سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 11 شهریور 1397 / 21:11|کد خبر : 6176|گروه : اقتصادی

جزئیات لایحه منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان و 12 منطقه ویژه اقتصادی

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز   یکشنبه، 11 شهریور ما مجلس شورای اسلامی با ماده واحده و تعیین مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری لایحه یک فوریتی ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی با 161 رأی موافق، 75 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از 266 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز یکشنبه، 11 شهریور ما مجلس شورای اسلامی با ماده واحده و تعیین مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری لایحه یک فوریتی ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی با 161 رأی موافق، 75 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از 266 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

به گزارش زریوارخبر به نقل از خانه ملت، ماده واحده - در راستای تحقق بند (۱۱) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج، به دولت اجازه داده می شود با رعایت مفاد قانون برنامه ششم توسعه:

۱- در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه - مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، کرمانشاه (قصر شیرین)، منطقه آزاد تجاری صنعتی مطابق نقشه های پیوست ایجاد نماید.

۲- اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز به وسعت (۲۱) کیلومتر مربع به هم پیوسته و راه اتصال دریای آن به جزیره قشم را مطابق نقشه پیوست، پس از تأیید ستاد فرماندهی کل قوا به محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم ملحق و محدوده مناطق آزاد ماکو، چابهار و ارس را مطابق نقشه های پیوست اصلاح نماید.

۳- در استان های فارس (فسا و لار)، یزد (ابرکوه و میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد گچساران)، آذربایجان غربی (سرو- ارومیه)، خراسان رضوی (خواف و قوچان)، لرستان خرم آباد)، قزوین (تاکستان و اصفهان شاهین شهر منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد کند.

4- در سایر استان ها بر اساس شرح فهرست پیوست، با رعایت شرایط ذیل منطقه ویژه اقتصادی ایجاد نماید:

الف) وجود سازمان اداره کننده حقوقی غیردولتی مورد تأیید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

ب) اخذ مجوز شورای برنامه ریزی استان مربوطه مبنی بر تخصیص اراضی و تایید مدارک و الزامات مورد نیاز از قبیل تعهد تأمین زیرساخت‌های اساسی مانند آب، برق و گاز و موافقت قطعی سازمان حفاظت محیط زیست

تبصره ۱- مناطق آزاد تجاری - صنعتی ایجاد شده به موجب بند (۱) این ماده واحده با رعایت تبصره های ذیل و بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 7/6/1372 و اصلاحات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی فوق بر اساس قانون تشکل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/9/1384 و اصلاحات بعدی آن اداره می شوند.

 تبصره ۲- اعمال امتیازات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا در مناطق آزاد تجاری- صنعتی موضوع این قانون به استثنای مواد، کالاها، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز طرح‌های سرمایه گذاری و توسعه‌ای مناطق، منوط به تأیید محصور شدن محدوده مورد نظر توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران و استقرار آن در مبادی ورودی وخروجی منطقه است. سازمان منطقه می تواند بخش‌هایی از محدوده قانونی منطقه را به تدریج محصور و پس از تایید و استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به عملیاتی نمودن محدوده اقدام نماید. سازمان منطته موظف است ظرف یک سال و نیم پس از تشکیل، طرح جامع منطقه را با رعایت اسناد و طرح‌های ملی بالادستی تهیه و برای تصویب به شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی ارائه نماید. شورای عالی موظف است حداکثر ظرف شش ماه نسبت به تصویب طرح جامع اقدام و مراتب را جهت اجراء ابلاغ نماید.

واگذاری زمین تا زمان تصویب طرح جامع منطقه حداکثر تا پانزده درصد (۱۵) مساحت محدوده به فعالیت‌های اقتصادی بر اساس کاربری های مبتنی بر پهنه بندی های اولیه مورد تأیید کار گروهی که توسط شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی تعیین می شود صورت می پذیرد. پس از تصویب طرح جامعه واگذاری ها در چهارچوب طرح مصوب توسط سازمان منطقه انجام می شود.

تبصره ۳- واردات کالا از خارج کشور به مناطق آزاد ایجاد شده به موجب بند (۱) این ماده واحده به منظور عرضه به مسافرین ممنوع و اعطای معافیت کالای همراه مسافر از مناطق مذکور به سرزمین اصلی صرفا شامل کالاهای تولید شده در آن مناطق می باشد.

تبصره 4 - مجوز واردات خودروهای سواری خارجی در محدوده مناطق آزاد ایجاد شده به موجب بند (1) این ماده واحده صرفا به اشخاصی اعطاء می شود که دارای مجوز فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه باشد. تردد خودروهای فوق صرفا در محدوده مصوب پیوست این قانون امکان پذیر است.

تبصره ۵- دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکلف است هرشش ماه یکبار گزارش عملکرد مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی را تهیه و به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

مناطق ویژه اقتصادی:

الف) فهرست مناطق ویژه اقتصادی لایحه دولت که در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده است در استان‌های فارس( فسا و لار)، یزد (ابرکوه، میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان غربی (سرو ، ارومیه)، خراسان رضوی (خواف و قوچان)، لرستان (خرم آباد)، قزوین (تاکستان) و اصفهان (شاهین شهر) منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ)، منطقه ویژه اقتصاد دارویی.

ب) فهرست تقاضای پیشنهادی نمایندگان جهت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جدید بر اساس شروط مصوب کمیسیون اقتصادی:

آذربایجان شرقی (مرند، شبستان، ملکان، ورزقان، میانه، بناب)، آذربایجان غربی (خوی، چایپاره، بوکان، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، تکاب، نقده، ارومیه، اشنویه، میاندوآب، چالدران)، اردبیل (نیر، مشکین‌شهر، انگوت، کوثر)، اصفهان (نائین، گلپایگان، میمه، برخوار، زرین‌شهر، شهید مدرس کرون، مبارکه، هرند و ورزنه، فلاورجان)، البرز (طالقان)، تهران (طلا و جواهر تهران، چرم شهر ورامین)، خراسان جنوبی (نهبندان، انرژی‌های نو سربیشه، فردوس)، خراسان رضوی (گناباد، تربت حیدریه)، خراسان شمالی (شیروان، جاجرم، اسفراین)، خوزستان (چغازنبیل، مسجد سلیمان، امیدیه)، زنجان (ابهر)، سمنان (شاهرود، میامی)، سیستان و بلوچستان (پیرانشهر، سراوان)، فارس (مرودشت، گردشگری پارسه، آباده، معدنی بوانات و خرمبید، خرامه، اقلید، سپیدان، داراب)، قزوین (قزوین)، قم(شهر فرودگاهی سلفچگان)، کردستان (بیجار، دیواندره، سقز)، کرمان (ریلی زرند، شهر بابک، گل گهر سیرجان، شهداد، کرمان، انار)، کرمانشاه (اورامانات)، گیلان (چمخاله، فومن و شفت، طالش)، لرستان (کوهدشت، الیگودرز)، مازندران(نور، محمودآباد، آمل)، مرکزی (سنگ محلات، گل و گیاه محلات، عایق‌های رطوبتی دلیجان، خیرآباد اراک)، همدان (لاله جین، اسدآباد)، یزد (بافق و مهریز).

بر اساس این گزارش نمایندگان همچنین با الحاق منطقه خوی و چالدران به منطقه آزاد ماکو موافقت کردند.

گفتنی است علی  لاریجانی رییس مجلس در ابتدا به دلیل بررسی دقیق‌تر درخواست دو شوری لایحه مذکور و ارجاع به کمیسیون را مطرح کرد اما با توجه به اینکه لایحه یک فوریتی بود یادآور شد: نمی‌توان آن را به کمیسیون ارجاع داد لذا در صحن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

مریوانییکشنبه 11 شهریور 1397 | 21:50

9
1

این چه نوع منطقه آزادیه
ده نوع ممنوعیت توی شرایطش هست از خودرو بگیر تا واردات کالا. بما که رسید شد منطقه ممنوعه

پاسـخ

سیوانیکشنبه 11 شهریور 1397 | 21:57

11
3

منصور مرادی خطاب به جناب عالی اعلام میکنم که تازه مریوانو تبدیل به دبی کنی تنها خودت و رای باطله باشن برای دور دوم رای باطله بیشتر از تو خواهد بود

پاسـخ

مریوان بهارییکشنبه 11 شهریور 1397 | 22:44

5
1

‍‍ ‍‍ ✔️ایجاد منطقه آزاد بانه_مریوان خدمت یا #خیانت؟

پاسـخ

کوردی1دوشنبه 12 شهریور 1397 | 01:28

7
0

نمیخواهم القا نامیدی کنم یا نمیخواهم ناخشنود خود را از تصویب این طرح اعلام دارم بلکه بنوعی شاد هم شدم
اما
با این شرایط بشدت نابسامان ارزی ، افت ارزش و حتی سرطان ریال و متعاقبا وضعیت شکننده کسب و کار و اقتصاد بشدت بیمار مملکت ، چنین طرحهایی مثمرثمر نخواهد شد!
با این وضعیتی که دامن گیر اقتصاد مملکت و حتی سیاست خارجی کشور شده است واردات با ارز 12 هزار تومانی(و در حال رشد بیشتر) مفهومی ندارد و صادرات هم زیر سایه تحریمهای شکننده بین المللی ، تعریف منطقی ندارد بنابراین 2 ستون اصلی تعریف شده برای مناطق آزاد(واردات و صادرات) با در نظر گرفتن توضیحات قبلی، رنگ سفیدی بخود نخواهد گرفت...
امیدوارم هر چه سریعتر، درهای منطق باز و فن سالاران (تکنوکراتها) سکان اجرایی کشور را بدست و فکری عملی علمی برای کشور و مردم ایران بنمایند و در صورت امکان با اخذ نظر بزرگان کشور، با آمریکا مذاکره و صلح کرده که با صلح پایدار با آمریکا و زدودن دشمنی 40 ساله فی مابین، نقشه مکارانه دشمنان خرده پای اطراف را ابتر نمایند...
درود بر ایران و ایرانی و بآرزوی روزنه منطق و علم و اخلاق و وجدان و انسانیت.....................

پاسـخ

کولبردوشنبه 12 شهریور 1397 | 20:25

1
0

باسلام
اصولا وقتی جایی را برای منطقه آزادتجاری صنعتی مشخص میکنند همه ابعادش را بررسی میکنند تا بتوان از حداکثر زمان برای پیشرفت و رسیدن به پایان مشکلات آن منطقه برسند تا اقتصادکشور را تکان بده.ولی در ایران همه چی برعکسه اول منطقه رو تایید میکنند بعد که شد میان بررسی میکنند که باید ازکجا شروع کنیم حالا بعد از گذشت چندسال چند طرحی را ارائه میدن بعد به این نتیجه میرسن که اینا غلطه باید کارهای دیگه ای انجام بدن،حالا یهوویی یه طرحیو میذارن برای اجرا یعنی چه وقت این کار انجام میشه 8سال دیگه یعنی سال1405 عملا کار شروع میشه و تا اون موقع فقط پولدارها پولدارتر و فقیران فقیر تر به این میگن سوء مدیریت کلانی.
در این بازه زمانی مردم مریوان چکار میکنند ! قاچاق و کولبری این فلسفه زندگی در منطقه آزاد مریوان هستش.امیدوارم بیدارشید مسئولین و کار را بدید به کاردان های جوان،پوسیدگی را تعمییر نمی کنند ازنو با خلاقیت و ایده جدید طراحی میکنند.
من یک مهندسم مکانیک هستم که هرجا رفتم بهم کار ندادن ولی بزودی به بخش طراحی غولهای خودروسازی دنیا می پیوندم.

پاسـخ

کولبردوشنبه 12 شهریور 1397 | 20:25

0
0

باسلام\\r\\nاصولا وقتی جایی را برای منطقه آزادتجاری صنعتی مشخص میکنند همه ابعادش را بررسی میکنند تا بتوان از حداکثر زمان برای پیشرفت و رسیدن به پایان مشکلات آن منطقه برسند تا اقتصادکشور را تکان بده.ولی در ایران همه چی برعکسه اول منطقه رو تایید میکنند بعد که شد میان بررسی میکنند که باید ازکجا شروع کنیم حالا بعد از گذشت چندسال چند طرحی را ارائه میدن بعد به این نتیجه میرسن که اینا غلطه باید کارهای دیگه ای انجام بدن،حالا یهوویی یه طرحیو میذارن برای اجرا یعنی چه وقت این کار انجام میشه 8سال دیگه یعنی سال1405 عملا کار شروع میشه و تا اون موقع فقط پولدارها پولدارتر و فقیران فقیر تر به این میگن سوء مدیریت کلانی.\\r\\nدر این بازه زمانی مردم مریوان چکار میکنند ! قاچاق و کولبری این فلسفه زندگی در منطقه آزاد مریوان هستش.امیدوارم بیدارشید مسئولین و کار را بدید به کاردان های جوان،پوسیدگی را تعمییر نمی کنند ازنو با خلاقیت و ایده جدید طراحی میکنند.\\r\\nمن یک مهندسم مکانیک هستم که هرجا رفتم بهم کار ندادن ولی بزودی به بخش طراحی غولهای خودروسازی دنیا می پیوندم.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی