سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 9 مرداد 1398 / 09:59|کد خبر : 7022|گروه : سیاسی

خانواده‌ها در رشته‌های پزشکی سرمایه گذاری نکنند/نگرانی کمبود پزشک بی‌جاست

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه نگرانی کمبود پزشک بیجاست، گفت: با توجه به آمار ۱۲۰ هزار نفری پزشک در کشور و همچنین ۵۵ هزار دانشجوی رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌ها ما در آینده نزدیک با نیروی مازاد پزشکی مواجه خواهیم شد. بنابراین مردم اگر فکر می‌کنند برای تحصیل فرزندان خود در رشته‌ پزشکی سرمایه گذاری کنند به این امید که فرزندان آنها در آینده تضمین شغلی داشته باشند کاملا در اشتباه هستند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه نگرانی کمبود پزشک بیجاست، گفت: با توجه به آمار ۱۲۰ هزار نفری پزشک در کشور و همچنین ۵۵ هزار دانشجوی رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌ها ما در آینده نزدیک با نیروی مازاد پزشکی مواجه خواهیم شد. بنابراین مردم اگر فکر می‌کنند برای تحصیل فرزندان خود در رشته‌ پزشکی سرمایه گذاری کنند به این امید که فرزندان آنها در آینده تضمین شغلی داشته باشند کاملا در اشتباه هستند.

به گزارش زریوارخبر، دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی در رشته‌های علوم پزشکی مبتنی بر نیاز جامعه اتفاق می‌افتد و با کمبود پزشک مواجه نیستیم، گفت: در حال حاضر تعداد ۵۵ هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور مشغول تحصیل هستند و حدود ۱۲۰ هزار نیروی پزشکی در کشور تربیت کرده‌ایم و با فارغ التحصیلی ۵۵ هزار دانشجوی فعلی نیز نیاز جامعه به رشته‌های پزشکی رفع خواهد شد.

 


فارغ‌التحصیلی بیش از ۱۸۰ هزاردانشجو در رشته‌های پزشکی


وی در ادامه  با تاکید بر اینکه تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار نفر در رشته‌های پزشک عمومی و تخصصی از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده‌اند، گفت: حدود ۱۲۰ هزار نفر از این افراد در پزشکی عمومی و مابقی نیز در دوره‌های تخصصی تحصیل کرده‌اند.

 

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت به دسته بندی تعداد ۱۲۰ هزار پزشک عمومی فعال و فارغ التحصیل شده در کشور پرداخت و ابراز داشت: در مجموع می‌توان گفت ۲۰ هزار نفر از مجموع ۱۲۰ هزار پزشک عمومی فعال و فارغ التحصیل شده به دلیل فعالیت در امور غیر پزشکی، خروج از کشور، فوت، عدم تمدید پروانه و ... از جمع پزشکان عمومی فعال کشور خارج شدند و اکنون از مجموع ۱۲۰ هزار پزشک عمومی فارغ التحصیل شده حدود ۱۰۰ هزار پزشک فعال عمومی در بازار کار داریم که تعداد ۴۶ هزار پزشک متخصص و فوق تخصص را که در ابتدا اشاره کردم باید به این تعداد اضافه کرد که در نهایت می‌توان گفت ما در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار پزشک فعال عمومی و تخصصی در بازار کار داریم که به این تعداد تا هفت سال آینده ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در حال تحصیل نیز افزوده می‌شوند که در نهایت تا هفت سال دیگر بیش از ۲۰۰ هزار پزشک عمومی و تخصصی فارغ‌التحصیل در کشور خواهیم داشت.


وی به روند اشتغال پزشکان به مشاغل غیر مرتبط با پزشکی اشاره کرد و ابراز داشت: ما در آینده پزشک بیکار در کشور بسیار خواهیم داشت همانگونه که اکنون پزشکان بیکار بسیاری داریم که مشغول به کار نیستند و ترجیح داده‌اند به جای پرداختن به کار پزشکی در مشاغل غیر مرتبط فعال شوند. زمانی که پزشک زیاد باشد و نتواند در شهر  مورد نظرش درآمد خوبی داشته باشد در مکان دیگر شغل پزشکی خود را ادامه می‌دهد که بر این اساس می‌توان گفت: مشکل کنونی ما کم بودن پزشک نیست بلکه علت عدم توسعه‌یافتگی مناطق است که پزشک را از رفتن خود و خانواده‌اش به این مناطق منصرف می‌کند.


قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت همچنین یادآور شد: در حال حاضر روند ما در پذیرش و تربیت نیروی انسانی در رشته‌های علوم پزشکی بر اساس نتایج علمی مطالعات نیروی انسانی که به صورت جداگانه در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، مرکز مطالعات توسعه و حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت صورت گرفته است،‌اتفاق می افتد، بنابراین ما  با کمبود نیروی انسانی  در رشته‌های پزشکی مواجه نیستیم البته ممکن است در توزیع این نیروها در مناطق مختلف مشکلاتی را داشته باشیم.


دکتر اکبری همچنین تاکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف علوم پزشکی که بر اساس نیاز جامعه صورت می گیرد و همچنین تاخیر خروج نیروی علوم پزشکی از ارائه خدمت  با کمبود نیرو در رشته‌های علوم پزشکی مواجه نیستیم. در واقع ارائه خدمت  نیروی انسانی در رشته های پزشکی نظیر کارمندان  نیست که بعد از ۳۰  سال ارائه خدمت بازنشست  شوند بلکه این افراد د تا زمانی که سلامت جسمی و روحی دارند مشغول ارائه خدمت هستند در نتیجه نیاز جامعه به این خدمات پاسخ داده می‌شود. ضمن اینکه با این روند ورود ما به دانشگاه‌ها با خروج نیروی انسانی از این مراکز متعادل می‌شود و ما کمبود نیرویی در عرصه‌های پزشکی نخواهیم داشت.

 


آمار فارغ‌التحصیلان در سه رشته پرطرفدار پزشکی/ نباید به سرنوشت رشته‌های فنی و علوم انسانی دچار شویم


دکتر اکبری در خصوص میزان فارغ التحصیلان سه رشته داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی در سال اشاره کرد و گفت: مجموعا ما به طور سالیانه در این سه رشته پزشکی حدود ۱۰ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی نیرو تربیت می‌کنیم و نیاز جامعه به نیروی کار در این سه رشته  نیز ۱۰ هزار نفر است و نباید آمار پذیرش در این رشته‌ها افزایش یابد چرا که اگر جذب بیش از حدی صورت بگیرد در آینده به سرنوشت رشته‌های علوم فنی و علوم انسانی مواجه خواهیم شد اگر چه در حال حاضر نیز به این سمت حرکت می‌کنیم.

 


تربیت مازاد نیرو در رشته‌های پزشکی


به گفته وی، با توجه به آمار ۱۲۰ هزار نفری پزشک در کشور و همچنین ۵۵ هزار دانشجوی رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌ها با نیروی مازاد پزشکی مواجه خواهیم شد.

 


قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه نگرانی در خصوص کمبود پزشک در کشور نگرانی بی‌جا است، افزود: نکته‌ای که خانواده‌ها باید به آن توجه داشته باشند این است که در حال حاضر هزینه بسیار سنگینی برای سوق فرزندان خود به سمت رشته‌های پزشکی انجام می‌دهند و امنیت شغلی و درآمد بالا را از دلایل این اقدام عنوان می‌نمایند اما باید تاکید کنم با روند فعلی که وجود دارد ما در پزشک عمومی چشم انداز اصلا مناسبی تا چند سال آینده نخواهیم داشت یعنی اگر فردی در دوره پزشک عمومی تحصیل کند وضعیت شغلی مناسبی در آینده نخواهد داشت. همچنان که در شرایط فعلی نیز درآمد بالا ندارد.

 


خانواده ها در رشته‌های پزشکی سرمایه گذاری نکنند


دکتر اکبری همچنین تاکید کرد: مردم اگر فکر می‌کنند برای تحصیل فرزندان خود در رشته‌ پزشکی سرمایه گذاری کنند به این امید که فرزندان آنها در آینده تضمین شغلی داشته باشند کاملا در اشتباه هستند. چرا که با افزایش ظرفیت‌هایی که صورت گرفته و همچنین آمار ۵۵ هزار دانشجوی رشته پزشکی در کشور این چشم انداز اتفاق نخواهد افتاد، کما اینکه اکنون نیز ما با کمبود پزشک مواجه نیستیم.

 


وضعیت رشته‌های تخصصی چگونه است


قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص میزان نیاز به نیروی انسانی در دوره‌های تخصصی نیز گفت: در این زمینه نیز دو بحث مطرح است. اول اینکه ظرفیت‌های زیادی در این عرصه نیز اتفاق افتاد و در واقع ما تقریبا همه رشته‌های تخصصی را در کشور دایر کردیم و در برخی رشته‌ها نظیر مغز و اعصاب و جراحی به دلیل سنگینی کار با عدم تمایل داوطلبان برای حضور در این رشته‌ها هستیم اما بطور کلی افزایش ظرفیتی نیز برای پذیرش در این رشته‌ها اتفاق افتاده است. از طرف دیگر در برخی رشته‌ها نیز در حال حاضر ظرفیت‌های ما خالی می‌ماند. مثلا در رشته‌هایی نظیر زنان و زایمان، داخلی و طب اورژانس با عدم داوطلب مواجه هستیم یعنی ما در این رشته‌ها ظرفیت داریم اما داوطلب وجود ندارد.

 


فارغ‌التحصیلان سه رشته پرطرفدار پزشکی


وی یادآور شد: به طور سالیانه در رشته پزشکی حدود ۶۰۰۰ نفر در رشته دندانپزشکی حدود ۱۸۰۰ و در داروسازی نیز ۱۴۰۰ نفر فارغ التحصیل و وارد عرصه خدمت در کشور می‌شوند. ضمن اینکه تعدادی از فارغ التحصیلان نیز سالیانه از خارج از کشور به کشور ورود پیدا می‌کنند. به گونه‌ای که ما در حال حاضر حدود ۱۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های خارج از کشور داریم. بنابراین این آمار دانشجویان تا حدودی به آمار داخلی اضافه می‌شود.


بحث افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های تحصیلی علوم پزشکی، در نتیجه برخی اظهارنظرهای مطرح شده در خصوص کمبود پزشک در کشور چند روزی است که در محافل غیرتخصصی مطرح می شود  بطوریکه تعدادی از نمایندگان طرح دو برابر شدن پذیرش دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی در سال تحصیلی  آینده را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده‌اند، موضوعی که یوسف داودی نماینده مردم سراب در مجلس در گفتگو با رسانه‌ها به آن اشاره کرده است.


این مساله روز گذشته واکنش انتقادی وزارت بهداشت همراه داشت، بطوریکه کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی  و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه سیل داوطلبان یا عدم توزیع متناسب دانش آموختگان نمی‌تواند مبنای تصمیم‌گیری درست در این حوزه باشد، تاکید کرد: ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی در کشور موضوعی نیست که صرفا با  تحلیل تک عاملی مثل نیاز آنی یا موضعی و برخی برآوردهای غیراصولی از نیاز آتی کشور قابل برآورد باشد و دهها عامل نظیر امکانات و زیرساخت های آموزشی، درآمد سرانه، تولید ناخالص داخلی، سهم سلامت در تولید ناخالص داخلی، ساختار نظام سلامت، جایگاه پژوهش در تولید ناخالص داخلی، عوامل متعدد فرهنگی، نرخ رشد اقتصادی و درجه توسعه یافتگی و .... در این برآوردها باید مورد مداقه قرار گیرد و صرفا تمایل انبوه متقاضیان یا حتی نیازهای فعلی نمی تواند پاسخی صحیح و علمی برای آن باشد.

 

 

منبع: ایسنا

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

کنکورانتخاب رشتهعلوم پزشکی

بازدید ها : 564

نظرات بینندگان :

چند سطر حرف حسابچهارشنبه 9 مرداد 1398 | 15:23

5
0

متاسفانه الان بیشتر دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی خود ، هیچ نقشی ندارند و والدین آینده ای را که خودشان نتوانستند به آن دست پیدا کنند در فرزندانشان جستجو می کنند و این در حالیست که به صدمات روحی و ...... که در انتظار فرزندانشان هست توجهی ندارند !پدرمان و مادران عزیز همه ما دوست داریم فرزندانمان آینده ای روشن ، شغلی عالی و وضعیت مالی خوبی داشته باشند ولی توانایی و استعداد هر فرد متفاوت است و باید به این موضوع به خوبی توجه کنیم .فرزند شما شاید نتواند یک پزشک ، داندانپزشک و یا پرستار باشد ولی این دلیل نمیشود که نتواند یک وکیل توانا ، مشاور عالی و یا یک روانشناس قهار نباشد . فقط کافیست تلاش کند و شما را هم در کنار خودش و همراه حودش ببیند . و عاملی باشید برای خودباوری فرزندانتان.باورز بفرمایید به واسطه ی شغلی ام ، هستند دانش آموزانی که در اوج ناراحتی می گویند که از رشته ای که در آن تحصیل می کنند اصلا راضی نیستند و به اجبار والدینمان مجبور به انتخاب شده ایم و بارها گفته اند که خواندن دروسی که هیچ علاقه ای به آن ندارند برایشان از بدترین شکنجه ها زجزآورتر است !!!!پدران و مادران بزرگوار داشتن شغلی خوب است بادرآمدی بالا خوبه ولی کافی نیست !!لطفا به آنها حق انتخاب بدهیم .ارادتمند همه پدران و مادران دلسوز سرزمینم

0
0
اصلاحیه چند سطر حرف حساب شنبه 12 مرداد 1398 | 10:01

با عرض پوزش :
داشتن شغلی خوب با درآمد بالا خوبه ولی کافی نیست .

پاسـخ

کوردی1جمعه 11 مرداد 1398 | 12:25

3
1

دکتر اکبری :
آمارهای شما سیاسی و متاسفانه نمیشود به حرف شما اعتماد کرد زیرا کمبود پزشک در آینده ای نه چندان دور نمایان و حتی بحرانی میشود... مغزهای پزشکی مملکت در حال کوچ به ممالک پیشرفته با دارا بودن کمیت و کیفیت زندگیست...
جناب دکتر: اشتباه کردیم به روحانی صاحب کلید رای دادیم روحانی و دولتش دارند کشور را ویران میکنند البته دیگران هم بی نقش نیستند!!!
سوابق تاریخی نشان داده بی کفایتی مدیریتی سیاسی عواقب دردناکی برای ملت و کشور داشته پس......

خسران است گر ایران ویران شود

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی