سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه شنبه 28 اسفند 1397 / 22:19|کد خبر : 6710|گروه : فرهنگی

سروآباد رتبه اول جمع آوری زکات در کردستان

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) کردستان گفت: سروآباد در بین 10 شهرستان این استان رتبه اول را در جمع آوری زکات به خود اختصاص داده است.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) کردستان گفت: سروآباد در بین 10 شهرستان این استان رتبه اول را در جمع آوری زکات به خود اختصاص داده است.

به گزارش زریوارخبر به نقل از ایرنا، محمدرسول شیخی زاده روز سه شنبه در جلسه شورای زکات شهرستان سروآباد اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 25 میلیارد ریال زکات در سروآباد جمع آوری شده که این میزان زکات جمع آوری شده نسبت به جمعیت آن بسیار زیاد است.

وی با تقدیر از مبلغین زکات و امامان جمعه و روحانیون این شهرستان افزود: زکات جمع آوری شده در بین فقرا و نیازمندان واقعی جامعه توزیع و بخشی از آن نیز صرف ساخت پروژه های عام المنفعه شده است.

مدیر کل کمیته امداد کردستان یادآور شد: زکات از شئون حاکم اسلامی است که اگر در جامعه فرهنگ ‌سازی و در باور افراد نهادینه شود می تواند باعث رفع محرومیت و توسعه و آبادانی شود.

وی اضافه کرد: این موضوع باید در بین مردم نهادینه شود که پرداخت زکات خرج مال نیست بلکه جمع مال است و موجب برکت در مال، سلامتی جسم، اولاد صالح و خوشبختی می‌شود و همه باید نقش خود را در این زمینه به‌درستی ایفا کنند.

شیخی زاده با بیان اینکه در هزینه کرد زکات حق دخل و تصرف نداریم، گفت: در توزیع زکات براساس مسایل شرعی باید عمل کنیم و نباید آمار زکات را بالا و پایین کرده و هزینه کرد آن را تغییر داد.

وی اظهار داشت: اولویت در توزیع زکات جمع آوری شده تقسیم در بین فقرا و نیازمندان جامعه و هزینه کرد آن در پروژه های عام المنفعه و سایر سرفصل های دیگر است.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تقدیر از خدمات کمیته امداد در جمع آوری زکات گفت: جمع آوری زکات در جامعه یکی از رسالت های مهم و سنگین کمیته امداد حضرت امام (ره) است که توسط بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی تاسیس شد و منشا خدمات بسیاری برای جامعه است.

منصور مرادی افزود: پرداخت زکات به مانند جهاد در راه خدا است و کسانی که زکات مال و اموال خود را پرداخت می کنند، باعث رضایت خالق و خشنودی مخلوق می شوند.

سرپرست فرمانداری سروآباد نیز جلب اعتماد مردم را یکی از راهکارهای افزایش پرداخت زکات دانست و گفت: اگر اعتماد لازم درباره نحوه هزینه‌کرد زکات در بین مردم ایجاد شود، همه افراد جامعه به موقع زکات خود را پرداخت می کنند.

کامیار میرزایی تاکید کرد: پرداخت زکات موجب تحقق عدالت اجتماعی است و در دین اسلام نیز مسلمانان به پرداخت زکات سفارش شده و بر پرداخت به موقع آن تاکید شده است.

امام جمعه سروآباد نیز اظهار داشت: بحث اهمیت زکات در مباحث دینی بسیار مهم است و هر جایی که در قرآن کریم به اهمیت نماز پرداخته شده به بحث زکات نیز اشاره شده است.

ماموستا سید عبدالقادر حسینی با بیان اینکه افراد با زکات اموال خود را بیمه می کنند، گفت: اگر فرهنگ زکات در جامعه نهادینه شود، بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی از بین رفته و عدالت و مساوات در جامعه برقرار می شود.

وی اضافه کرد: دین مبین اسلام زکات را برای اشتغال و کمک به افراد نیازمند جامعه تعیین کرده است.

مدیر کمیته امداد سروآباد نیز گفت: از میزان تعهد شهرستان برای جمع آوری زکات در سال 97، شاهد تحقق 189 درصدی بودیم و این مهم بیانگر اعتقادات دینی مردم این شهرستان و پایبندی آنها به ارزش های دینی اسلامی است.

کوهسار قاضی زاده افزود: هزینه کرد زکات در پروژه های عمرانی شامل احداث و تعمیر مساجد روستاها به تعداد 6 مورد، احداث و تکمیل خانه عالم چهار مورد، سایر پروژه های عام المنفعه 2 مورد و بخشی نیز در بین فقرا و نیازمندان توزیع و هزینه شد.

وی از مسئولین شهرستانی، امامان جمعه و جماعت، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران در فرهنگ سازی فریضه زکات و جمع آوری آن تقدیر کرد.

در پایان از برخی امامان جمعه و جماعت، اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران بواسطه آگاهی بخشی در امر پرداخت زکات تقدیر شد.

شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی بیش از 50 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

سروآباد رتبه اول جمع آوری زکات در کردستان

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی