سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سفر وزیر کشور به کردستان،
پنجشنبه 1 آذر 1397 / 18:50|کد خبر : 6366|گروه : سیاسی

توسعه همه‌جانبه کردستان هدف دولت است/معوقات حقوق پرسنل شهرداری های کردستان 380 میلیارد ریال است

وزیر کشور هدف از سفر خود به استان کردستان را ارزیابی مشکلات و مسائل استان‌ و رفع آنها دانست و گفت: شتاب‌دادن به مراحل توسعه‌ای استان کردستان هدف دولت است که تحقق این موضوع مهم در گرو مشارکت همه بخش‌ها است.

وزیر کشور هدف از سفر خود به استان کردستان را ارزیابی مشکلات و مسائل استان‌ و رفع آنها دانست و گفت: شتاب‌دادن به مراحل توسعه‌ای استان کردستان هدف دولت است که تحقق این موضوع مهم در گرو مشارکت همه بخش‌ها است.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در جلسه هم اندیشی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرستان های کردستان در سنندج با اشاره به اینکه فضا و شرایط امروز اقتصاد کشور ویژه و خاص است، اظهار داشت: در طول 40 سال بعد از پیروزی انقلاب، امسال جزو سخت ترین دوران است.

وی با بیان اینکه شهرهای کردستان دارای ظرفیت هایی است که بسیاری از شهرهای کشور حسرت داشتن آنرا دارند، افزود: میراث طبیعی، فرهنگی و معنوی قوی موجود در این منطقه بستر بسیار خوبی برای تحول آن است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تاکید کرد: جای سوال دارد استانی به این زیبایی و با داشتن ظرفیت و قابلیت های فراوان چرا سرانه درآمدی شهرداری های حدود یک میلیون و 400 هزار است.

جمالی نژاد یادآور شد: اگر به تمام شهرداری های استان تجهیزات لازم اعطا و سهم ارزش افزوده هم بطور کامل پرداخت شود، آیا متحول خواهند شد؟

وی با بیان اینکه مشکل شهرداری های کشور و به تبع، استان کمبود تجهیزات و امکانات نیست، اضافه کرد: شهرداری ها نیاز به نگاه نو، رویکرد، راهبرد جدید و حضور جدی و بدون شعارزدگی دارد.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: شهرداری شهرهایی که هنوز تحول پیدا نکردند باید علت تحول برخی از شهرداری های کشور همچون اصفهان را مورد بررسی قرار دهند و از آنها الگو بگیرند.

جمالی نژاد تاکید کرد: کردستان با تمام ظرفیت هایی که دارد چشم انداز خوبی برای سرمایه گذاران است فقط باید برای سرمایه گذاران فرش قرمز پخش کرد.

وی اظهار داشت: جذب و حضور سرمایه گذاران و تسهیل و تکریم آنها کلید موفقیت توسعه استان کردستان است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه کرد: بر اساس ماده 23 جرایم راهنمایی و رانندگی مصوب مجلس شورای اسلامی، 60 درصد از جرایمی که بابت تخلفات رانندگی از مردم دریافت می شود مربوط به ساماندهی امور شهری است.

جمالی نژاد افزود: حدود سه سال است در بسیاری از استان های کشور این سهم شهرداری از جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت نشده است.

معوقات حقوق پرسنل شهرداری های کردستان 380 میلیارد ریال است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: در حال حاضر میزان معوقات حقوق پرسنل شهرداری های این استان 380 میلیارد ریال است.

شهرام ملکی روز پنجشنبه در جلسه هم اندیشی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرستان های کردستان که با حضور رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در سنندج تشکیل شد، اظهار داشت: کردستان با وجود داشتن ظرفیت های فراوان با تنگناها و‌ محدودیت هایی مواجه است.

وی افزود: در برخی از شاخص ها جای فعالیت و تلاش زیادی در این استان وجود دارد که این مهم مستلزم تامین بودجه و تجهیزات بیشتری است.

ملکی با اشاره به اینکه هرچه قدر سریعتر پروژه ها به نتیجه برسد بازخورد آن در جامعه بیشتر خواهد بود، اضافه کرد: سال گذشته بودجه مصوب شهرداری های استان سه هزار و 530 میلیارد ریال و میزان تحقق آن 92 درصد بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان میانگین درآمد سرانه شهرداری های استان را 2 میلیون و 820 هزار ریال اعلام کرد و گفت: کمترین سرانه درآمد مربوط به مریوان و بیشترین هم شهر چناره است.

ملکی تاکید کرد: 810 میلیارد ریال هم در سال جاری به شهرداری های استان کمک شده است.

ملکی با بیان اینکه میزان معوقات حقوق پرسنل شهرداری های استان در حال حاضر 380 میلیارد ریال است اضافه کرد: شهرداری های استان 300 میلیارد ریال هم به پیمانکاران پروژه های خود بدهکار است.

شهردار سنندج نیز در این جلسه عدم پرداخت حقوق و مزایا را مهمترین مشکل پیش روی شهرداری خواند و اظهار داشت: 2 ماه حقوق پرسنل و چهار ماه حقوق نیروهای فصلی را پرداخت نکرده ایم.

حشمت اله صیدی گفت: شهرداری ها در صف مقدم کار هستند و بی شک اگر به این نهاد توجه نشود با بحران مواجه خواهیم شد.

وی اضافه کرد: سال 95، 260 میلیارد ریال از محل مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری سنندج پرداخت شد و سال گذشته این مبلغ به 200 میلیارد ریال کاهش یافت.

شهردار سنندج یکی از خواسته های شهرداران استان را اصلاح سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد.

در این جلسه روسای شورای اسلامی شهرستان های بیجار و مریوان و شهرداران قروه و سقز هم به بیان مطالبی در ارتباط با وضعیت موجود شهرهای خود پرداختند.

استاندار کردستان؛ تخصیص آب، همچنان مطالبه و اولویت اول کردستان

استاندار کردستان از وزیر نیرو خواست مسوولان استانی را در پیگیری تخصیص آب به عنوان یکی از مصوبات سند توسعه کردستان یاری نماید.

در هشتمین جلسه شورای توسعه استان که به ریاست وزیر کشور در استانداری کردستان برگزار شد، بهمن مرادنیا از اقدام دلسوزانه و بدیع دکتر رحمانی فضلی در تدوین و تصویب سند توسعه استان قدردانی کرد و خطاب به ایشان اظهار داشت: آنچه که شما باید انجام می دادید انجام شده و الان وظیفه ما و دستگاه های اجرایی استان است که اقدام کنیم و مردم نتایج خوب آن را لمس کنند.

وی در ادامه افزود: ۲ مورد از مصوبات سند توسعه استان بسیار پیگیری شده که یکی جلوگیری از خام فروشی بوده و در این راستا زنجیره فولاد با ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری، کلنگ زنی شده است.

استاندار کردستان دومین مورد را تخصیص آب به استان اعلام کرد و اظهار داشت: شاید یکی از دلایل عقب ماندگی استان آب باشد که تخصیص آب مورد نیاز می تواند تحولات بسیار خوبی در استان اتفاق خواهد افتاد.

مرادنیا در بخش دیگری از این جلسه، یادآوری کرد: عقب ماندگی های کردستان زاییده چندسال اخیر نیست و طی سنوات گذشته ایجاد شده است.

وی با اشاره به نتیجه بخش بودن تلاش ها در زمینه افزایش تخصیص آب استان، خاطرنشان کرد: کاری که ۴۰ سال توقع مردم بوده و انجام نشده طی چند ماه گذشته با جدیت پیگیری و در حال انجام است.

مرادنیا ادامه داد: کوریدور شمال جنوب در کردستان طی یکسال گذشته ۷۵ کیلومتر اجرایی شده که اگر چنین عملکردی در ۱۰ سال گذشته داشتیم امروز از میانگین کشوری بالاتر بودیم.

وی ابراز امیدوا ی کرد، نتیجه جلسات شورای توسعه استان که تاکنون خوب پیش رفته در آینده هم خوب پیش برود و مردم نتایج آنرا احساس کنند.توسعه همه‌جانبه کردستان هدف دولت است

وزیر کشور گفت: شتاب‌دادن به مراحل توسعه‌ای استان کردستان هدف دولت است که تحقق این موضوع مهم در گرو مشارکت همه بخش‌ها است.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی صبح امروز برای بازدید از چند طرح عمرانی و شرکت در شورای توسعه استان کردستان به این استان سفر کرد و مورد استقبال استاندار، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، و جمعی از مسئولان اجرایی استان قرار گرفت.

وی در فرودگاه سنندج در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: طرح‌های توسعه‌ای استان کردستان که قبلا مصوب شده است، در این سفر بررسی و پیگیری خواهد شد.

وزیر کشور تصریح کرد: همچنین در این سفر پیشرفت پروژه‌ها و طرح‌ها ارزیابی می شود ضمن اینکه در این سفر مشکلات استان را احصا می‌کنیم و آن مشکلاتی که حل آنها نیاز به تلاش بیشتری دارد را به هیات دولت انتقال می‌دهیم.

رحمانی‌فضلی اذعان داشت: استاندار کردستان و همه ادارات دولتی تلاش کرده‌اند تا طرح‌های توسعه‌ای اجرایی شود.

بازدید از طرح چند طرح عمرانی، پروژه راه‌سازی گردنه صلوات آباد، ورزشگاه 6 هزار نفری 22 گولان و طرح احیای بازآفرینی شهری منطقه منفصل شهری نایسر سنندج و شرکت در جلسات شورای تامین و شورای توسعه استان از برنامه‌های سفر یک روزه وزیر کشور به استان کردستان است.

بحث درآمد پایدار یکی از نقص‌هایی است که شهرداری‌های استان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.


منصور مرادی بعداز ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی شهرداری‌ها و روسای شهرهای کردستان با رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سنندج اظهار کرد: بحث درآمد پایدار یکی از نقص‌هایی است که شهرداری‌های استان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه بسیاری از جلساتی که در استان برای بررسی مشکلات شهرداری‌ها برگزار می‌شود هیچ خروجی ندارد و دردی از مشکلات و چالش‌ها دوا نمی‌کند.

وی افزود: در کنار بدهی‌ها باید به مطالبات شهرداری‌ها از سازمان‌ها و نهادها نیز توجه کرد که با تحقق این مطالبات بخشی از مشکلات آنها حل می‌شود.

مرادی همچنین از سوءاستفاده برخی از اعضای شوراهای اسلامی شهرها و رانت استخدام فامیلی در بدنه شهرداری‌ها توسط آنان به عنوان مشکلی دیگر برای شهرداری‌های استان نام برد.

وی افزود: انتظار داریم جلساتی که در استان برای پیگیری مشکلات شهرداری‌ها برگزار می‌شود خروجی داشته باشد.
 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی