سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
کارشناسی ارشد سیستم اطلاعات مکانی،
شنبه 26 آبان 1397 / 11:02|کد خبر : 623|گروه : اجتماعی

خشکسالی و عوامل انسانی اصلی ترین عوامل نابودی تالاب زریبار است/ 50 سال آینده دریاچه تبدیل به باتلاق می شود

کارشناسی ارشد سامانه اطلاعات مکانی از دانشگاه تهران با بیان اینکه دو عامل خشکسالی و عوامل انسانی اصلی ترین عوامل از بین برنده تالاب زریبار است گفت: در صورت بی توجهی مسئولین به تالاب زریوار 50 سال آینده دریاچه تبدیل به  باتلاق می شود.

کارشناسی ارشد سامانه اطلاعات مکانی از دانشگاه تهران با بیان اینکه دو عامل خشکسالی و عوامل انسانی اصلی ترین عوامل از بین برنده تالاب زریبار است گفت: در صورت بی توجهی مسئولین به تالاب زریوار 50 سال آینده دریاچه تبدیل به باتلاق می شود.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، شاهو خادمی کارشناسی ارشد سامانه اطلاعات مکانی (GIS) از دانشگاه شهید رجایی تهران با ارسال تحقیق علمی در خصوص تالاب دریاچه زریوار به سایت زریوار خبر، گفت: آشکارسازی و پایش تغییرات تالاب زریبار و محیط پیرامون به همراه داده های جنبی نظیر اطلاعات مربوط به هواشناسی، چاههای، وضعیت توپوگرافی بستر تالاب و سایر اطلاعات مرتبط با تالاب زریبار در سامانه اطلاعات مکانی در سه بازه زمانی مشخص نشان می دهد که نرخ تغییرات وسعت زمین های با کاربری آب، مسکونی و مرطوب در بین سالهای 1381-1334 شیب ملایم تری نسبت به سالهای 1392-1381 داشته است.

 

وی با بیان اینکه عواملی چون افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی، کاهش بارندگی، برداشت غیرمجاز و بیرویه از منابع آبی زیرزمینی و تبخیر سطحی در بازه زمانی فوق را اصلی ترین عوامل از بین برنده تالاب زریبار اعلام کرد و بوجود آوردن دلایل فوق را عدم فرهنگ سازی مناسب، سودجویی برخی اشخاص حقیقی و حقوقی، عدم برخورد سازمانهای نظارتی با متخلفان و عدم قاطعیت در اعمال قانون برشمرد.


خادمی افزود: زمین های محصور به حصار جاده ای اطراف تالاب و بررسی نیاز آبی هر یک از محصولات قابل کاشت در آن محدوده مشخص کرد که در سال 92، بیش از 10.5 میلیون متر مکعب آب مصارف باغ ها و زمین های سبزیجات و صیفی اطراف تالاب از طریق چاههای غیر مجاز برداشت شده است که با سنجش این مقدار با میزان برداشت چاههای غیرمجاز با کاربری کشاورزی و تأثیر میزان برداشت شهرداری مریوان (469 هزار متر مکعب در سال) مشخص شد که در سال 92 بالغ بر 6.08 میلیون متر مکعب به صورت غیر مجاز از آبهای زیر زمینی برداشت شده است.


این کارشناس می گوید: بررسی دادههای هواشناسی بیانگر کاهش متوسط سالانه بیش از 9 سانتیمتر از سطح آب های زیر زمینی و به موازات آن کاهش متوسط سالانه حدود 9 سانتی متری عمق تالاب آن هم تنها تحت تأثیر کاهش بارندگی وافزایش تبخیر سطحی، در صورتی که حداکثر عمق تالاب 6 متر در نظر گرفته شود و با توجه به آنکه میانگین عمق تالاب 3 متر می باشد، در این صورت در 50 سال آینده تقریباً 6 متر سطح سفره آب زیر زمینی در محدوده تالاب زریبار کاهش خواهد یافت و این به معنای نابودی کامل تالاب زریبار و تبدیل شدن آن به باتلاق می باشد.

خادمی تصریح کرد: به دلیل وضعیت توپوگرافی بستر تالاب در صورتی که تا این مدت فکری اساسی جهت نجات زریبار اعمال نگردد، در 40 سال آینده و تنها در عرض 5 سال وضعیت نواحی آبی زریبار از حالت قبلی به حالت زیر درخواهد آمد و این به معنای نابودی کامل زریبار خواهد بود.

وی البته با بیان اینکه  اگر از منابع آبی سد گاران برای تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی زمین های اطراف تالاب استفاده شود، به صورت خودکار بیش از 10 میلیون متر مکعب از منابع زیر زمینی تأمین آب تالاب به عنوان آب های خروجی از تالاب استفاده نخواهد شد. و در صورتی که سالانه تنها 3 درصد از آب سد گاران در فصول گرم از سال به تالاب تزریق شود (معادل 3 میلیون متر مکعب)، علاوه بر باززنده سازی تالاب سبب جبران بیش از 13 میلیون مترمکعب کمبود آب تالاب در سال خواهد شد که در این شرایط در 80 سال آینده دریاچه احیا و وضعیت خوبی خواهد داشت.

وی در پایان تأکید کرد: خشکسالی و عوامل انسانی اصلی ترین عوامل نابود کننده تالاب زریبار می باشند که امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب عوامل انسانی حذف شود چرا که نابودی دریاچه یک خسارت جبران ناپذیر بین المللی است و به معنای از بین رفتن منبع درآمد ملی و غیر قابل سکونت بودن اطراف دریاچه به دلیل گسترش بیماریهای ناشی از باتلاقی شدن زمین های پیرامون دریاچه می باشد.

وی اضافه کرد: خرد حکم می کند که پیشگیری بهتر از درمان است و از فاجعه دریاچه ارومیه و دریاچه هامون باید درس عبرتی گرفت و تا فرصت هست پژوهشهای لازم، برنامه ریزیهای ضروری و اقدامات دانش بنیان را انجام داد.

شاهو خادمی کارشناسی ارشد سامانه اطلاعات مکانی (GIS) از دانشگاه شهید رجایی تهران 


مطلب ارسال شده به سایت خبری تحلیلی زریوار خبر، بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها رابه کاربران خود در شهرستان مریوان و استان کردستان ارائه دهد.(زریوار خبر منتظر مقالات شما می باشد. برای ارسال نوشته های خود به قسمت ارتباط با ما در صفحه نخست سایت مراجعه فرمایید.) 


 انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

کاوهدوشنبه 14 اردیبهشت 1394 | 01:30

6
0

امیدوارم هرچه زودتر فکری اساسی برای نجات دریاچه اندیشیده شود .

پاسـخ

همشهریسه شنبه 15 اردیبهشت 1394 | 13:52

3
2

باسلام و تشکر از زریوار خبر از گذاشتن این مطلب در این وب سایت و از آقای خادمی کمال تشکر را داریم امید است که مسئولین هر چه زودتر در این باره اقدام کنند تا دریاچه رو به نابودی نرود. باز هم تشکر

پاسـخ

آرمان روزچنگیکشنبه 20 اردیبهشت 1394 | 22:01

3
2

باسلام.ضمن عرض تبریک به آقای خادمی براتون آرزوی موفقیت وسربلندی میکنم امیدوارم آقایون بیشتر به فکر زریبار باشند !!!و از جوانان باسوادی مثل شما که بخاطر حفظ طبیعت و زیبایی شهرمان تلاش میکنند تقدیر کنند و قدر جواهراتی مثل شمارو بدانند.

پاسـخ

پپپپجمعه 25 اردیبهشت 1394 | 09:43

2
2

از آقای شاهو خادمی عزیز بابت زحماتی که برای تهیه این پژوهش انجام دادند کمال تقدیر و تشکر را دارم و از مسئولین ذیربط نیز درخواست می شود برای نجات این گلگون غرب کشور کمر همت را بسته و از متخصصین دلسوزی که می توانند در این زمینه و زمینه های مشابه مفید و مثمرالثمر باشند حمایت نمایند تا از بروز چنین فجایعی جلوگیری شود
امیدوارم امثال شاهو خادمی در این مرز و بوم بیشتر و بیشتر گردند

پاسـخ

شاهوخادمیجمعه 8 خرداد 1394 | 22:34

3
2

با سلام و خسته نباشید.
به نظر میاد بخشی از مقاله ارسالی حذف شده است. به عنوان مثال نقشه پیش بینی وضعیت دریاچه بر اساس راهکار ارایه شده در متن خبر وجود ندارد.
لذا خواهشمندم این بخش را اضافه نمایید.
در پایان از تمامی دوستان کمال تشکر را دارم.

پاسخ مدیریت :
سلام آقای خادمی موضوع شما یک مقاله علمی بود و برای تبدیل آن به خبر و همچنین استفاده از مطالب مهم و موثر آن به ناچار از قسمت های اضافی استفاده نکردیم.
از اینکه مقالات علمی خود را برای ما ارسال کردید مجددا تشکر می کنیم.

پاسـخ

کوردی1یکشنبه 27 آبان 1397 | 02:14

1
0

گزارش فوق در مورد زریبار را باید جدی گرفت
اگر 30 چهل سال پیش به ارومیه هم توجه علمی میشد امروز دریاچه ارومیه زنده و شاداب بود پس......
ناگفته نماند 50 سال آینده مثل طوفان میرسد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی