سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
مدیرکل منابع طبیعی کردستان:
دوشنبه 3 تیر 1398 / 12:30|کد خبر : 6947|گروه : اجتماعی

تجهیزات منابع طبیعی کردستان پاسخگوی مقابله با اطفاء حریق نیست

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، با اعلام اینکه تجهیزات تخصیص یافته به مبحث اطفاء حریق، نسبت به سال گذشته دو برابر رشد داشته است، اما هنوز پاسخگوی نیاز مراتع موجود استان نیست، گفت: امسال 86 تیم اطفاء حریق در روستاها ساماندهی شده اند.

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، با اعلام اینکه تجهیزات تخصیص یافته به مبحث اطفاء حریق، نسبت به سال گذشته دو برابر رشد داشته است، اما هنوز پاسخگوی نیاز مراتع موجود استان نیست، گفت: امسال 86 تیم اطفاء حریق در روستاها ساماندهی شده اند.

به گزارش زریوارخبر به نقل از ایسنا، سعدی نقشبندی، مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، با اشاره به اینکه امسال آتش سوزی ها از 10 خردادماه آغاز شد، اظهار کرد: طی سال جاری تا کنون در 33 روستای سطح استان، در مساحتی به  میزان 122 هکتار مرتع و 2.6 دهم هکتار جنگل آتش سوزی اتفاق افتاده است.


وی با بیان اینکه امسال با توجه به بارش های پر باربهاره و پوشش گیاهی انبوه احتمال وقوع آتش سوزی ها در سطح مراتع و جنگل ها در همه شهرستان های استان بیشتر است افزود: شهرستان های مریوان و بانه به علت پوشش گیاهی و جنگلی زیاد نسبت به سایر شهرستان ها، بیشترین مناطق مستعد آتش سوزی هستند.


مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، از مشارکت 98 درصدی مردم در راستای اطفاء حریق در سطح استان خبر داد و عنوان کرد: بر اساس آمار دلایل عمده آتش سوزی ها انسانی اعلام شده است و تا کنون هیچ دلیل غیر عمدی در مسیرهای مرتبط گشت و کنترل محسوس و غیر محسوس گزارش نشده است.


وی مشارکت مردمی را مهمترین عامل مقابله و پیشگیری از آتشسوزی ها ذکر و تصریح کرد: تجربه نشان داده است، در هر کجا بهره برداران عرفی داشته باشیم، کمتر دچار آتش سوزی می شویم.


نقشبندی عنوان کرد: امسال با توجه به حجم پوشش گیاهی بیشتر و حساسیت بالای مسئولان نسبت به این مسئله، اطلاع رسانی دقیق از طریق شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، در اولویت اقدامات صورت گرفته از سوی منابع طبیعی قرار گرفت.


وی افزود: همچنین استفاده از ظرفیت برنامه های توسعه کشور، برای عقد قرارداد با جوامع محلی، رتبه بندی تعاونی ها و تجهیز انجمن ها و سمن های خود جوش مردمی که به بحث اطفاء حریق ورود می کنند باحداقل امکانات، از دیگر اقدامات موثر اداره کل منابع طبیعی در راستای پیشگیری از آتش سوزی مراتع است.


نقشبندی بیان کرد: از طریق معاونت عمرانی استانداری و از محل اعتبارات دهیاری ها، به تعداد دهیاری هایی که بیشتر در معرض آتش سوزی هستند تجهیزات داده شده است و مقرر گردیده از همین محل، مبالغی برای تجهیزات انفرادی اطفاء حریق در اختیار دهیاران قرار گیرد.


وی با اعلام اینکه تجهیزات تخصیص یافته به این مبحث، نسبت به سال گذشته دو برابر رشد داشته است، اما هنوز پاسخگوی نیاز مراتع موجود نیست، گفت: امسال 86 تیم اطفاء حریق در روستاها ساماندهی شده اند.


مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، با اعلام ابنکه همچنین تیم های اطفاء حریق در سطح شهرستان ها آماده باش بوده و دو تیم در سنندج مستقر هستند، تصریح کرد: چون بیشتر میزان آتش سوزی ها در روزهای تعطیل و بعد از زمان اداری اتفاق می افتد، این تیم ها به صورت متمرکز در اداره منابع طبیعی شهرستان مستقر هستند و دهیاران ما نیز با آماده کردن دید مردمی، نقش موثری در این زمینه دارند.


وی افزود: کانون کوهنوردان استان نیز با هماهنگ کردن سمن ها کمک زیادی به بحث اطفاء حریق می کنند.


نقشبندی عنوان کرد: در سطح استان کردستان یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع وجود دارد، واقعیت امر این است که اگر تمام نیروهای الزامی استان کردستان هم بسیج شوند نمی توانند این میزان مرتع را کنترل کنند و پوشش دهند و بر همین اساس، مشارکت مردم در اطفاء حریق امری کاملا ضروریست.


وی تجهیزات انفرادی را برای ترغیب بیشتر مشارکت مردمی امری مهم ذکر کرد و افزود: "دمنده" وسیله ای عالی برای استفاده از خاموش کردن آتش است که تهیه آن نیازمند اعتبارات بیشتر است.


مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، خاطرنشان کرد: با توجه به فرهنگ مردم استان و مشارکت روستاها در بحث اطفاء حریق، می توان گفت که کمبود نیروی انسانی نداریم، بلکه تجهیزات ما باید بیشتر شود.


وی در پایان یادآور شد: ما وظیفه داریم از منابع طبیعی در برابر حریق حفاظت کنیم، 1504 سامانه اطلاع رسانی گزارشات تخریب، تصرف و آتش سوزی این اداره کل است و می توانند از طریق این سامانه با ما همکاری داشته باشند. 

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی