سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
جمعه 24 اسفند 1397 / 10:25|کد خبر : 6696|گروه : فرهنگی

هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد

در چند روز اخیر اظهار نظری عجیب از سوی یکی از نمایندگان مجلس بازتاب های فراوانی را در پی داشت که شاهد گله مندی از وضع معیشتی خود و باقی نمایندگان مجلس بود.

در چند روز اخیر اظهار نظری عجیب از سوی یکی از نمایندگان مجلس بازتاب های فراوانی را در پی داشت که شاهد گله مندی از وضع معیشتی خود و باقی نمایندگان مجلس بود.

به گزارش زریوارخبر، این روزها اگر گشت و گذاری کم در بین مردم داشته باشیم و بخواهیم پای حرفهایشان بنشینیم چیزی جز از وضع بد معیشتی_اقتصادی و گله مندی هایشان نخواهند گفت که آن هم به صورت عینی برای همه مشهود است.


با این شرایط و اتفاقاتی که در زمام فعلی در حال وقوع است، اگر مسئولین کشور تمهیدات مناسبی را نیاندیشند و به دنبال راه چاره ای نباشند، شاهد ورود به بحرانی عمیق در سالی خواهیم بود که هنوز نیامده است که حاصل آن تبعات فراوانی است که با خود در پی خواهد داشت.


در چند روز اخیر اظهار نظری عجیب از سوی یکی از نمایندگان مجلس بازتاب های فراوانی را در پی داشت که شاهد گله مندی از وضع معیشتی خود و باقی نمایندگان مجلس بود.طی اظهارات ایشان عنوان شد: هر نماینده ماهانه ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را به عنوان حقوق از مجلس دریافت می نماید و به سختی زندگی را می گذرانند.


این اظهارات با واکنش های منفی مخاطبان رسانه ها و شبکه های اجتماعی مواجه شد و موجب  انتقادهای فراوانی نیز شد که بیشتر مسائلی نظیر میزان حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران را در بر گرفته بود.


در مواردی دیگر نیز مخاطبان بیشتر به عدم واقعی بودن این ارقام و اعداد پرداخته بودند و اینکه میزان دریافتی هر نماینده‌ مجلس بیشتر از رقم ذکر شده می باشد و یا در موردی دیگر به مبحث عدم شفاف سازی از سوی قوه مقننه و نمایندگان مجلس در مقابل میزان پرداختی اشاره شده بود که در تمامی موارد به حرف های باقی نمایندگان مجلس استناد در این مورد کرده بودند.


برای نمونه در چندماه اخیر محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس طی اظهاراتی از میزان دریافتی ۱۷ تا ۲۱ میلیون سخن گفته بود که البته به مابقی هزینه های یک نماینده مانند هزینه دفتر، خودرو ،راننده و ... نیز اشاره کرده بود. نکته دیگر حرفهای صادقی به این موضوع اشاره دارد، اینکه واریزی های مجلس شفاف نیست. حتی در مواقعی پس و پیش خواهد شد،به طور مثال یک ماه و نیم واریزی ندارند اما به یکباره پولی واریز خواهد.


از اوایل سال ۱۳۹۷ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای تمامی کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ  هزار و ۴۲۳ ریال تعیین شده بود که کل دریافتی هر کارگر در طول یک ماه معادل  ۱۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۹۰ ریال خواهیم بود.


حال این کارگران با این میزان دریافتی باید چه کند؟به کدام زخم زندگی شان برسند و از کدام گله هایشان بگویند؟ در حال حاضر که کشور در شرایط مساعد اقتصادی قرار ندارد و طبقات متوسط و پایین جامعه که تامین معیشت خانه و خانوده هایشان گریبانگیرشان شده است، آیا گفتن این سخنان از سوی نماینده مجلس جایز است؟


فارغ از میزان مبلغ دریافتی و صحیح بودن این رقم و همچنین به چالش کشیدن این اظهار نظر مسئله ای که بیشتر از باقی مسائل قابل اهمیت است و باید آن پرداخت، نوع کلامی است که در مواجهه با رسانه ها باید به کار برد.


بر اساس مباحث مطرح شده در علوم ارتباطات اجتماعی ،ارتباط مبنای اساسی روابط انسانی به شمار می آید و روابط انسانی به وسیله ارتباط، عملاً برقرار می شود که از اصول اولیه ارتباطات انسانی به شمار می‌رود و به همین خاطر است که عصر حاضر را عصر ارتباطات می نامند.


درعصر ارتباطات ما شاهد رشد چشمگیر شبکه ها و مجراهای مختلف ارتباطی هستیم پس باید از هر نوع اظهار نظری که موجب ایجاد تنش در بین عامه مردم شود پرهیز نمائیم، هر حرف و سخنی را بر زبان جاری نکنیم و اگر سخنی گفته شد ، انتظار واکنش ها و جبهه گیری های شدید را نیز داشته باشیم.


باید دانست هر سخنی، خوب یا بد در جایگاهی همانند نمایندگی مجلس امکان دارد با واکنش های مثبت روبرو نشود و پیامد هایی فراوانی را در پی داشته باشد و حتی در بعضی مواقع موجب سلب اعتماد از وکلای مردم در خانه ملت از سوی مردم شود. برای گذر از این برهه حساس باید همگی تلاش کنیم و مسئولین نیز بیشتر از هر زمانی باید مراقب باشند تا مردم رنجیده خاطر نشوند.

 

نویسنده: امجد عبدی، فعال اصلاح طلب

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

هیرادجمعه 24 اسفند 1397 | 15:22

3
0

۸میلیون حقوق نماینده رو کسی باور نداره اگه این جوریه یه عده برای رسیدن به مجلس میلیاردی خرج می کنند یعنی واسه خدمت به مردم خودشون رو به آب و آتش میزنند قطعا نمایندگان در جاهای دیگر واز وزارت خانه های دیگه به عناوین مختلف پول می گیرند که گاها رو بعضی چیزا چشم ببندن اگه هشت میلیون درآمد داشتن که تا آخر مجلس هزینه تبلیغاتشان را هم جبران نمی کنند با اجرت خواهم گفت که همین نمایندگان خودشان منشاء ********در کشور هستند
زریوار خبر اگه مردی چاپ کن

1
0
مه ریوان شنبه 25 اسفند 1397 | 00:04

باوان گیان هشت ملوین حقوق مجلسه وکو یارو نماینده پیهو ماقوله که له وزارت نه وتیش 27ملوین ئه گری

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی