سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گزارش عملکرد شبکه بهداشت مریوان/
شنبه 25 اسفند 1397 / 09:08|کد خبر : 6698|گروه : پزشکی

در دوسال گذشته هیچ مورد فوتی از مادران باردار رخ نداده است/ماهانه 1200 جلسه دیالیز در مریوان انجام می‌شود/قیمت دارو سراسری است

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مریوان در جلسه‌ای با اصحاب رسانه گزارشی از اقدامات مرکز بهداشت شهرستان و مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان مریوان در سال گذشته ارائه داد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مریوان در جلسه‌ای با اصحاب رسانه گزارشی از اقدامات مرکز بهداشت شهرستان و مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان مریوان در سال گذشته ارائه داد.

به گزارش زریوارخبر، ایوب غلامی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مریوان در جلسه‌ای با اصحاب رسانه، ضمن قدردانی از آنان گفت: خبرنگاران و رسانه‌ها همواره مورد احترام بوده و به ویژه در حوزه بهداشت و درمان پیگیری‌ها و انعکاس مطالب توسط رسانه‌ها شایان تقدیر است.


غلامی عنوان کرد: در مجموعه بهداشت و درمان شهرستان مریوان دو بیمارستان، سه پایگاه فوریت پزشکی، 54 خانه بهداشت، 14 مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی، 17 پایگاه بهداشتی و یک پایگاه مرز باشماق، همچنین 5 آزمایشگاه بخش دولتی در حال انجام خدمات‌رسانی فعال هستند. وی افزود: از آنجایی که مردم منطقه تازه‌آباد و ایران خودرو تا پادگان برای امورات درمانی مجبور به طی مسیر طولانی تا پایگاه موسک بودند، به تازگی در این منطقه، پایگاه درمانی جدیدی راه‌اندازی شده است.


غلامی با اشاره به دو آزمایشگاه که در دوره مدیریت قبلی عملیات ساخت آنها آغاز شده بود، اظهار داشت: با زحمات مدیریت پیشین ساخت این آزمایشگاه‌ها آغاز شد، و هم‌اکنون آزمایشگاه کانی‌دینار و آزمایشگاه اسلام‌دشت تکمیل شده است و به غیر از بعضی آزمایشات خاص، مردم عزیز این مناطق نیازی به مراجعه به شهر مریوان ندارند. در مناطقی هم که آزمایشگاه وجود ندارد کارشناسان مرکز بهداشت سه روز در هفته به آنجا سرکشی و نمونه‌گیری می‌کنند. این کار مراجعات مردمی به شهر مریوان را کمتر می‌کند. وی افزود: در مورد نوبت‌دهی مشکلاتی وجود داشت که بعضی از آنها رفع شد و مقرر شد جهت رفاه مردم ده نوبت به صورت حضوری به افرادی با شرایط خاص که از راه‌های دور مراجعه می‌کنند، تعلق بگیرد.


وی با اشاره به اینکه امروزه شاخص مرگ مادران در اثر عوارض بارداری و زایمان، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه است، افزود: به‌طور میانگین هر ماه 320 تا 400 مورد زایمان در زایشگاه مریوان وجود دارد که از این تعداد به‌طور میانگین 70 تا 110 مورد سزارین است. خوشبختانه در دو سال گذشته هیچ مورد فوتی مادر باردار رخ نداده است.

 

وی تاکید کرد: هفته گذشته در اقدامی با همت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، یک مادر باردار از مرگ حتمی نجات یافت و این مایه مباهات است. به همین خاطر از تمام پرسنل بهداشت و درمان شهرستان و همچنین تیم ده نفره متخصصین در اتاق عمل در بیمارستان بعثت سنندج، در راس آنها رئیس دانشگاه کردستان جناب آقای واحدی، تشکر و قدردانی می‌کنم.

 


وی با بیان حضور مستقیم ریاست دانشگاه علوم پزشکی کردستان در اتاق عمل در درمان مشکل مادران باردار تصریح کرد: سه مورد درمان مادران باردار که دو مورد آنها در مریوان و یک مورد چند روز گذشته با اعزام از طریق بالگرد به سنندج انجام گرفت موجب نجات یافتن مادران بیمار از مرگ حتمی و آسودگی خاطر خانواده‌های آنها شده است که قطعا با همت متخصصین و دلسوزانی بوده است که زحمات بی‌شائبه‌ای انجام می‌دهند و جای تقدیر و تشکر ویژه دارد.

 

مدیر شبکه بهداشت مریوان با اشاره به احداث پد هوایی واقع در بیمارستان بوعلی مریوان که با اعتبار 50 میلیونی از جانب دانشگاه علوم پزشکی و کمک یکی از خیرین، گفت: در برخی موارد اعزام بیماران اورژانسی از طریق بالگرد بسیار آسان‌تر و با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.


وی افزود: هر ماه 1200 جلسه دیالیز مربوط به بیماران دیالیزی شهرستان مریوان و سروآباد انجام می‌شود. آزمایشگاه مرکزی بر اساس استانداردها در حال تعمیر می‌باشد. هرچند سعی کردیم فعالیت‌ها متوقف نشود و امورات را در آزمایشگاه‌های دیگر به انجام رسانیدم. سونوگرافی‌های ویژه مانند ان‌تی، سینه و واژینال که قبلا در سنندج انجام می‌شد، هم‌اکنون هر سه رادیولوژی فعال در مریوان این آزمایشات را انجام می‌دهند که خوشبختانه تا حدودی مشکل مردم در این رابطه برطرف شده است.


غلامی در مورد قیمت دارو و برخی اقلام بهداشتی در مریوان گفت: قیمت دارو در کشور، به صورت سراسری و توسط معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت تعیین می‌شود. قیمت‌ها در سراسر کشور یکسان است و اگر تغییری در قیمت باشد مسئول‌های فنی آگاه خواهند شد. وی افزود: واحد نظارت بر درمان در شهرستان هر روز پیگیری‌ها و نظارت‌های لازم را انجام می‌دهند و در همین زمینه تاکنون مواردی هم به تعزیرات معرفی شده‌اند.


رئیس بهداشت و درمان شهرستان مریوان با اشاره به اینکه در هر سیستم و مجموعه‌ای امکان بروز خطا وجود دارد، گفت: مراکز درمانی عاری از ایراد نیستند اما از آنجایی که با سلامت و جان مردم سروکار دارند باید خطاها را، حتی خطاهای غیرعمد را به حداقل برسانیم. خوشبختانه در این مدت با توجه به وضعیت اقتصادی به وجود آمده، هیچکدام از فعالیت‌های مجموعه بهداشت و درمان مریوان متوقف نشده است هرچند ممکن است به صورت مقطعی برخی مشکلات بوجود آمده باشند.


غلامی در پایان تصریح کرد: سه پایگاه فوریت پزشکی در حال انجام خدمات رسانی هستند و همچنین به مناسبت ایام تعطیلات نوروز و ورود مسافران نوروزی به مریوان، یک پایگاه سیار در ورودی شهر نیر در حال راه‌اندازی است.

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

مراجعشنبه 25 اسفند 1397 | 19:56

3
0

سلام به زریوار خبر و ریس شبکه بهداشت
لطفا برای آزمایشگاه بیمارستان فجر کاری بکنید واقعا کوچک است و فقط آزمایش های عادی و ارزان را انجام میدهد وقدیمی است.
لطفا پیگیر باشید که کارمندان چقدر وقت صبحانه دارند هر وقت ما مراجعه کریم گفتن وایسید غذا رو بخوریم بعد بیایید.
لطفا به مسول و ریس و دکتر ها بگویید که کسی را بدون نوبت اینترنتی ویزیت نکنند.
بابت نصب دوربین در درمانگاه سپاسگزاریم که کمی مردم آرام شوند و الکی با مراجع و کارمند درگیر نشوند

پاسـخ

هاشم رمضانییکشنبه 26 اسفند 1397 | 15:47

1
4

تقدیر و تشکر از مدیر پیگیر و توانمند شبکه بهداشت و درمان مریوان جناب آقای غلامی

پاسـخ

س.ميرزائيسه شنبه 25 تیر 1398 | 10:39

1
0

لطفا همكاران را توجيه كنيد كه وقتي بيمار مراجعه ميكند واقعا بيماره انتظار داريم كاركنان صعه صدر داشته باشند و تكريم ارباب رجوع را رعايت كنند. چون خيلي شاهد درگيري و بدرفتاري كاركنان بوده ايم البته نا گفته نماند بسياري از پرستاران و همكاران محترم و قابل احترامند
ازمايشگاه ، ازمايشگاههاي ساده و ارزان را انجام ميدهند با اين وضع اقتصادي ممنون ميشيم كه ساير ازمايشات را انجام بد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی