سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 28 مهر 1397 / 10:03|کد خبر : 6292|گروه : فرهنگی

پوشیدن لباس کوردی موجب جذب توریست می شود

پوشيدن لباس كردی توسط مردم و حتی مسئولين و همچنين ارائه موسيقی و كردی و زبان و آيين كردی علاوه بر جذب مسافر و گردشگر یادآوری فرهنگ غنی مناطق کورد نشین است.

پوشيدن لباس كردی توسط مردم و حتی مسئولين و همچنين ارائه موسيقی و كردی و زبان و آيين كردی علاوه بر جذب مسافر و گردشگر یادآوری فرهنگ غنی مناطق کورد نشین است.

به گزارش خبرنگر زریوارخبر، لباس و زبان كردي آداب و رسوم و سنت هاي منطقه كردستان موجب ايجاد جذابيت هايي براي مسافر و رغبت بيشتر آنها براي سفر به استان كردستان خواهد شد.

لباس یکی از نشانه های هویت شخصیتی، فرهنگی و اجتماعی هر فرد در جامعه به شمار می آید و در بسیاری از مواقع ما هویت، شخصیت و حتی شغل افراد را از شیوه پوشش آنها گمانه زنی می کنیم. يكی از اولويت ها برای جذب مسافر و گردشگر در سطح استان كردستان و شهرستان مرزی مریوان و سروآباد سنت ها و آيين ها و پوشش و زبان منطقه است و پوشيدن لباس كردی (محلی) می تواند موجب جذب گردشگری و معرفی و شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم  يك منطقه به مسافران و گردشگران شود.

در کردستان تاکنون هم زنان و مردان این دیار با پوشیدن لباس های محلی کردی و گویش به زبان مادری توانسته اند بخش هایی از فرهنگ و آداب و سنن خود را حفظ کنند و با افتخار و با احترام بر حفظ این هویت و اصالت خود تاکید کنند.

بدون شک در دنیای امروز که جهان به دهکده ای کوچک تبدیل شده و فرهنگ و تمدن های مختلف جهان متاثر از فرهنگ غربی هستند حفظ اصالت و هویت قوم ها در کشورهای مختلف جهان آسان نبوده و حفاظت از این گنجینه تاریخی نیازمند عزم و اراده اقشار مختلف مردم است.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

هه لمت 58شنبه 28 مهر 1397 | 15:44

2
0

متاسفانه طرح و مدل لباسهای کوردی که امروزه برخی خانمها می پوشن هیچ شباهتی به لباس اصیل کوردی ندارد !!!1
و این مدل ها از کجا گرفته شده خدا می داند !!!!!!!!!
لباس اصیل کوردی در عین زیبایی و سادگی ، نشان از پوشیده بودن کوردها دارد ولی مدل لباس کوردی امروز این مشخصه ها رو ندارد .

پاسـخ

کوردی1یکشنبه 29 مهر 1397 | 11:03

3
2

ما کردها جدیدا دچار نوعی بزرگ بینی و غرور کاذب شده ایم.
خود را فرزندان سومر و اشور میدانیم اما زبانمان یک زبان کاملا ایرانی است!؟
تاریخمان را 2018 مادی اغاز میکنیم اما میگوییم ما اصالتا سریانی هستیم!؟
از امپرااطوری تاریخی و شهرهای باستان خودمان صحبت میکنیم اما 100%اجدادمان کوچرو و کوچ نشین بوده اند!؟
از هزاران سال پیشینه زبانمان بحث میکنیم اما قدمت مکتوب زبانمان به 150 سال پیش برمیگردد!؟(به استثنای زبان هورامی)
از افرت (بانو) و جنس لطیف و وجه تسمیه ان در زبان کردی میگوییم اما همیشه زنانمان را برای جنگ در میادین جنگی جلو میفرستیم!؟
و در حالی از قدمت پوشاک کردی و تاریخ هزاران ساله ان صحبت میکنیم و به ان میبالیم که جامانه را از عربها،گلونی و رشتی و دستمال و شال دور کمرمان را از اصفهان و یزد و کلاش(گیوه) و چوخه رانکمان را از هورامان به عاریت گرفته ایم!؟.
حالا هم از لباس زنانمان تعریف میکنیم!!
اخه عزیزان داریم از چه صحبت میکنیم؟ایا لباس زنان ما در گذشته اینگونه بوده؟نه والله.
لباسی که هم اینک زنان کرد انرا میپوشند حاصل یک نقشه تمام طراحی شده است،یعنی تقریبا از حدود پانزده سال پیش و توسط گروهی از طراحان لباس ترکیه و در اقلیم کردستان عراق،(اربیل)طراحی شد و بعدها دوخت گونه ایی جدید از لباس زنان کرد شکل گرفت و متاسفانه در سایت ها و کانالهای تلویزیونی و ماهواره ایی و توسط مجریان زن کرد تبلیغ و اشاعه شد.
طراحان این گونه لباسها، ترک و نوعی طرح و دوخت هندی و نازک و بی حجاب دارد و در حقیقت ناموس و شرافت مردم کرد را نشانه رفته اند.
الان هم متاسفانه زنان و دختران مناطق کردنشین از ان استفاده میکنند، در حالیکه این پوشش ما نیست.
اگه به تصاویر و عکسهای سی چهل سال به قبل نگاهی بیندازیم کاملا برایمان مشخص میگردد که لباس زنان و مردان کرد کاملا دچار دگرگونی و تغییرات کاملی گردیده و امروزه دیگر اصالت ان نمانده است و نمیتوان گفت پوشاک امروزه زنان و مردان کرد،قدمت و اصالتی قدیمی دارد.
تا حدود پنجاه سال پیش بالاتنه(کوا)
مردان کرد بر روی شلوار انها قرار میگرفت و شالی از نوع یزدی به دور کمر بسته میشد و در تمام عکسهای قدیمی این موضوع کاملا به چشم میخورد، از حدود پنجاه سال پیش کم کم بالاتنه به زیر پایین تنه(شوال) رفت و این یعنی حتی اصالت لباس مردان کرد هم از ان اصالت قدیمی افتاده است و اینگونه است که لباس چه زن و چه مرد کرد از ان اصالت افتاده است. و باید زنان ما از لباس قدیمی و پوشیده و مردان و جوانان ما هم به مانند ابا و اجدادمان لباس بپوشیم(یعنی بالاتنه بر روی پایین تنه و شالی دور ان بسته شود).
اگر ادعای تاریخی بودن لباسمان را داریم باید اینگونه لباس بپوشیم.
مردم کرد مردمی ناموس پرست هستند و نباید اجازه داد از تصاویر و عکسهای زنان و دختران کرد و پوشش نازک و زننده انها استفاده ابزاری گردد و هر کس و ناکسی انها را ببیند.لباس فعلی زنان کورد را باید تحریم کرد.
این در شان کوردهای اصیل نیست عزیزان!!!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی