سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 27 اسفند 1397 / 23:20|کد خبر : 6708|گروه : سیاسی

خوانشی جامعه شناختی بر بیانیه اخیر نماینده مریوان و سروآباد

به علت فقدان تحزب به معنای واقعی، عدم وحدت رویه متفق القول و تعامل سازنده و حتی انتخاب های نادرست مردم در مسئولیت های انتخابی بر اساس تعمیق مولفه ها و پارامترهای سنتی و حب و بغض های شخصی و انتخاب های نادرست دولت در اعطای مسئولیت های انتصابی بر اساس مولفه های جناحی هر از چند گاهی شاهد تقابل ها و دعواها و کشاندن آن به رسانه ها هستیم.

به علت فقدان تحزب به معنای واقعی، عدم وحدت رویه متفق القول و تعامل سازنده و حتی انتخاب های نادرست مردم در مسئولیت های انتخابی بر اساس تعمیق مولفه ها و پارامترهای سنتی و حب و بغض های شخصی و انتخاب های نادرست دولت در اعطای مسئولیت های انتصابی بر اساس مولفه های جناحی هر از چند گاهی شاهد تقابل ها و دعواها و کشاندن آن به رسانه ها هستیم.

به گزارش زریوارخبر به نقل از هفته‌نامه سیروان، در ابتدا لازم به ذکر است این نوشتار به تاکید در پی دفاع از عملکرد دولت یا قضاوت و بارگذاری ارزشی فعالیت نماینده نیست. مردم ایران از این بازی ها و تقابل های سیاسی، غوغا سالاری و جنجال آفرینی به ستوه آمده اند. مردم کردستان هم از دیر باز تشنه عدالت واقعی و منتظر تحقق شعارهای دولت های مختلف در زدودن غبار توسعه نیافتگی از چهره معصوم استان هستند. دولت و مجلس فرصت طلایی خدمت به این مردم که در طی چهار دهه عمر نظام، صداقت خود را نشان داده اند، از دست ندهند. به قول حضرت امام " خدمت در کردستان از بالاترین عبادت هاست".


 قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن از وظایف ذاتی قوه تقنینی است و تبیین و تمایز نظارت و ابزارهای نظارتی( طرح سوال، تذکر، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود، استیضاح و ...) با دخالت و فراتر از آن اصرار و پافشاری بر تحقق یک خواسته شخصی با اهداف یکسویه خاص گرایانه، بخشی از اهداف این تحریریه است. 


به علت فقدان تحزب به معنای واقعی، نهادینه نشدن نقش و رسالت نمایندگان (فضا سازی مثبت در سطح کشور و فعالیت در سطوح کلان و تصویب قوانینی در جهت منافع ملی و همگانی نه رضایت کادر ستادی و سهم خواهی آنها و اعمال فشارهای غیر قانونی ) تعمیق فرهنگ سنتی( خویشاوند سالاری، باند سالاری، دسته بندی های غلط حلقه های خودی و غیر خودی و ...) عدم چرخش نخبگان( پارتو)، نبود بانک اطلاعاتی از مدیران توانا و کارآمد و عدم استفاده از سرمایه های اجتماعی و بعضا قهر یا انفعال آنها، نبود مدل و الگوی درست توسعه و عدم وحدت رویه متفق القول و تعامل سازنده و حتی انتخاب های نادرست مردم در مسئولیت های انتخابی بر اساس تعمیق مولفه ها و پارامترهای سنتی و حب و بغض های شخصی و انتخاب های نادرست دولت در اعطای مسئولیت های انتصابی بر اساس مولفه های جناحی و ...هر از چند گاهی شاهد این تقابل ها و دعواها و کشاندن آن به رسانه ها هستیم. 


راقم این سطور فارغ از هر گونه وابستگی فردی و جناحی و بدور از هرگونه سوگیری؛ با انتقاد از وضع موجود و تلاش جهت رسیدن به وضع مطلوب ( با تاسی به گام دوم انقلاب) و نگاهی بارت گونه به نقد بخش‌هایی از این بیانیه می پردازد؛ هنر یک نماینده تشخیص ظرافت خاص اختلاف سلیقه و دیدگاههاست و ضمن پایبندی به اصول و مواضع خود، مصالح کشوری و منافع حوزه انتخابیه و استفاده حداکثری از قدرت نظارتی، به تناسب شرایط و اقتضائات روز در ارجح دانستن تعامل یا تقابل؛ قبض و بسط داشته باشد.

 

جناب آقای مرادی نماینده معزز باصطلاح ما مردمیم!


خود کرده را تدبیر نیست!


گزاره ی "این ناعدالتی و کج روی ها در حق ما و شما بسی رفته است ..." نباید سخن یک وکیل خبره و مجرب باشد؛ الان موکلان دو شهرستان چشم به قدرت چانه زنی، رایزنی و لابی گری جنابعالی دارند نه اینکه شما مغلوب بی عدالتی بشوی؛ شما الان در مقام اجرا هستی، دیگر نباید مطالبه جویانه سخن فرسایی نمایید؟ 


وظیفه نماینده و استاندار بر همگان واضح و مبرهن است! قانون حق معرفی فرماندار را به استاندار داده هر چند هماهنگی با نماینده و هم افزایی در این خصوص، کمک حال در روند تسریع بهبود امور است؛ بعد از چند روز مشاوران شما توان تحریر این چند گزاره را داشتند! چرا بدون فوت وقت مهندس علوی خیلی زودتر از شما در گفت و گو با خبرگزاری کردپرس واکنش نشان دادند؟! یا اینکه بیان فرموده اید: "این منطق و مسلک که کسی در ستاد رییس جمهور فعالیت داشته به عنوان حاکم دولت در یک شهر تعیین بکنند را منطق و مسلکی معیوب می دانم و با آن مخالفم" گزاره ای ناشیانه ست و نشان از آن دارد که با الفبا و مبانی سیاست بسیار مهجور و غریب هستید چرا که در تمام دنیا هدف از تاسیس حزب، مشارکت سیاسی و دستیابی به قدرت به جهت عملیاتی نمودن خط مش های حزبی است این هم صحه گذاشتن بر واگذاری مناصب سیاسی بر شربت به دست ها و شیپورچی های ستاد ها نیست؛ و اینکه شما “از زخم زبان و بیانیه منفعت طلبانه حزبی ... نمی هراسم “ دقیقا مشابه گفته ی دکتر احمدی نژاد است که منتقدین خود را خس و خاشاک می پنداشت و خود را حق و حقیقت مطلق مفروض نمودن و تکفیر مخالفین یا منتقدین خطایی بس بزرگ است. 


شما که از اصلاح طلبان به منفعت طلب یاد می کنید حمایت باصطلاح پیشقراولان این طیف ( نمایندگان ادوار آقایان عبدالله سهرابی و اقبال محمدی) و بخشی دیگر از اصلاح طلبان در کارنامه تان ثبت شده است! کجا از نیروهای ارزشی و اصولگرا تمام قد دفاع کردی؟! کجا از فرهنگ عمومی این استان فرهنگی دفاع کردی؟ لابد می فرمایید در اختتامیه تئاتر خیابانی در مقابل وزیر ارشاد بحث جاده کامیاران و سروآباد را مطرح نمودم! 


بزرگوار! آن روز ها دو ماه قبل از انتصاب جناب مرادنیا به عنوان استاندار در فلان هتل به میزبانی ایشان با آن ضیافت آنچنانی فکر الان را می کردی؟ هر چند ایشان با آن نفوذی که داشت می توانست در قبای معاون وزارتخانه ای ظاهر شود؛ آن ایام هم مقهور قدرت سیاسی وی شدی. چرا باید آقایان بهروز نعمتی، تاجگردون یا سید عماد حسینی نماینده ادوار قروه بتوانند نقش اول رو در انتصاب های کردستان داشته باشند؟ مگر نه اینکه آنها نماینده هستند شما هم نماینده ؟! چرا گزینه ای قدرتمندتر و تواناتر از دکتر فیروزی مطرح ننمودید که وزیر نتواند بگوید حجت شرعی بر من تمام نشد؛ چرا گزینه ای با تحصیلات مرتبط( پنج سال از اعمال حداقل مدرک لازم گذشته باشد) و رزومه مکفی برای فرمانداری معرفی ننمودید که وزارت کشور نتواند دست رد بر سینه تان بگذارد. ناگفته نماند جناب اقبال( سرپرست فعلی فرمانداری مریوان ) با بیش از سی سال سابقه خدمتی در وزارت کشور، بیش از یک دهه تجربه مدیر کلی در حوزه های مختلف ستادی استانداری را دارد، قضاوت در مورد عملکرد وی را به آینده می سپاریم.


 در جایی دیگر اشاره داشته اید اشتغال، توسعه، امید و ... از استان پر کشید این سوال مردم از شما ست چرا؟ دستاورد سفر کمیسیون برنامه و بودجه به استان چه بود؟ سه نفر از نمایندگان در این کمیسیون تشریف داشتند و با حضور دکتر فرشادان در کمیسیون تلفیق، افزایش سهم بودجه سال آتی کردستان به چه میزان است؟!


 جناب نماینده محترم (ما مردمیم) زود قافیه رو باختی و زود هم دیر شد! نیک بدانید که مردم عقد اخوت دایمی با کسی نبسته اند؛ این ضجه ها و شکواییه ها مرهمی بر زخم های کردستان نیست ‌و دعوت به مناظره ؛ فرار به جلو و نوشداروی پس از مرگ سهراب است! برگه تبرئه ای برای لاپوشانی ضعف عملکرد و موضع گیری های بی نتیجه تان نیست؛ نشان از عجز، ناتوانی و استیصال شما و حریت استاندار دارد، مردم وکیلی را طالبند که در حد و قواره ی یک کاراکتر سیاسی پخته، جسورانه پیگیر مطا لبات بر حق شان باشد، نه اینکه یک سال از عمر مفیدش صرف عزل این و نصب آن باشد..!
"نه هر که چهره برافروخت دلبری داند...نه هر که سر بتراشد قلندری داند".

 

 

نویسنده: فاروق کریمی، دکتری جامعه شناسی مسایل اجتماعی ایران

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی