سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
جمعه 21 تیر 1398 / 18:22|کد خبر : 6979|گروه : سیاسی

شورای نگهبان مستقل است و وابسته به هیچ جناحی نیست

به مناسبت فرارسیدن 26 تیر سالروز تشکیل شورای نگهبان، مسئول شورای نگهبان شهرستان مریوان سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته مریوان بود.

به مناسبت فرارسیدن 26 تیر سالروز تشکیل شورای نگهبان، مسئول شورای نگهبان شهرستان مریوان سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته مریوان بود.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، به مناسبت فرارسیدن 26 تیر سالروز تشکیل شورای نگهبان، مسئول شورای نگهبان شهرستان مریوان سخنران پیش از نمازجمعه این هفته مریوان بود.


حسن زارعی رییس شورای نگهبان شهرستان مریوان ابتدا با یادآوری مناسبت های تیرماه گفت: مدتی پیش پهباد جاسوسی آمریکایی قصد تجاوز به خاک ایران را داشت که توسط نیروهای قدرمند سپاه سرنگون شد که این موفقیت بزرگ بازتاب قابل توجهی در سطح جهان داشت و دنیا به قدرت و عظمت ایران پی برد.


وی همچنین از 7 تیر ماه سالروز شهادت شهید بهشتی و 72 تن از یارانش را در انفجار و بمب گذاری ناجوانمردانه جان پاک خود را برای تداوم انقلاب اسلامی تقدیم نظام کردند یاد کرد.


رییس شورای نگهبان مریوان با تبریک 26 تیرماه سالروز تشکیل شورای نگهبان با فرمان تاریخی رهبر کبیر انقلاب به مردم مریوان گفت: شورای نگهبان در کشورهای دیگر با نام هایی همچون شورای قانون اساسی و یا دیوان عالی قانون اساسی نیز تشکیل شده است اما فرقی که بین شورای نگهبان در ایران با سایر کشورها وجود دارد این است که در سایر کشورها این نهاد زیر نظر یکی از قوای مملکتشان است و این قوا تأثیر مستقیمی در این نهاد دارد اما در ایران شورای نگهبان شورایی مستقل است و وابسته به هیچ جناح و گروهی نیست و زیر نظر هیچ قوایی اداره نمی شود و مستقل تصمیم می گیرد.


وی خاطر نشان کرد: شورای نگهبان در سال 59 و با فرمان رهبیر کبیر انقلاب تشکیل شد که اعضای آن 12 نفر که شامل 6 فقیه عالی قدر، توانا و آگاه به مسائل روز و احکام اسلامی که مستیقما از سوی رهبر انقلاب منصوب می شوند و 6 نفر حقوق دان افرادی که می توانند تصمیم های کارشناسی و حقوقی بگیرند که حق هیچ انسانی در جامعه پایمال نشود که این افراد به دستور رییس قوه قضاییه  به مجلس شورای اسلامی معرفی و رای اعتماد می گیرند.


حسن زارعی با اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه شورای نگهبان در ایران گفت: رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری بارها اهمیت و جایگاه ویژه شورای نگهبان را برای مردم بیان کرده اند. اما مهمترین وظایف شورای نگهبان حفاظت و پاسداری از قانون اساسی، نظارت همه جانبه بر قوانینی که در مجلس شورای اسلامی مصوب می شود و همچنین نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری و انتخابات مجلس شورای اسلامی است که نشان می دهد شورای نگهبان جایگاه ویژه ای دارد که اگر انسانهای توانمند در آن نباشد ممکن است حق افراد در بسیاری جاها ضایع شود.

 


وی تاکید کرد: برای برگزاری انتخابات در هر شهرستان شورای نگهبان دفتر نظارت دارد که انتخابات را رصد می کنند و کارهای اجرایی انتخابات را برگزار می کنند. امسال 2 اسفند شاهد برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم و شورای نگهبان تمام تلاش خود را جهت آماده کردن زمینه لازم برای انتخابات انجام خواهد داد که ان شاء الله مردم آزادانه و در اوج آرامش بتوانند در پای صندوق های رای حضور پیدا کنند و به کسی که مورد اعتمادشان است رأی دهند.


زارعی با اشاره به اینکه شورای نگهبان وابسته به هیچ جناح و گروهی نیست اظهار داشت: هر کسی که مهر تأیید بخورد برای شورای نگهبان قابل احترام است و شورای نگهبان به تمام کاندید ها با یک دید نگاه می کند.


رییس شورای نگهبان مریوان معیارهای لازم برای انتخاب نماینده را فرمایشات مقام معظم رهبری دانست و عنوان کرد: مقام معظم رهبری می فرمایند نماینده باید اصلح باشد. اصلح یک کلمه است ولی معنی گسترده ای دارد که چه کسی می تواند اصلح باشد. امروز الحمد لله همه افراد جامعه آگاه هستند و می توانند افراد اصلح را از غیر آن جدا کنند. یک نماینده اصلح باید حقوق شناس، وظیفه شناس، انتقاد پذیر، مسئولیت پذیر، چشم پاک، دست پاک باشد و چندین موارد دیگر که ملت خود می توانند آن را تحلیل کنند.


حسن زارعی در پایان گفت: ان شاء الله همه زمینه ای را فراهم کنیم که با همکاری، همفکری و همدلی شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور در 2 اسفند ماه سال جاری باشیم و دفتر شورای نگهبان مریوان به روی همه باز است و آماده پذیرش هرگونه انتقاد و پیشنهادی هستیم.

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی