سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 14 مهر 1397 / 09:26|کد خبر : 6256|گروه : سیاسی

امام جمعه پاوه: روا نیست جوانی بخاطر 50 هزار تومان کشته شود

ماموستا قادری در خطبه های نماز جمعه پاوه به حادثۀ روز چهارشنبه و قتل یک کولبر در نوسود اشاره کرد، گفت: در این شرایط بد اقتصادی که یک قوطی رب گوجه فرنگی ۲۰ هزارتومان است جوانی برای یک کوله کالا به مرز می رود، اگر سالم برگردد، تنها ۵۰ هزار تومان به درآمدش اضافه می شود؛ روا نیست برای ۵۰ هزار تومان کشته شود.

ماموستا قادری در خطبه های نماز جمعه پاوه به حادثۀ روز چهارشنبه و قتل یک کولبر در نوسود اشاره کرد، گفت: در این شرایط بد اقتصادی که یک قوطی رب گوجه فرنگی ۲۰ هزارتومان است جوانی برای یک کوله کالا به مرز می رود، اگر سالم برگردد، تنها ۵۰ هزار تومان به درآمدش اضافه می شود؛ روا نیست برای ۵۰ هزار تومان کشته شود.

به گزارش زریوار خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه (۱۳/ مهرماه/۹۷) به حادثۀ روز چهارشنبه و قتل یک کولبر در نوسود اشاره کرد و گفت: روز چهارشنبه بنده تهران بودم؛ جناب سرهنگ سراب خشکه فرمانده مرزبانی پاوه با بنده تماس گرفتند و گفتند: یکی از سربازان ما یک جوان را به ضرب گلوله کشته است و درخواست همکاری داشتند؛ بنده بلافاصله با یکی از بستگان مقتول تماس و ضمن تسلیت به ایشان گفتم: اگرچه در فضای مجازی جوانان ما را مورد طعنه قرار می دهند و می گویند مردم هورامان غیرت ندارند چرا علیه نظام قیام نمی کنند؛ اما شما سعی کنید در مواجه با این قضیه، مؤدبانه، زیرکانه و معقول قدم بردارید.

ایشان در ادامه به مواجه برخی از مردم و مسئولان با این گونه قضایا اشاره کرد و گفت: به نظر بنده قضاوت بعضی از مردم و گروهی از مسئولان ما با عقل و فکر منطبق نیست؛ مثلاً اگر ماموری اشتباه کرده ما نباید کل مأمورین را مورد هجمه قرار دهیم و اگر یک مامور فرزند من و شما را کشته، دلیلی ندارد به تمام ماموران توهین و فحاشی کنیم؛ در قبال این موضوع هم اگر جوانی دچار اشتباه میشود دلیلی ندارد مسئولی همۀ مردم و جوانان را مورد مواخذه قرار دهد یا اگر تویوتایی اشتباه می کند حق نداریم تمام تویوتاهای سطح شهر را توقیف کنیم؛ یک نفر اشتباه کرده است نباید جمعی مواخذه و بازخواست شوند.

وی افزود: اینجاست که هم مردم ما و هم مسئولان، قضاوتمان درست نیست؛ طی یک مشاجره لفظی فیمابین مرحوم عظیم احمدی و یک سرباز، مرحوم احمدی کشته شده است؛ این سرباز مقصر است و آمر آن نیز باید بازخواست و بازجویی شود؛ دیگر صلاح نیست به همۀ مأمورین و سربازان فحاشی کنیم؛ کما اینکه اگر جوانی با مأموری برخورد کند، مسئولین حق ندارند شخص دیگری را مواخذه و همه مردم را مقصر معرفی کنند.

خطیب جمعه پاوه سپس به مصائب و مشکلات مردمان مرزنشین اشاره کردد و گفت: منطقۀ ما پر از مصائب و مشکلات است؛ ما مرزنشین هستیم؛ صنعت و کشاورزی نداریم و درآمدمان کم است، در سراسر دنیا دولت ها زمینۀ زیست و زندگی را برای ملت خود فراهم می کنند؛ اما ظاهرا برای ما چیزی فراهم نیست، مردم این دیار هم زن و بچه و زندگی دارند، و زندگیشان با کولبری و آمدو رفت مرزی تامین می شود؟ چکار کنند!!! لذا مسئولان امر باید بدانند که مرزها مأمورین باتجربه، متواضع و اهل تسامح لازم دارد.

وی تصریح کرد: البته بنده با این طرز فکر نیز موافق نیستم کسی که ندار و فقیر است، دزدی و قاچاق کند و یا اگر جوانی نیاز به زن دارد و نمی­تواند زن بگیرد کار منافی عفت انجام دهد.

وی افزود: کسی که ندار است و می داند که قاچاق فروشی سر و مالش را به باد می دهد باید خیلی احتیاط کند و کارهایی که خسارت جان و مال اوست را تاحد امکان انجام ندهد.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه سخنان خود ضمن ابراز تاسف و ناراحتی از قتل این جوان، با بیا اینکه همۀ ما باید از این مسئله ناراحت باشیم، خطاب به آقایان فرماندار، فرمانده هنگ مرزی و فرمانده منطقۀ انتظامی خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی شماها را فرستاده تا به این مردم خدمت کنید؛ قبول داریم که مأموریت شما سنگین است، معهذا لازم است وضع مردم مرزنشین ما را هم در نظر بگیرید.

وی افزود: در این شرایط بد اقتصادی که یک قوطی رب گوجه فرنگی ۲۰ هزارتومان است جوانی برای یک کوله کالا به مرز می رود، اگر سالم برگردد، تنها ۵۰ هزار تومان به درآمدش اضافه می شود؛ روا نیست برای ۵۰ هزار تومان کشته شود.

وی با بیان اینکه چه اشکالی دارد چند نفر کولبر از طریق مرز ارتزاق کنند، افزود: ؛ قطعاً با چند کوله بار مشکلی برای اقتصاد ما به وجود نمی آید؛ جمهوری اسلامی دولتی قوی، قدرتمند و ثروتمند است که متأسفانه امروزه در اثر بی برنامگی ما به این حال و روز افتاده است.

ماموستا قادری با اظهار تأسف مجدد از این واقعه تلخ، گفت: بشکند آن دستی که اینگونه بیرحمانه به سوی جوانان مردم شلیک می کند و بمیرد آن درونی که سنگدلانه به فرزند مردم رحم نمی کند.

وی برای آقای عظیم احمدی از خداوند متعال درخواست رحمت و غفران و برای خانواده اش درخواست صبر و شکیبایی و از مسئولان امر درخواست پیگیری عاجل قتل مشارالیه را کردند.

خطیب جمعه پاوه در بخش پایانی سخنان خود ضمن تبریک هفتۀ نیروی انتظامی؛ خواستار برخورد بهتر و مردمی تر توسط این نیرو شدند.

انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

فواد محمدیشنبه 14 مهر 1397 | 10:44

5
0

سلام ودرود خدا بر حاج ماموستا قادری که واقعیات را بدون هیچ سانسوری بیان میکند.

پاسـخ

حقوق بشرشنبه 14 مهر 1397 | 11:07

6
0

آفرین ماموستاحرفات خوبه،امابخشی ازآن فقط به درد سکوت کردن مردم وتوجیه قتل این کولبرمیخورد.مشکل اینجاست این سربازواون سربازنیست،زیادنداین سربازان. اگراخبارمناطق مرزی آذربایجان غربی وکردستان رادنبال کنی روزی نیست کولبران موردهدف تیراندازی قرارنگیرند اونهاهم کوردهستندوکارندارند.یاقانون مامشکل داردوبا مسبب این جنایات برخوردنمیشودیادستورازبالابالاهاست.***********چون یک طایفه یایک روستاویک ملت مثل ملت کوردراعزادارکرده است. پس توجیه نکنیم ایم موضوع باتویوتاوهمه چیزفرق دارد اینجاصحبت ازجان انسان است،گوسفندکه نیست هروقت دلت خواست بکشی.دولت کاری کرده مناطق مرزی کاملا متکی به مرزاست اماهمین مرزوکولبری هم برمردم حرام کرده وبازارچه های مرزی رابسته اندپس کوردستمدیده چاره ای جزکولبری ندارد.این جنایت ودیگرجنایتهای قبلی و آینده درموردکولبران به هیچ وجه توجیهی جزکینه ندارد.

پاسـخ

بهمنشنبه 14 مهر 1397 | 12:09

3
0

تشکر و سپاس از بیانات حاج ماموستا قادری . امیدوارم هیچ وقت شاهد اینگونه حوادث تلخ و ناگوار نباشیم . تسلیت به خانواده احمدی عزیز بابت شهادت این عزیز .مسولین عزیز خواهشاً قدری تفکر

پاسـخ

مریوانیکشنبه 15 مهر 1397 | 01:08

2
0

باعرض تسلیت به‌خانوادهای کولبرانی که برای یک تیکه نان حلال کشته شدند وفرزندانی که از ناز پدر داشتن محروم شدند‌ و سم ما مردم کورد جنگ‌بود کولهبری چه‌کا رکنیم که کسی نیست صدای فقر مارو‌بشنود ای مسولین مگه رهبر انقلاب نه فرمودن کولبره بی چاره قاچاق‌چی نیست چرا این مورد را گوش نمی کنید ماکه‌ فقط برای اینکه پیش زن‌وبچه مان خجالت‌نکشیم با‌جان خودمان بازی میکنیم کاش مثل شما در تهران- اصفهان -سمنان‌به دنیا میامدیم ودر کارخانه از شغلی داشتیم

پاسـخ

همشهرییکشنبه 15 مهر 1397 | 09:08

1
0

باسلام مرگ عظیم احمدی واقعا دردناک بود و ما را متاثر کرد خدا رحمتش کند و به خانواده اش صبر دهد از بیانات حاج ماموستا قادری هم تشکر میکنم که واقعیت را بیان نمودند.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی