سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 3 مرداد 1398 / 11:34|کد خبر : 7011|گروه : اجتماعی

تعیین هویت اجساد خارج‌شده از گورهای جمعی سماوه در بغداد انجام می‌شود

مسئول امور شهیدان و انفال شدگان منطقه گرمیان اعلام کرد که اجساد خارج شده از گورهای جمعی کردها در منطقه سماوه جنوب عراق، توسط پزشکی قانونی بغداد مورد آزمایش های تعیین هویت و DNA قرار می گیرند.

مسئول امور شهیدان و انفال شدگان منطقه گرمیان اعلام کرد که اجساد خارج شده از گورهای جمعی کردها در منطقه سماوه جنوب عراق، توسط پزشکی قانونی بغداد مورد آزمایش های تعیین هویت و DNA قرار می گیرند.

به گزارش زریوارخبر، ماه مارس گذشته و همزمان با سالگرد عملیات انفال، احمد منفی جوده، استاندار مثنی واقع در جنوب کشور عراق و هم مرز با عربستان، در بیانیه ای اعلام کرد که در بیابان های خشک شهر سماوه مرکز این استان، یک گور جمعی مربوط به دوران رژیم بعث صدام کشف شده که بقایای اجساد موجود در آن به سال 1988 و 21 سال پیش برمیگردد و متعلق به کردهایی است که در جریان نسل کشی انفال توسط رژیم بعث صدام به این منطقه تبعید و قتل عام شده اند.


جبار عمر در گفتگو با بخش کردی رادیو صدای آمریکا در مورد عملیات نبش گورهای  جمعی مربوط به کردهای قربانی جنایات نسل کشی رژیم صدام گفت که عملیات خارج ساختن اجساد موجود در این گورها آغاز شده و تمامی اجساد برای آزمایشات تعیین هویت و DNA به پزشکی قانونی بغداد منتقل می شوند.


وی افزود بنا به لباس ها و مدارک موجود در این گورها به نظرمی رسد اجساد متعلق به کردهای منطقه گرمیان بوده و بیشتر آنان را نیز زنان و کودکانی تشکیل می دهند که توسط رژیم بعث از گرمیان و منطقه سکونت خود به بیابان های سماوه در جنوب عراق منتقل شده و پس از تیرباران در 4 گور جمعی مدفون شده اند و در میان آنان کودکان یک ساله و دو ساله نیز وجود دارند.


مسئول امور شهیدان و انفال شدگان منطقه گرمیان، با اشاره به اینکه از 4 گور کشف شده در سماوه تاکنون فقط خارج ساختن اجساد یکی از آن ها آغاز شده، گفت که هنوز تعداد دقیق اجساد مدفون شده در این گورها مشخص نیست و تخمین زده می شود که در گور اول 70 جسد وجود داشته باشد.


جبار عمر در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که شمارش اجسادی که در این گورها کشف می شود بسیار دشوار بوده و تعداد آن ها متغیر و رو به افزایش است زیرا  اجساد پس از مرگ در گودالی که به عنوان گور جمعی حفر شده، بر روی هم انداخته شده و بسیاری از آنان در هنگام تیرباران یکدیگر را در آغوش گرفته اند و جدا ساختن بقایای اجساد کودکان از استخوان های مادران که هنگام مرگ آنان را در آغوش داشته اند، دشوار است.


این مقام کرد گفت که روز شنبه آینده تیمی از پزشکی قانونی بغداد به سماوه اعزام شده و اجساد خارج شده از گورهای جمعی را برای انجام دادن آزمایشات تعیین هویت و DNA  به بغداد منتقل می کنند.


همچنین اعلام کرد که شمارش دقیق تعداد اجساد نیز در پزشکی قانونی بغداد با جداسازی استخوان ها و آزمایشات لازم انجام شده و شمار نهایی اجساد مشخص می شود.


لازم به ذکر است که نبش گورهای جمعی سماوه و خارج ساختن اجساد موجود در آن ها توسط تیم ملی گورهای جمعی عراق، متشکل از مسئولین عراقی و اقلیم کردستان انجام می شود.


انفال نام عملیات نسل کشی گسترده ای است که از سوی رژیم بعث صدام و با فرمان مستقیم خود وی آغاز و طی آن 182 هزار تن از کردهای عراق پس از انتقال به بیابان های مناطق مختلف عراق، با وحشیانه ترین روش ها قتل عام و در گورهای جمعی مدفون شده و هزاران روستا نیز نابود شدند.


منطقه گرمیان از مناطقی بود که عملیات انفال به شدت در آن اجرا شده و هزاران تن از ساکنین این منطقه در جریان این نسل کشی قتل عام شدند.


پیشتر نیز پروین نوری مسئول پیشین امور گورهای جمعی در عراق، اعلام کرد که بنا به بررسی های انجام شده و تحقیقات میدانی در عراق، بیش از 300 منطقه این کشور حاوی شمار بسیاری گورهای جمعی است که اکثریت این گورها مربوط به اجساد کردهایی است که توسط رژیم بعث صدام در نسل کشی انفال در مناطق بارزان و گرمیان و دیگر جنایات صدام، قتل عام شده اند و هنوز هیچ گونه رسیدگی و جستجو در شمار عمده ای از آن ها، انجام نشده است.


منطقه گرمیان به مناطق کردنشین گسترده ای واقع در جنوب اقلیم کردستان اطلاق می شود که دارای اداره ای نیمه رسمی بوده و مناطق کلار، چمچمال و کفری را با مرکزیت کلار، شامل می شود.


گرمیان جزو مناطق مورد مناقشه میان اقلیم کردستان و عراق و مشمول ماده 140 قانون اساسی این کشور است و در حال حاضر توسط دولت اقلیم اداره می شود.


 

برچسب ها

بازدید ها : 1086

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی