس می خواندم بارها دچار ناامیدی شدم. بعضی روزها پیش آمده که کمتر از چهار ساعت مطالعه داشته باشم. دلایل ناامیدی هم برای دانش آموزان متعدد است. ممکن است گاهی مشکلات خانوادگی و شخصی پیش بیاید، بعضی اوقات در جامعه حرف ها و صحبت هایی می شود که آدم را از تحصیل کردن ناامید می کند. مثلا بعضی می گویند، فایده این همه درس خواندن چیست یا آخر درس خواندن هیچ است و از این دست صحبت ها. هروقت ناامید می شدم صحبت های پدرم به من کمک می کرد، اصلی ترین پشتیبان و حامی من پدرم بوده است که همیشه و در همه لحظات حامی من بوده است. 

 

من از پیش دانشگاهی کنکور را بطور جدی شروع کردم. البته پارسال هم رتبه خوبی داشتم اما آنچه انتظارش را داشتم نبود. من لحظات ناامید کننده بسیار را تجربه کرده ام. شرایط اجتماعی، شرایط خانوادگی و یا شرایط فردی می تواند علت این ناامیدی ها باشد. من همیشه سعی کردم با خودم منطقی و راستگو باشم که شزایط به اینگونه است و باید کنار آمد گاهی شرایط را نمی توان تغییر داد و باید خود را با آن سازگار کرد.

 


چند ساعت را صرف فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کرده اید؟ 

من زمانی که برای کنکور می خواندم روزی یک ساعت تا یک ساعت و نیم برای تلگرام وقت گذاشتم. اخبار و کانال های خبری مریوان را دنبال می کردم که بی خبر نباشم و چندتا هم کانال های آموزشی و درسی داشتم.


الان در بعضی شبکه های اجتماعی عضو هستم اما زمانی که برای کنکور می خواندم هیچ شبکه اجتماعی نداشتم فقط گاهی جستجوهایی در گوگل داشتم و سایت سنجش و سایت های مشاوره ای دیگر را بررسی می کردم. 

 


روز آزمون کنکور چطور بود؟

اندکی استرس و اضطراب داشتم البته نه به اندازه ای که نتوانم سوالات را جواب بدهم. زمان بیدار شدن از خواب و صبحانه و ... تفاوتی با روزهای دیگر نداشت اما جلسه کنکور خیلی شلوغ بود و محل آزمون مقداری بی نظمی و سروصدا وجود داشت. قطعا آزمون های آزمایشی به موفقیت کمک می کنند اما افراط و تفریط در کار همیشه مخرب است یعنی نه آزمون های آزمایشی خیلی زیاد و نه کم بودن تعداد آزمون های آزمایشی کمکی به دانش آموز نمی کنند.
 

روز کنکور متاسفانه نیم ساعت با تاخیر از خواب بیدار شدم. این قضیه کمی استرس به من وارد کرد ولی چند دقیقه که از زمان آزمون گذشت دیگر اضطرابی نداشتم و برایم یک امتحان عادی بود. حوزه امتحانی ما خوب بود و مشکلی از این بابت نداشتیم.

 


رشته و دانشگاه مورد علاقه شما کدام است؟

رشته نفت دانشگاه صنعتی شریف. فکر می کنم احتمال قبولی در آن رشته را دارم. اولویت من رتبه ای است که در رشته ریاضی کسب کرده ام.


رشته مورد علاقه من مربوط به رشته زبان خارجی نیست و در رشته علوم تجربی است. به رشته دندانپزشکی علاقه دارم و در مورد دانشگاه مطمئن نیستم احتمالا دانشگاه همدان.

 


به غیر از درس تخصصی خود، مهارت دیگری دارید که بتوانید با آن کسب درآمد کنید؟

علاوه بر رشته ریاضی، دیپلم زبان هم دارم و می توانم تدریس کنم اما مهارت دیگری غیر از این موارد دنبال نکرده ام.
 

من هم می توانم در رشته ای که به آن علاقه دارم مانند زیست و یا عربی تدریس کنم.

 


مهم ترین ویژگی خود را چه می دانید؟ خودتان را نخبه می دانید؟

خیر من خودم را نخبه نمی دانم. نخبه بودن به این نیست که رتبه تک رقمی یا دو رقمی در کنکور داشته باشی، هر کسی در هر سطحی، در زندگی خود می تواند نخبه باشد. کسی که بتواند بر مشکلاتی که برای او بوجود آمده غلبه کند و دوباره زندگی خود را سامان دهد، او نخبه است. نخبه ها فقط در کنکور نیستند. یکی از ویژگی های مثبت خود را تلسیم نشدن می دانم. اگر مسئله ای بود یا سوالی درسی پیش می آمد چندین روز ذهن من را درگیر می کرد و مدام به آن فکر می کردم تا راه حل و پاسخ آن را بدست آورم. 
 

ویژگی مثبت خود را سخت کوشی می دانم. من خودم را نخبه نمی دانم. امروزه در جامعه ما، در این شرایط اجتماعی، وضعیت اقتصادی و معیشتی، هرکسی که بتواند زندگی مناسب و معقولی برای خود و خانواده اش فراهم کند، نخبه است. 

 

 


نظر شما در مورد حذف کنکور و گزینش بومی و بومی سازی دانشگاه ها چیست؟

بومی سازی را اصلا قبول ندارم چون بنظر من امکانات دانشگاه ها و سطح علمی آنها ابدا یکسان نیست. چرا فردی مثل من باید در دانشگاه کردستان درس بخواند ولی کسی با توانایی کمتر در دانشگاه های تهران، صرفا به این دلیل که تهرانی است. در مورد حذف کنکور هم فکر می کنم اگر راهکاری را که عدالت آن بیشتر از کنکور است، ارائه دهند، قطعا حذف کنکور خوب است اما اگر عدالت رعایت نشود همین کنکور مناسب است.
 

بنظر من برگزاری سه سال متوالی امتحانات نهایی متوسطه، به شرطی که امنیت و صحت داشته باشد، می تواند جایگزین خوبی برای کنکور فعلی باشد چون آزمون کنکور در یک روز و چهار ساعت برگزار می شود و آینده فرد به چهار ساعت گره می خورد که اتفاق جالبی نیست اما اگر امتحانات نهایی که در طی روزها و سالها برگزار می شود، ملاک قرار بگیرد، عدالت بهتر رعایت می شود.

 


میزان تحصیلات پدر و مادر؟

پدرم لیسانس و معلم ریاضی است و مادر تحصیلات راهنمایی و خانه دار است.
 

پدرم دیپلم و شغل آزاد و مادرم سیکل دارد.

 


چه کسانی به شما کمک کردند و توصیه شما به سایر دانش آموزان چیست؟

از خانواده ام که در طول چندین سال احساس مسئولیت کردند و بخاطر من خیلی فداکاری کردند، بسیار سپاسگزارم. از کانون قلم چی و مدرسه فرزانگان مریوان کمال تشکر را دارم بخاطر زحمت هایی که برای ما کشیدند.  یادم هست خودم سال گذشته همین موقع رتبه های برتر کنکور را می دیدم و با خود می گفتم این رتبه های برتر با من فرق می کنند اینها نخبه هستند و من نمی توانم چنین رتبه ای داشته باشم. حالا که شکر خدا رتبه خوبی دارم، به آنهایی که سالهای بعد کنکور دارند، می گویم قطعا شما هم با تلاش و کوشش و پشتکار می توانید رتبه های خیلی خوبی کسب کنید. خودم اگر امسال رتبه ای که انتظارش را داشتم به دست نمی آوردم، قطعا ناراحت می شدم چون خیلی تلاش کردم اما با این حال دوباره سعی خودم را می کردم و ناامید نمی شدم. 
 

لازم است اول تشکر اصلی را از خانواده ام داشته باشم. در این دو سال خیلی برای من زحمت کشیدند و خیلی شکست خوردم و آنها کمکم کردند و همچنین از دوست عزیزم هیمن قادری که اگر کمک های او نبود قطعا من نمی توانستم رتبه خوبی کسب کنم. من پارسال رتبه 1500 داشتم اما انتخاب رشته نکردم، توصیه من به دوستان این است که با انتخاب رشته درست و صحیح می توانند رتبه را جبران کنند. همچنین  از تمام عوامل مدرسه نمونه دولتی فرزانگان تشکر می کنم و کانون قلم چی که اگر امسال ما را بورسیه نمی کرد با این هزینه های گزاف امروزی، با مشکل مواجه می شدیم.

 

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

کنکوررتبه برترمصاحبهگفتگو

بازدید ها : 8058

نظرات بینندگان :

کوردی1چهارشنبه 23 مرداد 1398 | 15:30

5
4

با وجود اینکه این دو پسر گول رو نمیشناسم ولی به وجودشان به فکرشان به علم شان مفتخرم این جوانان و نوجوانان نخبه هستند که آینده کشور را رقم میزنند
و
از آقای معینی که در دبیرستان دبیر خودم هم بوده مفتخرم خدواند سایه شون را مستدام دارد به حق که ایشان ضمن اینکه استاد علمی ست استاد اخلاق حسنه نیز میباشند

پاسـخ

تواناچهارشنبه 23 مرداد 1398 | 17:14

8
2

تبریک یه شایان واقای دبیری امدوارم در تعین رشته ومسیر زندگی نیز موفق باشد

پاسـخ

فردینپنجشنبه 24 مرداد 1398 | 08:29

5
3

آفرین برشما گل پسرا
مادر به عذاتون نشینه
خدا پشتو پناهتون و موفق باشید
ولی خدا کنه جو دانشگاه کمتر اثر بذاره بر شما

پاسـخ

میلاد امینیپنجشنبه 21 شهریور 1398 | 02:44

18
3

سلام. من که از هر دوی اینا خوبتر بودم. رتبه ام ۶۸ بود. فقط بخاطر اینکه توی کانون نبودم، من رو دعوت به مصاحبه نکردید؟؟!!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی