سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 12 خرداد 1398 / 09:33|کد خبر : 6888|گروه : اجتماعی

83 درصد مصرف برق در کردستان خانگی است/ ادارات مریوان صرفه‌جویی کنند پاداش می‌گیرند

جلسه تفاهم همکاری کاهش مصرف انرژی و پیک بار با حضور رییس اداره برق شهرستان و شهردار و معاونین در محل دفتر شهردار مریوان برگزار شد.

جلسه تفاهم همکاری کاهش مصرف انرژی و پیک بار با حضور رییس اداره برق شهرستان و شهردار و معاونین در محل دفتر شهردار مریوان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، جلسه تفاهم همکاری کاهش مصرف انرژی و پیک بار با حضور مرتضی محبتی رییس اداره برق شهرستان و شهردار و معاونین در محل دفتر شهردار مریوان برگزار شد.


جمال شریفی شهردار شهر مریوان در ابتدا ضمن تشکر و قدردانی از زحمات مرتضی محبتی، رییس اداره برق اظهار داشت: جای خوشحالی است که از زمان حضور آقای محبتی در مریوان شاهد اتفاقات مثبت در این حوزه و تعامل خوب این اداره با شهرداری هستیم و این جلسه نیز به پیشنهاد ایشان برگزار شده است.

 

 


محبتی رییس اداره برق شهرستان مریوان با قدردانی از همکاری شهردار مریوان در برگزاری این جلسه عنوان کرد: برنامه امسال برای کاهش مصرف برق، برنامه« 98 0»یعنی صفر خاموشی در سال 98 است. در سال 97 خاموشی‌های عدیده ای داشتیم که ما نیز از شرایط ناراضی بودیم اما با توجه به کمبودهای تولید در عمل انجام شده قرار گرفتیم.


محبتی افزود: در سال گذشته 1000 مگاوات ظرفیت تولید کمتر از نیاز کشور بود. هر ساله تا 5000 مگاوات روی نیروگاه های آبی حساب می کردیم که متاسفانه نتوانستیم از این ظرفیت استفاده کنیم. روزانه 7000 الی 8000 مگاوات خاموشی وجود داشت که این میزان کمبود میان استانها بخصوص استانهای شمالی کشور تقسیم شد چرا که با توجه به شرایط جوی عملا اجرای این برنامه در قسمت جنوبی کشور میسر نبود.

 

 

رییس اداره برق شهرستان مریوان اظهار داشت: طبق پیش بینی های صورت گرفته امسال حدود 8000 مگاوات کمبود تولید داریم ولی خوشبختانه امسال از 5000 مگاوات ظرفیت نیروگاه های آبی می توانیم استفاده کنیم در نتیجه با این تفاسیر حدود 3000 مگاوات کمبود خواهیم داشت.


وی خاطر نشان کرد: روند مصرف انرژی در ایران نرمال نیست و ما به سمت مصرف گرایی حرکت می کنیم تا تولید به نوعی دچار رکود صنعتی هستیم و اگر چنانچه ما مازاد تولید هم داشتیم باید صرفه جویی می کردیم چرا که 85 درصد نیروگاه های ما از سوخت فسیلی استفاده می کنند که منابعی محدود و تجدید ناپذیر است و تولید برق از نیروگاه تا توزیع راندمان آن 25 درصد است و 75 درصد تلفات داریم که آماری نگران کننده است. وی اضافه کرد: از طرفی برای جبران کمبود تولید نیز که  ما بیشتر برای دو ماه در سال با آن رو به رو هستیم با توجه به محدودیت منابع مالی احداث نیروگاه جدید مقدور نیست چرا که به ازای هر کیلو وات افزایش ظرفیت 1000 دلار هزینه می خواهد که با توجه به اینکه تقریبا 4000 مگاوات کمبود داریم حدود 4 میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت بنابراین بهترین راه حل برای جبران کمبود تولید فرهنگ‌سازی در راستای کاهش مصرف انرژی است.

 

 


مرتضی محبتی سهمیه تعیین شده برای استان کردستان را تا 8 مگاوات در حدود 2 هزارم درصد نسبت به کل کشور دانست که نیاز به کاهش مصرف هست و اظهار داشت: اگر این موارد در کل استانها رعایت شود ان شاء الله امسال خاموشی نخواهیم داشت مگر اینکه شرایط غیر قابل پیش بینی اتفاق بیفتند و اگر این موارد رعایت نشود اولویت خاموشی با استانهای است که حداقل لازم برای کاهش مصرف را رعایت نکرده باشند.

 

 


رییس اداره برق شهرستان مریوان با اشاره به آمار کشوری در خصوص مصرف برق گفت: در کل کشور 41 درصد مصرف برق خانگی است در حالی که در استان کردستان 83 درصد مصرف برق خانگی ست و ساعت اوج مصرف از ساعت 16-12 (15-11 برای ادارات) و شب هم از ساعت 24-20 است .


وی در خصوص تفاهم همکاری با ادارات سطح شهر گفت: تا کنون 5/5 مگاوات توافق نامه همکاری جهت کاهش مصرف انرژی انجام گرفته و تا رسیدن به 8 مگاوات ادامه خواهد داشت. این توافق نامه همکاری برای ادارات از یکم تیرماه آغاز و تا اول شهریورماه ادامه خواهد داشت و ادارات با کاهش مصرف در زمان اوج مصرف و استفاده از دستگاه های مولد خود تامین می توانند مصرف خود را کاهش دهند و اگر در هر اشتراک 10 درصد کاهش بار داشته باشند 30 درصد پاداش دریافت خواهند کرد و امیدواریم با اجرای درست این برنامه ها در ادارات، بخش کشاورزی، صنعتی و همکاری شهروندان در خصوص مدیریت پیک بار دیگر شاهد هیچ گونه خاموشی ناشی از کمبود تولید نه تنها در شهرستان بلکه در کشور نباشیم.

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی