سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه شنبه 11 تیر 1398 / 19:53|کد خبر : 6960|گروه : سیاسی

همه آنچه که در کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد گذشت

کنگره مشاهیر کرد با حضور مهمانانی از داخل و خارج کشور به مدت دو روز در دانشگاه کردستان در قالب پنل‌های تخصصی برگزار خواهد شد و در اختتامیه آن از مشاهیر کرد که در قید حیات هستند تقدیر می‌شود.

کنگره مشاهیر کرد با حضور مهمانانی از داخل و خارج کشور به مدت دو روز در دانشگاه کردستان در قالب پنل‌های تخصصی برگزار خواهد شد و در اختتامیه آن از مشاهیر کرد که در قید حیات هستند تقدیر می‌شود.

به گزارش زریوارخبر، مراسم افتتاحیه این کنگره با قرائت پیام رئیس‌جمهور، توسط حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور مذاهب و اقلیت‌های اسلامی آغاز شد. در متن این پیام آمده است:


فرهیختگان، مشاهیر و مهمانان گرامی خداوند بزرگ و منان را شاکرم که به مناسبت این گردهمایی فرهنگی و علمی توفیق یافتم تا مراتب سلام و احترام خویش را به شما و تمام کردزبانان کشور ابلاغ کنم.

 


به گواهی تاریخ ایران عزیز علی‌رغم تنوع قومی و مذهبی و موقعیت ژئوپولوتیک خاص همواره پیروزمندانه توانسته از فراز و نشیب‌ها به کمترین آسیب عبور کند.


عبوری پیروزمندانه که بیش از هر امر دیگری ناشی از همبستگی فرهنگی اقوام و مذاهب ایرانی است که در کنار گسترده وسیع جغرافیایی و تاریخی چندین هزارساله دل‌وجانشان در گرو عظمت ایران بوده است.


کردها در این میان همچون سایر اقوام ایرانی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و فرهنگی‌ترین مردمان کشور همیشه ایران را خواستگاه فرهنگی خود دانسته و به فرهنگ و تاریخ این مرزوبوم عشق ورزیدند.


ما هرگز شهدای کُرد که جانشان را برای حفظ کیان این مرزوبوم نثار کردند و نیز خدمات شایان فرهیختگان و ادیبان کرد به فرهنگ و ادب فارسی را از یاد نبرده و نخواهیم برد بدیهی است ما همه ایرانی هستیم و همه اقوام در این سرزمین از احترام برخوردارند و هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد.


این کنگره فرصتی برای تجلیل از همه اقوام ایرانی است که از حقوق شهروندی برخوردار و قابل احترام هستند.


ضمن تقدیر و تشکر از کردهای کشور، برگزاری این کنگره را فرصتی می‌دانم برای شناخت و معرفی مردمانی مهربان که همواره دل در گرو فرهنگ این مرزوبوم داشتند.

 


پیام نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد ظهر امروز توسط «کمال زیرک» نماینده وی در تالار مولوی دانشگاه کردستان قرائت شد. در این پیام آمده است؛ از استاندار کردستان و متولیان برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد سپاسگزاریم.

 

 

دست‌اندرکاران و متولیان برگزاری این کنگره خدمت بزرگی به زبان، ادب و تاریخ کُرد کردند و امیداریم این مراسم تجلیل از نامداران کُرد ادامه داشته باشد. در اقلیم کردستان، به کُردها، هم‌زبانان، مشاهیر و مفاخر ایرانی افتخار می‌کنیم و تنوع فرهنگی مشکل‌آفرین نخواهد بود.

 

در کودکی پدر و مادرمانمان همراه اشعار نالی، حافظ را به ما آموزش داده و علاوه بر آن به آهنگ‌های موسیقی کردستان نیز گوش می‌دادیم که این بیانگر این است که همه اقوام و ملت‌های زنده با احترام به دیگر اقوام می‌نگرند.

 

رئیس اقلیم کردستان عراق در پایان ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این کنگره اعلام کرد: نامداران کُرد از هر ملتی که باشند افتخاری معنوی محسوب می‌شوند.

 

بهمن مرادنیا، استاندار کردستان، در افتتاحیه کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد گفت: کنگره مشاهیر کُرد می‌کوشد تا هنر، فرهنگ و تاریخ گران‌سنگ این دیار را به منصه ظهور برساند.

 

 

مرادنیا در ادامه صحبت‌هایش درباره اهمیت زبان کُردی گفت: اگر امروز در این مراسم وزین به زبان فارسی صحبت می‌کنم، می‌دانم در تمام شبکه‌های ملی و احتمالا فراملی به صورت زنده پخش می‌شود. در این جمع مهمانان بزرگواری هستند که زبان مادری آنها کردی با لهجه‌های مختلف، کرمانجی، سورانی، زارا، کلهری، سلیمانیه‌ای، مکری، کرمانشاهی، گروسی و سنندجی است و این نشان از غنای فرهنگ و زبان کُردی است که افتخار کامل در کنگره هنرمندان و نام‌آورانی هستیم که بزرگترین هدف زندگیشان خدمت به ایران و ایرانیان و کشور عزیزمان است.

 

مرادنیا درباره اهداف برگزاری کنگره مشاهیر کردستان نیز گفت: در کنگره مشاهیر کُرد، مفاخر علوم انسانی، زبان و ادبیات، هنر و علوم پایه و مهندسی، علوم کشاورزی، علوم پزشکی و غیره مورد تجلیل قرار می‌گیرند و این کنگره به منظور بها دادن بیشتر به مشاهیری است که در قید حیات هستند و می‌کوشد تا نامشان پرآوزه‌تر بماند.

 

 

آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در کردستان، نیز در مراسم افتتاحیه نخستین کنگره مشاهیر کُرد به حاضران گفت: برکت هر قوم به واسطه وجود بزرگانی است که در جهات مختلف توانسته‌اند یک پله دانش، فرهنگ، اخلاق و فرهنگ و هنر ملت خود را ارتقاء دهند.

 

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه کُردها مردمی با صفا و وفادار هستند گفت: رهبر انقلاب همواره در باب بزرگی، وفاداری و محبت کردها بیانات ارزشمندی داشته‌اند که نشان از نگاه زیبای رهبری به این قوم دارد که برخلاف نگاه مملو از تهدید طاغوت است.

 

آیت الله حسینی شاهرودی تقدیم ۱۰ هزار شهید کُرد در هشت سال دفاع مقدس را نشانه وفاداری قوم کُرد به ایران برشمرده و افزوده است: در جنگ تحمیلی نه تنها کُردهای ایران در این جنگ مشغول دفاع از کیان ایران بودند بلکه کُردزبانان دیگر کشورها هم فداکاری‌های بزرگی برای خاک ایران داشتند که این ایثارها هیچگاه فراموش نمی شود.

 


رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان و دبیر علمی کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد در این مراسم گفت: در سال جاری حق چاپ آثار ماموستا هژار به دانشگاه کردستان واگذار شد و از درآمد آن جایزه سالانه هه ژار برای انتخاب و تجلیل از آثار کردی هزینه می‌شود.


وی گفت: مایه افتخار است که میزبان مشاهیر و نام‌آوران کرد در اقصی نقاط دنیا هستیم. وی افزود: امسال اولین دوره دانشجویان زبان و ادبیات کردی فارغ التحصیل می‌شوند که جشن تحلیف آن‌ها امروز برگزار می‌شود و امید است، در مقطع فوق‌لیسانس این رشته هم بتوانیم دانشجو پذیرش کنیم.


رئیس دانشگاه کردستان یادآور شد: بیش از ۴۰ کانون کُردی در این دانشگاه ایجاد شده و سالانه بیش از ۲۰۰ برنامه را اجرا می‌کنند. وی افزود: امیدواریم در کنگره‌های آینده بتوانیم دیگر مشاهیر کُرد را مورد تکریم قرار دهیم چراکه این افراد بزرگ‌ترین سرمایه و ضامن بقای هر ملتی هستند.

 

صادقی اضافه کرد: سرزمین معنوی به برکت آثار نویسندگان و نام‌آوران آن همواره زنده و پویا است. مسئولان استان کردستان از یک سال پیش فعالیت خود را در راستای برگزاری کنگره‌ای به‌منظور معرفی و تجلیل از مشاهیر و نام‌آوران کُرد آغاز کردند و در این راستا ۶ کارگروه در حوزه‌های علوم انسانی، زبان و ادبیات، فرهنگ و هنر، علوم پایه و مهندسی، کشاورزی و پزشکی تشکیل شد.

 

وی ادامه داد:‌ بعد از گذشت حدود پنج ماه از آغاز رسمی فعالیت این کارگروه‌ها و کنکاش و بررسی درخصوص مشاهیری که در قید حیات بودند، اسامی تعیین‌شده به شورای راهبردی کنگره که ریاست آن بر عهده استاندار کردستان بود، ارسال شد.

 


به گفته وی، محدودیت‌هایی همچون کهولت سن در انتخاب برخی از مشاهیر برای حضور در کنگره وجود داشت با این ‌وجود تلاش‌های بسیاری برای شرکت مشاهیری که مردم کردستان سال‌هاست در انتظار دیدن آن‌ها هستند انجام شد. تلاش برگزارکنندگان کنگره مشاهیر کُرد در دعوت و حضور چهره‌های مطرحی همچون مظهر خالقی هنرمندی نام‌آشنای این دیار که ۳۸ سال دور از وطن بوده عاقبت به ثمر نشست و روز گذشته این هنرمند عرصه موسیقی کُردی از طریق مرز باشماق پا به خاک میهن گذاشت.

 


هوال ابوبکر، استاندار سلیمانیه، ظهر امروز در کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: امیدوارم این روح هماهنگی، یکدلی و همبستگی خود را حفظ و در راستای توسعه هنر و دانش منطقه گام برداریم.

 

 

وی افزود: این کنگره اثبات می‌کند که آنچه برای کردها مهم است انسانیت و اصالت زبان و ملت بوده و کُردها همواره از ملت‌هایی بوده‌اند که به هم‌همنوعان خود کمک کرده و اصالت را بر انسانیت بنا نهاده است.

 

استاندار سلیمانیه با بیان اینکه در هیچ جای جهان دولتی نیست که در آن کُرد نباشد، تصریح کرد: پیام این کنگره این است که کُرد زنده و تا زنده بودن کُردها تاریخ زنده، سلامت و زندگی بردوام است و همه ما خوشحال و مفتخریم.

 

ابوبکر در پایان سخنان خود از تمام متولیان برگزاری در کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد قدردانی کرد و گفت: خوشحالم که در جمع بزرگان و کُردها هستم.

 

برگزاری سه پنل تخصصی در بخش‌های زبان و ادبیات کُردی، هنر و موسیقی و دین و فرهنگ از بخش‌های کنگره مشاهیر کُرد است. همچنین در انتهای نخستین کنگره مشاهیر کُرد از نام‌آوران عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، موسیقی و علمی کُرد تجلیل شوند.


کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد با حضور جمعی از مسئولان داخلی و خارجی و نام‌آورانی همچون «مظهر خالقی» از امروز ۱۱ تیرماه به مدت ۲ روز در تالار مولوی دانشگاه کردستان آغاز گردید و آیین اختتامیه این کنگره فردا چهارشنبه ۱۲ تیرماه در دانشگاه کردستان با حضور دکترسیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

 

 

 

 

انتهای پیام/خبرگزاری‌های رسمی

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندسه شنبه 11 تیر 1398 | 20:37

1
3

این که بیشتر به جمع سیاسی بود تا فرهنگی هنری

پاسـخ

کوردی1سه شنبه 11 تیر 1398 | 21:50

4
2

همین گنگرها برای بزرگان کورد و فرهنگ آن است که آدمی را دل گرم میکند...
درود بر استاندار عزیزمان (البته در مواردی در بعضی مسایل استان قابل نقد است) که زمینه ایجاد این کنگره را بکمک عزیزان دیگر فراهم نمود...
درود بر بزرگان ملت کورد (چه آنانی در کنگره حضور دارند و چه آنانی که حضور ندارند) و درود بر نماینده رئیس جمهور، استاندار ، نماینده ولی فقیه ، و هزاران درود بر استاد خونگرم، باشخصیت و در سبک خود بی مانند(ماموستا مظهر خالقی)...
ماموستا خالقی : به دیدن شما در خاک وطن بسیاربسیار خوشحال شدم مایه افتخار مایی
وقتی استاندار و همراهان در مرز باشماق به پیشواز شمای بالا مقام اومدند به آن ها غبطه خوردم که ای کاش بنده هم افتخار حضور خوش آمد گویی داشتم...
استاد گرانقدر ماموستای نازنینمان ( ماموستا خالقی) دوست داشتن شما در قلوب ملت است

1
2
مریوانی چهارشنبه 12 تیر 1398 | 15:52

ضمن احترام به همه هنرمندان در شرایط کنونی بجای هزینه کردن برای چنین مراسماتی بهتر بود در شرایط بهتر برگزار میشدو هزینه آن صرف اشتغال میکردن دادن کمک بلاعوض ووام برای ازدواج جوانان؛ امروز بیشترین مشکلات را جوانان دارند قابل توجه استاندار

پاسـخ

دانشجوچهارشنبه 12 تیر 1398 | 08:49

5
5

ضمن تقدیر و تشکر از متولیان این کنگره و تشکر از زریوار خبر بخاطر پوشش خبری. خیلی خوشحال شدم که آقای فرشادان نماینده سنندج در ردیف اول حضور داشتن ولی خیلی جای تاسف دارد که آقای منصور مرادی نماینده شهرمان در این کنگره شرکت نکردند متاسفانه

1
1
مه ریوان 58 چهارشنبه 12 تیر 1398 | 21:01

برا خو سه ف نانه وا خانه و ..... نییه !! هه ر هان له بیر سه ف و ره دیف به رو!!!!
وه ی رووووووووووووووووووووووووو به ده س ....................

پاسـخ

سائلچهارشنبه 12 تیر 1398 | 20:17

1
0

روح اینکار امر پسندیده ومبارکیست اما جای کسی مانندماموستا ماجدمردوخ روحانی که جامعترین فرهنگ لغت کردی فارسی را پدید آورد کسی که چنددهه بعنوان یکی از فعالترین اعضای فرهنگی کوردزبانها شناخته میشه ومیان مردم بسیارقابل احترام هستند خالی بود همین اساتید دعوت شده چنان جایگاهی برای کاک ماجدقائل هستند که کمترکسی این مانندایشان است.امیدوارم که سالهای بعدبدور از هرنوع غرض ودلایل شخصی این مراسم برگزار شود

پاسـخ

مجتبی ملکیپنجشنبه 13 تیر 1398 | 12:24

4
0

جای هنرمند بزرگ کرد ناصررزازی خالی بود کاش ایشان هم دعوت میشد

پاسـخ

قوروه روژهه لاتجمعه 14 تیر 1398 | 03:00

1
0

سلام اجبارا فارسی مینویسم که غیر کورد زبانان هم بتونن بخونن.
این جور کنگره ها و مراسم واقعا با ارزش هستن و باید هرچه منظم تر ادامه پیدا کنه و همچنین جای تاسف داره که سکان افتتاحیه و اختتامیه ش رو افرادی به دست گرفتن که هیچ ربطی به ما ندارن. هرچند که خودشونو دعوت کردن ولی حداقل باید حد و حدود خودشون رو میدونستن و فقط در حد یه سلام علیک حرف میزدن نه اینکه جهت مراسم رو از فرهنگی و کالچری به سمت سیاست خارجی ببرن.

پاسـخ

ابوذرچهارشنبه 26 تیر 1398 | 22:41

1
0

جای دکترمیرجلال الدین کزازی سلطان ادبیات ایران در این مراسم خالی بودبایدازایشان هم دعوت میشدهم تجلیل صدحیف

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی