سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
بمناسبت گرامیداشت خالو مولود برگزار شد
پنجشنبه 3 آبان 1397 / 18:48|کد خبر : 6306|گروه : ورزشی

دومین دوره مسابقات دامه با حضور 9 شهر کوردنشین در مریوان

دومین دوره رقابت های دامه گرامیداشت خالو مولود در مریوان با حضور 9 شهر کوردنشین به مدت دو روز در سالن زاگرس مریوان برگزار شد.

دومین دوره رقابت های دامه گرامیداشت خالو مولود در مریوان با حضور 9 شهر کوردنشین به مدت دو روز در سالن زاگرس مریوان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، دومین دوره رقابت های دامه گرامیداشت خالو مولود در مریوان با حضور 9 شهر کوردنشین در شهرستان مریوان به مدت دو روز برگزار شد این مسابقه با همکاری اداره ورزش و جوانان و شهرداری و شورای شهر مریوان در سالن 12 هزار نفری زاگرس برگزار شد.

فرهاد ایوار رئیس اداره ورزش وجوانان شهرستان مریوان به خبرنگار ما، گفت: این مسابقه با حضور ۵۵ دامه باز از 9 شهر کردنشین( ارومیه، سردشت، پیرانشهر، نقده، بوکان، مهاباد، سقز، بانه و مریوان) برگزار و در پایان این مسابقات- پیش ازظهر روز جمعه- به نفرات برتر جوایز اهدائی می شود. 

وی افزود: در این مسابقه 20 دامه باز از مریوان و 35 نفر دیگر از 9 شهر کوردنشین به مسابقه پرداختند.

نخستین مسابقات بازی بومی و محلی دامه در خرداد ماه سال 94 در مریوان با حضور 100 شرکت کننده برگزار شد .

دامه یک نوع بازی بومی محلی شبیه شطرنج است که در آن از یک صفحه شطرنجی 16 در 16 خانه ای و 32 مهره استفاده می شود که مهره ها در دو دسته 16 تایی و چهار ردیف هشت تایی در دو طرف صفحه دامه چیده می شود.

بازی دامه در مریوان

در این نوع بازی محلی تمامی مهره ها حرکت های یکسانی دارند و می توانند به جلو و طرفین حرکت کنند و مهره های حریف را از بازی خارج کنند.

مهره ای که بتواند به خط پایانی طرف مقابل برسد، اختیارات ویژه ای دارد و در چهار گوشه صفحه می تواند حرکت کند و در صورتی که این مهره تنها مهره باقی مانده یک طرف مسابقه باشد، به آن داشه هاره می گویند.

این نوع بازی محلی با توجه به اینکه نیاز به امکانات و فضای زیادی ندارد عمدتا در محیط خانه، قهوه خانه ها، مغازه و بوستانها انجام می شود.

تفکر و پیش بینی حرکات مهره های طرف مقابل از ویژگی این نوع بازی بومی محلی است.

گفتنی است در سالهای اخیر شهرداری و شورای شهر مریوان تلاش کردند بازی های بومی و محلی را با دعوت از تیم های مناطق کورد نشین احیا کنند.

بازی بومی محلی دامه
انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندپنجشنبه 3 آبان 1397 | 21:08

1
0

شهرداری وضعیت حقوق پرسنل فره شیرینه .....

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی