سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه شنبه 20 فروردین 1398 / 14:53|کد خبر : 6748|گروه : سیاسی

دوران شوهای تبلیغاتی، خط و نشان کشیدن ها و کدخدا سالاری به سر آمده است

اقدام نابخردانه، کریه و شنیع ، ماجراجویانه و غیر قانونی واشنگتن در گنجاندن سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی خارجی، نه تنها با اصول بنیادین حقوق بین الملل همگنی و همخوانی ندارد بلکه نقض آشکار منشور ملل متحد است.

اقدام نابخردانه، کریه و شنیع ، ماجراجویانه و غیر قانونی واشنگتن در گنجاندن سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی خارجی، نه تنها با اصول بنیادین حقوق بین الملل همگنی و همخوانی ندارد بلکه نقض آشکار منشور ملل متحد است.

به گزارش زریوارخبر، آمریکا، سیاست خارجی کلان خود را در سطوح بین الملل، لیبرالیسم تهاجمی و هژمونی بر سراسر دنیا تعریف کرده است؛ هدف اساسی از حضور وی در آسیای مرکزی، افزایش نفوذ و کنار زدن رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای و مدعی منافع عموم و یکه تازی است و خود بازیگر راهبرد اصلی در منطقه باشد. به دلایل ( موقعیت ژئوپلیتیک ایران در خاورمیانه؛ در عین اینکه فرصت بسیار ارزشمندی برای توسعه ی همه جانبه ی کشور بوده است، همواره نیز با تهدیدهایی همراه بوده است؛ حضور کشورهای فرامنطقه ای در قالب پایگاههای نظامی در کشورهای پیرامون، یکی از نشانه های تهدید در این منطقه است و بعضی کشورهای نفتی، تجارت و امنیت خود را در سایه ی استقرار پایگاههای نظامی آمریکا طلب می کنند؛ وجود رژیم صهیونیستی در منطقه هم که مدام استراتژی ایجاد آشوب و سیاست بحران آفرینی در کشورهای پیرامون خود را دنبال می کند؛ وجود گروه‌های تکفیری در جنوب غربی آسیا و ...) دکترین سیاست خارجی ایران، دیپلماسی دفاعی بوده که خود مکمل دیپلماسی سیاسی است و استفاده از تمام ظرفیت های سخت/ نرم افزاری و تعاملاتی با بازیگران بیرونی و ابزاری صلح آمیز برای مدیریت روابط بین الملل در راستای برقراری نظم و امنیت، و تامین بهتر منافع ملت و بهبود شاخص های امنیت ملی است .


اقدام نابخردانه، کریه و شنیع ، ماجراجویانه و غیر قانونی واشنگتن در گنجاندن سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی خارجی، نه تنها با اصول بنیادین حقوق بین الملل همگنی و همخوانی ندارد بلکه نقض آشکار منشور ملل متحد است. این روزها هم ریچارد نفیو معاون سابق هماهنگ کننده سیاست در وزارت خارجه آمریکا اعتراف نموده است :” به سختی می توان تصور کرد که تحریم ها از حد کنونی بیشتر شوند”. این اقدام رمق های واپسین زور آزمایی و قدرت طلبی کاخ سفید در منطقه  است. به جای این گستاخی ها و هزینه کردن هفت تریلیون دلاری در خاورمیانه به فکر ترمیم اقتصاد شکست خورده، ایزولگی و انزوای جهانی خود باشند. 


دوران شوهای تبلیغاتی، خط و نشان کشیدن ها، ‌ شانتاژبازی های غیر دیپلماتیک و کدخدا سالاری، با منی یا بر منی و ... بسر آمده است، نتانیاهو و سیا، ترامپ و پنتاگون و اذنابشان؛ ارتش و نیرو های شان بازی غلطی را شروع کردند و من بعد روزی خوش و رنگ آرامش را نخواهند دید و باید منتظر شکست مفتضحانه ی سختی در منطقه  باشند، سپاه پاسداران برخاسته از بطن و متن مردم و دارای محبوبیت و پایگاه گسترده مردمی،  نماد اقتدار و عزت، شرافت و کرامت، خدومیت، پاک دستی، مبارزه با تروریسم، داعش و افراطی گری در منطقه است. امروز که سپاه خالصانه، مشفقانه، بی آلایش علی الدوام و بی وقفه مشغول مددکاری، خدمت، یاری و معین مردم سیل زده کشورمان است؛ این اقدام پلید و زشت  ترامپ که نوعی  خوش خدمتی به رژیم فاسد و مطرود صهیونیستی قلمداد می شود را شدیدا” محکوم می نماییم به همان جمله پرمغز و حکیمانه ی حضرت امام ( ره) “ آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند” بسنده می کنیم.

 

نویسنده: فاروق کریمی؛ دکتری جامعه شناسی مسایل اجتماعی ایران، فعال سیاسی اجتماعی

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

آمریکاسیاست خارجیسپاه پاسداران

بازدید ها : 4737

نظرات بینندگان :

کدخداسه شنبه 20 فروردین 1398 | 15:36

2
29

لیبرالیسم تهاجمی ؟؟؟
واژه ای جدید در علوم سیاسی

33
1
فاروق کریمی سه شنبه 20 فروردین 1398 | 22:29

دوست عزیز سپاس از نظرتان، با حسن برداشت ، فرض بر پویایی فکری تان و به احترام اندیشه تان، جهت تنویر فهم این مفهوم ( concept) لیبرالیسم تهاجمی توضیحاتی را اجمالا بعرض می رساند : بدوا” اگر در این زمینه مطالعاتی یا تحقیقاتی داشته تعمق بیشتری در حوزه مطالعات نوین روابط بین الملل داشته باشید. رهیافت لیبرالیسم تهاجمی و لیبرالیسم تدافعی را نخستین بار در سال ۲۰۰۹ “ بنجامین میلر” Benjamin Miller استاد روابط بین الملل در مقاله ای با عنوان مدیریت جنگ و صلح خاورمیانه از سوی آمریکا مطرح کرد. این رهیافت برای توضیح تغییر راهبرد کلان قدرت ها ی بزرگ کاریست دارد. آمریکا بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ محیط بین المللی را ایمن نمی بیند برای گسترش ایدئولوژی باصطلاح خودش لیبرال دموکراسی را در آسیای مرکزی تهاجم و یکجانبه گرایی را برگزید و بعد از ۲۰۰۹ با ورود اوباما به کاخ سفید سیاست های ایالات متحده دستخوش تغییر گردید. آمریکا هژمونی لیبرال است و هنگامی که محیط بین المللی را عاری ار تهدید جدی بیرونی بیرونی ببیند لیبرالیسم تدافعی( رواج تجارت آزاد به شیوه ی مشارکت آمیز با سازوکارهای چندگانه و ...) را انتخاب می کند. و وقتی که هژمونی لیبرال محیط بین المللی را برای خود تهدید آمیز ببیند با لیبرالیسم تهاجمی تلاش می کند با تغییر رژیم، با توسل به زور ویژگی های ایدئولوژیک رقبای خود را تغییر دهد مانند حمله بوش به افغانستان، انقلاب رنگی قرقیزستان یا واکنش منفی دولت ازبکستان .
رئالیسم تهاجمی هم توسط جان مرشایمر و رئالیسم تدافعی توسط کنت والتز مطرح شد که توضیح و تفصیل این مفاهیم در این مجال نمی گنجد؛ امید اینکه اینکه توانسته باشم اصطلاح را تبیین و مفید فایده جنابعالی و علاقمندان باشد در صورت تسلط یا آشنایی به زبان اصلی کتاب میلر در ۲۰۱۰ نوشته شده است در ادامه معرفی می‌شود. با احترام
Miller, B. (2010), “Explaining Changes in U.S. Grand Strategy: 9/11, the Rise of Offensive Liberalism, and the Warin Iraq”, Security Studies, Vol. 19، 65.

پاسـخ

فرزند سپاهیسه شنبه 20 فروردین 1398 | 15:59

14
6

اگر سپاه نبود کشور هم نبود. باتوجه به اینکه شورای عالی امنیت ملی نیروهای آمریکایی را در لیست تروریست و حامی تروریستان قرار داده است از این پس تمام اموال و دارایی های این خیانتکاران به جامعه بشری در هر منطقه به مصادره کشورهای منطقه درخواهد آمد و هر نظامی آمریکایی توسط هرکدام از کشورهای همسایه که اسیر گردید میتوانند برای محاکمه به ایران تحویل دهند. آمریکای جنایتکار در طول تاریخ اثبات نموده است که با چشم طمع به همه کشورهای جهان نگاه خواهد کرد.

پاسـخ

دانشجوسه شنبه 20 فروردین 1398 | 16:53

38
8

قلم تان، بینش تان، صراحت لهجه تان، شجاعت و صداقت تان، موضع گیری های بجایتان ستودنی است، حیف دوره پیش شما را نشناختیم و فرصت تبلیغات نداشتی و بد خواهان و منفعت طلبان از هراس شهامت تان به لرزه در آمده بودند و الان هم عطش مردم برای سخنرانی های عالمانه، آتشین، نقادانه، دلسوزانه و کارشناسانه تان فروکش نکرده است؛ چهره کاریزماتیک تان افسوس بزرگی را برای مردم بجا گذاشت؛ دست حق یار و یاورتان باشد

پاسـخ

محمدسه شنبه 20 فروردین 1398 | 17:44

17
5

فقط یک اشاره رهبری برای نابودی شیطان بزرگ کافیست

پاسـخ

خادم الشهدا ذوالفقاربابایی جانباز اعصاب وروان وشیمیاییسه شنبه 20 فروردین 1398 | 21:37

17
3

درود برتو اقای کریمی بچه محل خودم افرین که از سپاه دفاع کردی سپاه یعنی کل کشور کشور هم یعنی سپاه در غیره اینصورت اگه سپاه نباشه کشوری وجود نداره

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی