سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 / 19:12|کد خبر : 6809|گروه : اجتماعی

فعالیت بیش از چهارهزار عضو شورا در کردستان

شوراها به عنوان مردمی ترین نهادی که از بطن مردم برخواسته است، زبان گویای آنان در برابر مسئولان و نهادهای مختلف محسوب می شود و منتخبین مردم و وکیل آنان در پیگیری مسائل و مشکلات به شمار می روند.

شوراها به عنوان مردمی ترین نهادی که از بطن مردم برخواسته است، زبان گویای آنان در برابر مسئولان و نهادهای مختلف محسوب می شود و منتخبین مردم و وکیل آنان در پیگیری مسائل و مشکلات به شمار می روند.

به گزارش زریوارخبر ، یکی از مسایل مهم و ارزشمند در گستره زندگی اجتماعی، تعامل، همفکری و مشورت است و دین مبین اسلام به عنوان مکتبی جامع و همه‌ جانبه‌نگر به تمام ابعاد وجودی و نیازهای انسان توجه کرده است.


اسلام به لحاظ جامعیت، بالندگی، سعادت‌ بخشی و پویایی که در قوانین و آموزه‌های خود دارد، به همفکری و مشورت توجه ویژه‌ای کرده و اهمیت، جایگاه و فواید آن را گوشزد کرده است.


خدمت بی منت به مردم در لباس عضویت در شوراها، توفیقی بزرگ برای منتخبین و معتمدین مردم است که باید از لحظه لحظه آن در راستای عمل به وظایف و تکالیف دینی و قانونی خود استفاده کنند.


نهم اردیبهشت ماه که در تقویم جمهوری اسلامی ایران با عنوان روز ملی شوراها نامگذاری شده در واقع زمینه ساز تاثیرگذاری عینی و حضور جدی تر مردم در اداره امور است. امروزه با توجه به افزایش جمعیت و دشوار بودن مدیریت کشورها، موضوع شورا اهمیت بیشتری پیدا می کند و بدون وجود این نهاد، کارها و امور شهری و حتی روستایی به درستی پیش نمی رود.


اما در حال حاضر مشکلی که در حوزه شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد این است که علی رغم تاثیرگذاری در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها هنوز آنگونه که شایسته است جایگاه خود را در میان مسئولان و جامعه پیدا نکرده اند.

 

 

برخی مسئولان شورا را رقیب خود می دانند


رئیس شورای اسلامی استان کردستان می گوید: تعدادی از مدیران و مسئولان روحیه همکاری و مشورت شوراها را ندارند و در تصمیمات و جلسات درسطح استان و شهرستان ها هیچگونه توجهی به جایگاه و نظر شورا ندارند و در جلسات شورا را دعوت نمی کنند.


خلیل عزیزی اظهار داشت: برخی از مسئولان در استان شوراها را رقیب خود می دانند و هیچگونه احترامی برای منتخبین مردم قایل نبوده و آنان را در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها دخالت نمی دهند.


وی افزود: از 10 مورد شورای شهرستان های استان هشت شورا هنوز دفتر ندارند و حتی نتوانسته اند جلسه ای برگزار کنند و این مساله در واقع بی احترامی به جایگاه واقعی مردم در جامعه است چرا که شوراها منتخب مردم هستند.


رئیس شورای اسلامی کردستان گفت: شورای اسلامی استان به عنوان شورای فرا دست با مشکلات زیادی مواجه است و هیچ تعامل و همکاری با شورای وجود ندارد و از مسئولان و نمایندگان مجلس انتظار داریم با توجه به مشکلات این شورا برای رفع آن تلاش کنند.


وی نبود ساختمان و امکانات مناسب، عدم توجه به عزل و نصب ها و رعایت نکردن شان شورا را از دیگر مشکلات موجود دانست و خواستار رفع آنها از سوی مسئولان ذیربط شد.

 

 

 

فعالیت بیش از چهارهزار عضو شورا در کردستان


عزیزی اظهار داشت: در حال حاضر چهار هزار و 200 نفر عضو در شورای اسلامی شهر و روستای این استان فعالیت می کنند که از این تعداد یک هزار و 321 نفر در شوراهای روستاها و 40 نفر در شوراهای شهری فعالیت دارند.


وی تعداد اعضای شورای بخش های استان را 31 نفر اعلام کرد و افزود: همچنین در مجموع 34 نفر از اعضای شوراهای استان را بانوان تشکیل می دهند که 12 نفر در شورای شهرها و 22 نفر نیز در شورای روستاها فعالیت دارند.

 

فرمان تهیه آیین نامه اجرایی شوراهای اسلامی شهر و روستا در 9 اردیبهشت سال 58 از سوی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران صادر شد اما وقوع جنگ تحمیلی امکان تحقق شوراهای اسلامی را به نحوی که در قانون اساسی پیش بینی شده بود، فراهم نکرد.


به همین دلیل چند سال پس از پایان جنگ، قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در خرداد 75 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.


پس از برگزاری ششمین انتخابات ریاست جمهوری زمینه برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی در سراسر کشور در هفت اسفند 77 فراهم شد و شوراهای اسلامی به صورت عملی فعالیت خود را آغاز کردند. 

 

منبع: ایرنا

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

شوراروز ملی شوراهاشورا کردستان

بازدید ها : 1745

نظرات بینندگان :

مریوانسه شنبه 10 اردیبهشت 1398 | 10:22

1
0

خوزگاه شورا نه اما و لایان ابردن... تو خوا همه پرسی کن بزانن چنی خلک شورای قبوله ..

پاسـخ

شهروندسه شنبه 10 اردیبهشت 1398 | 22:32

1
0

والله بی استفاده ترین و الکی ترین و اشتباه ترین نهاد و قانون که تو ایرانه همین تشکل و انتخابات شوراست....توروخدا سانسور نکن

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی