سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 20 تیر 1398 / 14:09|کد خبر : 6977|گروه : اجتماعی

آغاز فعالیت کمیته کارگری «رنج»/بالا بردن سطح آگاهی کارگران اولویت اول ماست

جمعی از فعالان کارگری شهرستان مریوان در زمینه آموزش و بررسی قوانین کار و بیمه تامین اجتماعی، کمیته‌ای تحت عنوان، کمیته رنج، جهت آموزش کارگران ایجاد کردند.

جمعی از فعالان کارگری شهرستان مریوان در زمینه آموزش و بررسی قوانین کار و بیمه تامین اجتماعی، کمیته‌ای تحت عنوان، کمیته رنج، جهت آموزش کارگران ایجاد کردند.

به گزارش زریوارخبر، جمعی از کارگران و فعالان کارگری شهرستان مریوان در زمینه آموزش و بررسی قوانین کار و بیمه تامین اجتماعی، کمیته‌ای تحت عنوان، کمیته رنج، جهت آموزش کارگران تشکیل دادند. عدم آگاهی بسیاری از کارگران از قوانین کار و حق و حقوق قانونی خود نسبت به انواع بیمه، بیمه تامین اجتماعی، بیمه بیکاری و ... و همچنین نحوه پیگیری مطالبات قانونی، از دلایل اصلی شکل‌گیری این کمیته می‌باشد.


ریبوار داودی، مسئول کمیته رنج، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارگران و استادکاران مریوان و سروآباد، اهداف تشکیل کمیته را آشنایی کارگران با قوانین کار، روبط کارگری و کارفرمایی، آشنایی به قوانین بیمه اجباری، بیمه کارگران، خدمات درمانی، قوانین بازنشستگی، بیمه بیکاری ونظایر آن عنوان کرد و گفت: دلیل اصلی تشکیل این کمیته سطح آگاهی کارگران مریوان است که متاسفانه در حداقل میزان ممکن می‌باشد تا جایی که ما در روز جهانی کارگر شاهد کار کردن کارگران بودیم، چه در صنعت ساختمان و چه کارگران شهرداری، در حالی که طبق قانون کار ماده 63 این روز جز روزهای تعطیل رسمی همراه با حقوق است. البته از این موارد که کارگران از آن ناآگاه هستند بسیار است.


وی افزود: بزرگترین مشکل در میان کارگران عدم آگاهی نسبت به حقوق اولیه خود است که با ترویج قوانین بین کارگران و با آگاهی‌بخشی بسیاری از مشکلات کارگران قابل پیشگیری است. به عنوان مثال قرارداد کار یکی از مهم تربن مسائل رابطه کارگری و کارفرمایی است که قریب به اکثریت کارگران از این مهم صرف نظر می کنند.


حتی گاهی کارفرمایان هم از آن صرف نظر می‌کنند در حالی که قرارداد کار بر خلاف آنچه تصور می‌شود، به نفع یک طرف خاص نیست و در قرارداد کار طبق ماده 10قانون کار تمامی مواردی که در قرارداد لحاظ می‌شود به نفع دو طرف یعنی کارگر و کارفرما می باشد. مثلا اگر قراردادی بین طرفین منعقد نگردد یعنی عدم عقد قرارداد مبنای کار قرار گیرد، کارگر می تواند ادعا کند تمام پرداختی ها فقط حقوق پایه من بوده و سایر مزایا مثل اضافه کاری ، تعطیل کاری ، حق اولاد و ... پرداخت نشده است.

 

وی گفت: مشخصاً برای آنکه کمیته بتواند مفید و مثمرثمر باشد به همکاری و مشارکت کارگران نیاز است و البته یک مکان به خصوص و قابل استفاده بصورت مستقل و همکاری اداره کار و از آنجایی که کمیته آموزش کارگران (رنج) در کار خود جدی است و هدفمند کار می کند در این زمینه متاسفانه از لحاظ مالی کاملا تحت فشار هستیم و برای چاپ کردن یک بنر هم گاهی با مشکل مواجه می‌شویم. 


داودی گفت: محل برگزاری جلسات در حال حاضر ساختمان انجمن صنفی کارگران است که یک اتاق را بعنوان محل برگزاری جلسات که مشترک بین انجمن صنفی و آموزشگاه زبان است، مورد استفاده قرار داده‌ایم. با توجه به وضعیت کاری، کارگران نمی‌توانند بصورت مستمر حضور داشته باشند البته قرار هم نیست که کمیته همیشه اعضای ثابتی داشته باشد همین که کارگران به صورت فعال و دغدغه‌مند در جلسات مشارکت کنند بسیار ارزنده است.

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

رنج کشیدهپنجشنبه 20 تیر 1398 | 15:11

0
0

اجرکم عندالاه

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی