سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 8 مهر 1397 / 16:29|کد خبر : 6232|گروه : اقتصادی

طرح جدید دولت برای جایگزینی یارانه نقدی

درحالی که روز گذشته اخباری از مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف طرح «تأمین کالاهای اساسی» در رسانه‌ها پیچید، اخبار جدید خبر از جایگزینی این طرح به‌جای پرداخت یارانه نقدی دارد.

درحالی که روز گذشته اخباری از مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف طرح «تأمین کالاهای اساسی» در رسانه‌ها پیچید، اخبار جدید خبر از جایگزینی این طرح به‌جای پرداخت یارانه نقدی دارد.

به گزارش زریوار خبر، روز گذشته محمد خدابخشی، نماینده مجلس شورای اسلامی  درباره «طرح تأمین کالاهای اساسی» گفت: در کمتر از یک ماه گذشته نمایدگان طرحی دوفوریتی با 63 امضا ارائه کردند که به‌دلیل مخالفت دولت، رأی کافی در کمیسیون برنامه و بودجه اخذ نکرد. استدلال اصلی هم از جانب نمایندگان دولت، مخالفت شخص رئیس جمهور عنوان شد، با این دلیل که دولت توان تأمین کالاهای اساسی با ساز و کارهای موجود را دارد و این اقدام صرفاً موجبات نگرانی مردم را فراهم می‌کند.

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در توضیحات این طرح گفت: سه‌‌شنبه این هفته از رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها، رئیس کمیته امداد و سرپرست وزارت کار دعوت شده تا گزارش نحوه توزیع سبد معیشت و حمایت دولت از اقشار مختلف را برای این کمیسیون توضیح دهند.

وی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد دولت در زمینه سبد معیشت متمرکز عمل نکرده و پراکندگی وجود دارد، چرا که اگر مثلاً کمیته امداد می‌خواهد مسئولیت این کار را به‌عهده بگیرد پس چرا سخنگوی دولت گزارش می‌دهد؟

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: از مسئولان این حوزه دعوت کردیم تا به مجلس گزارشی دهند که؛ جامعه هدف این طرح حمایتی چطور انتخاب شده، گروه‌های هدف برمبنای چه اطلاعاتی شناسایی شده‌اند و قرار است به چه‌کسانی و چگونه کمک‌ها تعلق گیرد.؟

 بسته حمایتی دولت جایگزین یارانه‌ها می‌شود

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در ادامه  از ارائه بسته حمایتی دولت به‌عنوان جایگزین یارانه‌ها که یازده میلیون نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد، خبر داد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: قرار بر این شده است که دولت 11 میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار داده و کارت آنها را شارژ کرده و برای هر کدام از آنها یک بسته حمایتی در نظر بگیرد و این روند جایگزین طرح هدفمندسازی یارانه‌ها خواهد شد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، در انتقاد از این نوع  اقدامات در جهت حمایت از بخشی از افراد جامعه، ادامه داد: در این مورد یک ناهماهنگی و پراکندگی وجود دارد، کما اینکه پیش از این هم ماهانه  1100میلیارد تومان بابت یارانه بدون تعیین جامعه هدف صورت می‌گرفت و مشخص نبود که در این زمینه به وضعیت همه افراد رسیدگی شده است یا نیازمندان شناسایی شده‌اند یا اینکه جامعه هدف در جریان این موضوع هستند که از این طریق تحت پوشش قرار دارند.

وی تصریح کرد: تاکنون ابهاماتی در جهت ارائه بسته‌های حمایتی وجود داشته است، چرا که گاه کمیته امداد امام خمینی(ره) در قالب سبد کالا به قشر کم‌درآمد جامعه کمک کرده است یا گاه سازمان بهزیستی، دولت یا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه ورود کرده و در شرایط کنونی هم دولت از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور وارد عمل شده است و این امر نشان می‌دهد که یک سردرگمی در ارائه خدمات حمایتی چه در قالب سبد کالا و چه مبالغی پول وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: ما برای اینکه در این زمینه شفاف‌سازی شده و دستگاه‌های متولی در این مورد گزارشی ارائه دهند، روز سه‌شنبه نشستی با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره)، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها که منابع لازم برای ارائه این بسته حمایتی را تأمین می‌کند، برگزار خواهیم کرد تا در مورد جزییات این بسته شفاف‌سازی کنند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در مورد سهم کارگران از این بسته حمایتی، تأکید کرد: البته کارگرانی که تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی اعم‌از کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار داشته باشند از این بسته بهره‌مند خواهند شد، اما اینکه سایر کارگران نیز سهمی از این بسته داشته باشند، موضوعی است که در روز سه‌شنبه مشخص خواهد شد.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

کوردی1دوشنبه 9 مهر 1397 | 01:34

4
0

طرحی شکست خورده است
مردم در زیر ایجاد خط یارانه فقیر شدند زیرا در نتیجه پرداخت یارانه 45500 ماهانه، شاید بالغ بر 10 برابر کالا و خدمات گران شد و حالا هم رو ریل سرعت گرانی میتازد!!!

ای مسئولان
ای مقامات
ای مجالس قضایی ، مقننه ، دولت ، تشخیص مصلحت و نگهبان و خبرگان
سریع و بدون فوت حتی یک روز اقدامات مثمرثمر انجام بدهید
فن سالاران باید به میدان بیایند
در زمان جنگ اوایل انقلاب اگر شخصیت های تکنوکراتی مانند آقای عالی نسب نبودند شاید فاتحه کشور خوانده میشد
بنابراین یارانه و بسته حمایتی راه حل نیست
نسخه درمان را باید فن سالاران دلسوز بپیچانند

ما از ترس رئیسی احساساتی شدیم و به روحانی رای دادیم که اشتباه بود زیرا روحانی به غیر از وعده خلاف و شعار توخالی و خنده مشمئز و مسخره کننده هیچی برای کشور و ملت ندارد...
لازم است رهبری سریعا ورود کند

خسران است گر ایران ویران شود، درود بر ایران و ایرانی

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی