سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
جمعه 24 خرداد 1398 / 15:08|کد خبر : 6916|گروه : اجتماعی

2.5 تا 3 برابر استانداردهای جهانی برق مصرف می کنیم/کشاورزان 4 ساعت ظهر برق مصرف نکنند 20 ساعت برق رایگان دریافت کنند

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان کردستان در ساختمان اداره برق شهرستان مریوان به خبرنگاران گفت:  مهمترین دغدغه ما این است که مردم به اندازه کافی در مورد مسائل تولید و مصرف برق آگاه نشده اند و اگر آگاهی بخشی صورت گیرد می توان به مردم آرامش و اطمینان خاطر لازم را داد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان کردستان در ساختمان اداره برق شهرستان مریوان به خبرنگاران گفت: مهمترین دغدغه ما این است که مردم به اندازه کافی در مورد مسائل تولید و مصرف برق آگاه نشده اند و اگر آگاهی بخشی صورت گیرد می توان به مردم آرامش و اطمینان خاطر لازم را داد.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، مهندس هیوا لهونیان مدیر عامل شرکت توزیع برق استان کردستان در ساختمان اداره برق شهرستان مریوان میزبان خبرنگاران بود.


مهندس لهونیان ضمن تشکر از اصحاب رسانه بر لزوم استفاده از ظرفیت های رسانه در خصوص اطلاع رسانی و آگاهی بخشی اشاره کرد و گفت: مهمترین دغدغه ما این است که مردم به اندازه کافی در مورد مسائل تولید و مصرف برق آگاه نشده اند و اگر آگاهی بخشی صورت گیرد و در جریان امور قرار گیرند می توانیم به مردم آرامش و اطمینان خاطر بدهیم.


مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کردستان در خصوص وضعیت تولید و مصرف برق در کشور گفت: به عنوان یک شاخص منفی در مصرف برق می توان گفت بصورت میانگین 2.5 الی 3 برابر استانداردهای جهانی برق مصرف می کنیم این در حالی است که راندمان متوسط نیروگاه های ما حدود 38 درصد است یعنی سوخت در اختیار ما 38 درصد به برق تبدیل می شود و مابقی آن به انرژی هایی تبدیل می شود که ممکن است برایمان مفید نباشد. در حالت کلی کمتر از 25 درصد انرژی در اختیار مردم قرار می گیرد.


وی افزود: نفت و گازی که می توان ارزش افزوده آن را بالا برده و به نوعی دیگر آن را به فروش برسانیم 25 درصد آن را مصرف می کنیم. در بخش خانگی 4.8 برابر متوسط مصرف اروپایی ها مصرف می کنیم که این شاخص ها بسیار خطرناک است.


مهندس لهونیان خاطر نشان کرد: هیچ جا نمی گوییم که مصرف نکنید بلکه فقط می گوییم درست مصرف کنید اگر درست مصرف کنیم هیچ مشکلی نخواهیم داشت. در مبحث صرفه جویی می گوییم در کدام زمان برق مصرف کنیم که کم هزینه باشد و در نگاه ملی می گوییم کدام زمان هزینه تمام شده مصرف برق کمتر است. در حالت عمومی ما در مرحله بد مصرف کردن قرار داریم.

 


وی با اشاره به راه های صرف جویی در مصرف برق گفت: به عنوان مثال باید در انتخاب سیستم سرمایشی دقت کنیم؛ سال گذشته 58 هزار مگاوات پیک مصرف برق داشته ایم که 20 هزار مگاوات آن مربوط به سیستم سرمایشی است که این میزان برابر با مصرف کل برق کشور عراق است.که اگر ما فقط 20 درصد از این 20 هزار مگاوات را مدیریت کنیم می توان بالغ بر 4 میلیارد دلار صرفه جویی کرد. وی افزود: اگر در زمان اوج مصرف، دور کولر را کند کنیم 30 درصد مصرف برق کاهش می یابد یا با تنظیم درجه کولر گازی به ازای هر درجه 5 درصد در مصرف برق صرفه جویی می شود. ما می توانیم با این کارها برقی که غلط مصرف می شود را صادر کنیم.


لهونیان گفت: اگر 500 مگاوات برق صادر شود بلافاصله بازتاب منفی پیدا می کند و کشوری مانند عربستان به کشور مورد نظر اعلام می کند که با نصف قیمت حاضر به صادر کردن برق به آن کشور است. در طول 8760 ساعت سال اگر فقط 200 ساعت آن را  که شامل 2 ماه گرم سال می شود منطقی مصرف کنیم می توانیم بخشی عمده از آن را صادر کنیم. وی افزود: سیستم سرمایشی ادارات ما 5 هزار مگاوات است که در این خصوص تغییر ساعت کار ادارات را در دستور کار قرار داده ایم که حداقل بتوانیم 4 هزار مگاوات انرژی صرفه جویی کنیم.


مدیر عامل شرکت توزیع برق استان کردستان در خصوص سیاست های تشویقی وزارت نیرو گفت: به تمام کشاورزان اعلام می کنیم تفاهم نامه ای با اداره برق امضا کنند که اگر از ساعت 12 ظهر تا 4 بعد از ظهر آبیاری نکنند 20 ساعت دیگر رایگان برق به آنها تعلق می گیرد. در بخش خانگی و تجاری نیز اگر الگوی مصرف در ماه گرم را که مصرف زیر 300 کیلو وات برق را می شود رعایت کنند به جای افزایش 23 درصدی تعرفه آن 16 درصد از آن کم می شود و فقط 7 درصد افزایش قیمت خواهند داشت و اگر نسبت به مصرف مشابه سال قبل حداقل 10 درصد کمتر مصرف کنند، به اندازه آن مبلغ بستانکار خواهند شد.


وی خاطر نشان کرد: شرکت توزیع برق استان نیز سیاست تشویقی جداگانه ای نیز در نظر دارد بطوری که مشترک هایی که ماه های گرم نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد کمتر مصرف کنند در قرعه کشی شرکت داده خواهند شد و جوایزی که بالغ بر 100 میلیون تومان پیش بینی شده است، دریافت خواهند کرد.


مهندس لهونیان افزود: در خصوص ادارات نیز اداراتی که ژنرانور دارند اگر حاضر شوند در مدت پیک بار از آن استفاده کنند به ازای هر کیلو وات اگر سوخت دیزلی باشد 450 تومان و اگر سوخت گازی باشد به مبلغ 300 تومان از آنها برق خواهیم خرید. در خصوص استفاده ار پنل های خورشیدی نیز برق تولیدی با قیمت بالا از مشتریان خریداری می‌شود. 


وی گفت: سالهای گذشته پنل خورشیدی 5 کیلو واتی به مبلغ 25 میلیون تومان هزینه داشت و مشترکین به ازای برق تولیدی ماهیانه مبالغی بالغ بر یک میلیون و دویست هزار تومان از شرکت برق دریافت می کردند و کمتر جایی شما سراغ دارید با این مبلغ هزینه چنین سودی نصیب مشتریان شود که خرید آن تضمینی و مدت قرار داد 20 سال است. امیدوارم با مطلوب شدن شرایط اقتصادی و ثبات نرخ ارز مردم بیشتر بتوانند از پنل خورشیدی استفاده کنند که هم از نظر مصرفی و هم اقتصادی به صرفه است و از این نظر کشور ما ظرفیت فوق العاده ای دارد که خوشبختانه رویکرد و جهت گیری مناسبی برای آن نیز در نظر گرفته شده است.


مهندس لهونیان در خصوص سوال خبرنگاران در مورد اقدامات فرهنگی صحیح مصرف کردن گفت: شخصا اعتقاد به کار فرهنگی دارم و تفکر عمومی وزارت خانه هم اینچنین است که هر چقدر در مدارس هزینه کنیم، سودمند است و این نشان از ارزش ویژه کار فرهنگی برای وزارت است و آموزش در سطح مدارس سرعت گسترش فوق العاده ای نیز دارد.

 


وی در خصوص سوال خبرنگار زریوارخبر مبنی بر زمان اجرای حذف قبوض کاغذی گفت: این یک طرح ملی است و ما اصرار داریم بیشتر کارها و خدمات ما به صورت الکترونیکی انجام شود. در استان کردستان نیز تا شهریور یک پرونده کاغذی نخواهیم داشت و بایگانی ما الکترونیکی خواهد شد. ما از یکسال گذشته جلسات را به صورت ویدیو کنفرانس برگزار کرده ایم و مدیران فقط برای کارهای ضروری به مرکز استان می آیند. لهونیان گفت: حذف قبض کاغذی در دستور کار ماست؛ این یک طرح ملی در صنعت برق است که توسط وزیر از آن رونمایی شده است و از اول مهر ما چیزی به اسم قبض کاغذی نخواهیم داشت که اینکار آثار مثبت و خوبی بخصوص در زمینه محیط زیستی خواهد داشت که جزئیات این طرح از طریق رسانه ها در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.


مهندس لهونیان در پایان با اشاره به تعداد مشترکین برق در استان کردستان گفت: 650 هزار مشترک برق در استان کردستان داریم که 95 درصد آن خانگی، نیم درصد صنعتی، یک و نیم درصد کشاورزی و ما بقی آن عمومی و دولتی است.


وی خاطر نشان کرد: با رعایت الگوی مصرف توسط ادارات، بخش های صنعتی و تجاری و کشاورزی و مردم، امسال خاموشی نخواهیم داشت.

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی