سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
در همایش فصلی شورای نگهبان مریوان مطرح شد:
دوشنبه 27 اسفند 1397 / 23:52|کد خبر : 6707|گروه : سیاسی

نگاه شورای نگهبان به همه افراد نگاه مثبتی است/رفتار تمام فعالان سیاسی، نمایندگان ادوار و فعلی در فضای حقیقی و مجازی رصد می شود

همایش فصلی ناظرین انتخاباتی مریوان با حضور ریاست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان کردستان در محل سالن همایشات شورای نگهبان این شهرستان برگزار شد.

همایش فصلی ناظرین انتخاباتی مریوان با حضور ریاست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان کردستان در محل سالن همایشات شورای نگهبان این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی زریوارخبر، همایش فصلی ناظرین انتخاباتی روز یکشنبه 26 اسفند با حضور اعضای ستادی دفتر نظارت شهرستان مریوان و با حضور بهروز مهتابی ریاست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان کردستان در محل سالن همایشات شورای نگهبان در این شهرستان برگزار شد.

غفور رستمی رئیس شورای نگهبان شهرستان مریوان در ابتدایی این همایش ضمن تبریک سال نو و خوش آمد گویی به ناظران برنامه با تمجید از ناظرین انتخاباتی مریوان، اعضای ستاد نظارتی را افرادی متعهد، دلسوز و وفادار خواند و اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش ها آمادگی و  ارتباطات هر چه بیشتر بین دفتر نظارت و ناظرین در انتخابات است. نیروهای نظارتی ارزشی، با تجربه و متعهد و بدون حاشیه هستند که در انتخابات گذشته نیز حضور داشته که یک نقطه قوت برای دفتر شبکه نظارتی شهرستان مریوان محسوب می شوند.

رئیس شورای نگهبان شهرستان مریوان انتخابات را مسئله مهمی در سرنوشت جامعه دانست و گفت: انتخابات برای جامعه ما بسیار مهم و سرنوشت ساز است و ما باید بتوانیم به وظایف شرعی، قانونی و ملی خود خوب عمل کنیم. انتخابات باید سالم برگزار شود و لازمه آن وجود نیروهای توانمند، قانونمدار و امانتدار در شبکه نظارتی است چرا که معمولا جامعه بیشترین اعتماد را به عوامل نظارتی دارد چه کسانی که انتخاب می کنند و چه آنهایی که انتخاب می شوند.

نگاه شورای نگهبان به همه  افراد نگاه مثبتی است

وی ادامه داد: اعضای شبکه نظارتی فرایند خاصی را طی می کنند تا جذب شوند و وابستگی حزبی و جناحی ندارند و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.هر کدام از ما جدا باید از گرایش های جناحی، حزبی و گروهی و تعصبی پرهیز کنیم و فقط و فقط وظایف خود را که قانون مشخص کرده است انجام دهیم.

غفور رستمی با اشاره به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همانطور که مستحضرید انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری، 2 اسفند سال 98 برگزار می شود و انتظار ما از اعضای شبکه نظارت ارتباطات هر چه بیشتر با دفتر ستاد نظارت و ارائه انتقادات و پیشنهادات است.

وی خاطر نشان کرد: نگاه ما به همه  افراد نگاه مثبتی است و معتقدیم همه سالم و خوب هستند مگر اینکه خلافش ثابت شود و در چهار چوبی که قانون اساسی معین کرده قرار نگیرند.

بهروز مهتابی ریاست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان کردستان با اشاره چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار داشت: دشمنان ملت تهدید کرده بودند که مردم و نظام اسلامی جشن چهل سالگی را نخواهند دید اما کور خواندند و مردم با حضور میلیونی در سراسر کشور جشن پیروزی انقلاب را برگزار کردند و الحق که مردم ما هر موقع که نظام به حمایت و پشتیبانی نیاز داشت در این 4 دهه ار عمر انقلاب در صحنه بودند و از نظام و رهبری دفاع کردند و حالا نوبت دولتمردان و مسئولین است که پاسخی در و خور و شأن این مردم بزرگ بدهند.

بهروز مهتابی جایگاه نهاد شورای نگهبان در قانونی اساسی را یک جایگاه ویژه خواند و گفت: بر اساس اصل 93 قانون اساسی اگر شورای نگهبان در کنار مجلس نباشد مجلس اعتبار ندارد بطوریکه مصوباتش شکل قانونی پیدا نمی کند و این شورای نگهبان است که مصوبات را از لحاظ مطابقت با قانون اساسی و احکام دین اسلام بررسی می کند.

وی با اشاره به اصل 98 و اصل 99 قانون اساسی شورای نگهبان را یک نهاد فرا قوه ای دانست و عنوان کرد: شورای نگهبان یک نهاد مستقل است و چندین اصل قانونی به آن تخصیص داده شده و تکالیف بسیار مهمی چون نظارت بر قانون گذاری و نظارت بر انتخابات بر عهده این نهاد گذاشته شده است.


 پیش بینی حضور 20 هزار داوطلب برای انتخابات مجلس یازدهم/رفتارتمام فعالین سیاسی، نمایندگان ادوار و فعلی در فضای حقیقی وفضای مجازی رصد می شود
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان کردستان تصریح کرد: اگر نظارت دقیق ناظرین در سال 88 نبود معلوم نبود که وضعیت کشور چگونه می شد و این نظارت دقیق بود که به انتخابات و به نظام آبرو داد و خود مسئولین در جلسات خصوصی اعتراف کردند که بحث تقلب و تخلفی که موثر باشد و یک نفر را در جدول انتخابات جا به جا کند در این سازوکار انتخاباتی امکان ندارد.

مهتابی ملزومات نظارت را شناخت از موضوع انتخابات و حضور موثر در شعبات اخذ رای برشمرد و اظهار داشت: باید بدانیم چه چیزی را نظارت می کنیم و عوامل اجرایی که در کنار ناظرین در شعبات اخذ رای هستند باید احساس کنند فردی آموزش دیده و توانمند و موثر در کنارشان قرار دارد که به وظایف و قانون انتخاباتی آشنایی دارد.

وی خاطر نشان کرد: انتخابات برای این نیست که مقابل دولتی بایستیم و مچ گیری کنیم و یا کسی را خراب کنیم بلکه هدف ما این است که انتخابات سالم برگزار شود و تعاملی درون خانوادگی با دستگاه های اجرایی وجود داشته باشد.

بهروز مهتابی از پیش بینی های انجام شده بری انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی خبرداد و گفت: در انتخابات قبلی 12 هزار نفر در سراسر کشور برای انتخابات داوطلب شدند و پیش بینی ما این است در انتخابات آتی حدود 20 هزار نفر داوطلب شوند لذا دستور کار ستادهای استانی و شهرستانی این است که تمام فعالین سیاسی و جریانها و احزاب و نمایندگان ادوار و فعلی رصد شوند و ما همواره اعلام کرده ایم که رفتارهای آنها چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی رصد می شود.

وی ادامه داد: همانطور که آیت ا... جنتی هم تاکید داشته اند باید براساس شرع، قانون اساسی و اخلاق عمل کنیم لذا شورای نگهبان فارغ از مسائل گروهی، حزبی و جناحی عمل خواهد کرد و شورای نگهبان در رابطه با بحث بصیرت افزایی و روشنگری بعنوان برادر دینی وظیفه دارد چون انتخابات در نظام اسلامی برگزار می شود براساس انتخاب اصلح انتخابات برگزار شود و کسانی که شایسته هستند بر طبق شاخص هایی که مقام معظم رهبری معین فرموده اند همچون صداقت، دلسوزی، دوری از اشرافی گری و تجمل گرایی و... گزینش شوند.

وی در پایان به مسائل سیاسی و اجتماعی پرداخت و گفت: در طول 4 دهه از عمر پربرکت نظام اسلامی دشمنان هر آنچه که از دستشان بر می آمد انجام دادند ولی در تمامی میدان ها با یاری خدا شکست خوردند و امروز جمهوری اسلامی از تمامی جهات پیشرفت قابل ملاحضه ای داشته است.

نگاه شورای نگهبان به همه  افراد نگاه مثبتی است/ پیش بینی حضور 20 هزار داوطلب برای انتخابات مجلس یازدهم/رفتارتمام فعالین سیاسی، نمایندگان ادوار و فعلی در فضای حقیقی وفضای مجازی رصد می شود
انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی