سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 5 دی 1397 / 09:55|کد خبر : 6471|گروه : اجتماعی

نهالستان ریخلان مریوان با 38 هکتار یکی از مهمترین منابع تولید نهال در کردستان است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز گفت: نهالستان گریزه سنندج با مساحت 13.5 هکتار و نهالستان ریخلان مریوان با مساحت 38 هکتار نهال از مهمترین منابع تولید نهال گلدانی و زمینی برای کاشت در عرصه های ملی و طبیعی استان کردستان فعالیت می کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز گفت: نهالستان گریزه سنندج با مساحت 13.5 هکتار و نهالستان ریخلان مریوان با مساحت 38 هکتار نهال از مهمترین منابع تولید نهال گلدانی و زمینی برای کاشت در عرصه های ملی و طبیعی استان کردستان فعالیت می کنند.

به گزارش زریوارخبر به نقل از ایرنا، بهرام نصراللهی زاده روز سه شنبه در بازدید از نهالستان گریزه سنندج اظهار داشت: فعالیت های اقتصادی و اشتغالزایی بزرگترین اولویت مدیریت استان برای رفع بیکاری و بالابردن سرمایه مردم است.


وی افزود: دولت تصمیم دارد با توجه به ظرفیت های موجود در قانون، طرح های دولتی با پیشرفت کاری مختلف از جمله نیمه تمام، تکمیل شده و در حال بهره ‌برداری را برای واگذاری به بخش خصوصی آماده کند.


نصراللهی زاده اضافه کرد: برای واگذاری طرح های دولتی به بخش خصوصی قانون و ضابطه های خاصی طراحی و پیش‌بینی شده و طبق این ضوابط اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری کردستان در واگذاری و احاله مدیریت ایستگاه تولید بذر دوسر قروه موفقیت های خوبی را کسب کرده است.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان یادآور شد: با توجه به موفقیت های اداره کل منابع طبیعی، این سازمان با احاله مدیریت طرح های منابع طبیعی در نهالستان های گریزه سنندج و ریخلان مریوان همکاری‌های لازم را در چارچوب قانون به عمل می آورد.


نصرالهی زاده در ادامه از سامانه بانک اطلاعات زمین در بستر GIS اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان نیز بازدید کرد و گفت: با توجه به اینکه در امر واگذاری و پاسخ به استعلامات مردم و بهره برداران منابع طبیعی سرعت و دقت بسیار مهم بوده این نوع نرم افزار و به تبع آن بانک اطلاعات زمین در بستر GIS بسیار خوب طراحی شده است.


وی افزود: با توجه به انتظارات به حق مردم جهت استفاده از تکنولوژی های روز برای پاسخ سریع تر به مراجعه‌کنندگان و استعلامات مربوطه می توان با استفاده از این سامانه خدمات خوبی انجام داد.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز گفت: نهالستان گریزه سنندج با مساحت 13.5 هکتار و نهالستان ریخلان مریوان با مساحت 38 هکتار نهال بوده که در هردوی آنها نهال های جنگلی تولید می شود.


سعدی نقشبندی افزود: این دو نهالستان به عنوان مهمترین منابع تولید نهال گلدانی و زمینی برای کاشت در عرصه های ملی و طبیعی استان کردستان فعالیت می کنند.


وی تاکید کرد: گونه‌های تولید شده در این نهالستان ها شامل گردو، زبان گنجشک، اقاقیا، عرعر، سرو نقره‌ای، سرو خمره‌ای، بادام، بنه، زرشک، افرای سیاه و ارغوان است که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه سازگاری فراوانی با شرایط کوهستانی داشته و قابلیت کشت در جنگل های استان را دارند.


نقشبندی با بیان اینکه بهره برداری از این نهالستان ها توسط بخش خصوصی انجام می شود، یادآور شد: با ایجاد ظرفیت تعاونی و در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره‌برداری احاله مدیریت عرصه های منابع طبیعی نهالستان ها را به بخش خصوصی واگذار می شود.


کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61 درصد سطح استان را شامل می شود.

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

هه لوپنجشنبه 6 دی 1397 | 09:43

3
0

هزار آفرین به کارشناسش

پاسـخ

ارشیکشنبه 23 دی 1397 | 00:42

1
0

امیدوارم نهالهای جنگلی را در جنگلهای مریوان و سرو اباد بکارند که مستعد هستند از نظر بارندگی

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی