سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
مدیرکل گمرک باشماق مریوان در نشست خبری با خبرنگاران مطرح کرد:
پنجشنبه 8 شهریور 1397 / 08:52|کد خبر : 6163|گروه : اجتماعی

گمرک باشماق مقام دوم ترانزیت خارجی کشور را دارد/ یک میلیارد و 879 میلیون دلار ترانزیت در 5 ماهه سالجاری/کاهش 51 درصدی قاچاق کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته

مدیرکل گمرک بین المللی باشماق مریوان از رشد چشمگیر صادرات و ترانزیت کالا خبر داد و گفت : میزان صادرات کالاهائی که در این مرز اظهار شده باشد 111 درصد نسبت به 5 ماهه نخست سال گذشته از نظر وزنی و 61 درصد از نظر ارزش ریالی افزایش داشته ایم.

مدیرکل گمرک بین المللی باشماق مریوان از رشد چشمگیر صادرات و ترانزیت کالا خبر داد و گفت : میزان صادرات کالاهائی که در این مرز اظهار شده باشد 111 درصد نسبت به 5 ماهه نخست سال گذشته از نظر وزنی و 61 درصد از نظر ارزش ریالی افزایش داشته ایم.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، فرید حق پناه در نشست خبری خود که روز چهارشنبه و در محل سالن جلسات گمرک باشماق مریوان صورت گرفت با ارائه عملکرد 5 ماهه سالجاری اظهار داشت: صادرات کالاهائی که در سایر مرزهای موجود کشور اظهار شده و تنها خروج این کالاها از طریق مرز رسمی و بین المللی باشماق صورت می گیرد از نظر وزنی 24 درصد و از نظر ارزش ریالی نیز 9 درصد رشد داشته ایم.

حق پناه بیان کرد: در بحث ترانزیت خارجی مبداء که به بندر امام یا سایر بنادر دیگر کشور می رود 103 درصد از نظر وزنی افزایش رویه داشته ایم و تزانزیت هایی که در این مرز اظهار نامه آنها تکمیل شده است 316 هزار تن با ارزشی بالغ بر 201 میلیون دلار بوده است.

وی تصریح کرد : تمامی رویه های گمرکی امروزه از طریق سامانه جامع امور گمرکی انجام می گیرد و این امر در تمام رویه های موجود اعم از صادرات، واردات، ترانزیت کالا و حتی مسافرین نیز برقرار است و فعالیت هائی که قبلا در سه روز انجام می گرفت اگر امروزه دارای مشکل نباشد تنها در چند ساعت انجام خواهد گرفت.

وی با عنوان این نکته که سه مسیر صادراتی سبز، قرمز و زرد داریم، اظهار کرد: مسیر سبز یعنی مجموعه محموله هائی که مجوز نمی خواهند و حتی ارزیابی مسیر هم لازم ندارد به قسمت خروج ارجاع داده شده و به راحتی خروج می یابد و در آنجا ارزیابی خواهد شد.

مدیرکل مرزبین المللی باشماق مریوان افزود : مسیر زرد نیز به مجموعه محموله های صادراتی که حتی ارزیابی صادراتی نمی خواهد و نیازمند مجوزهای آنچنانی نیست و تنها مجوز خروج لازم دارد در درب خروج ارزیابی شده و به راحتی می تواند از مرز خارج شود اما کالاهائی که باید برای خروج مجوزهای خاصی گرفته شود و ارزیابی از نظر مارک و ارزش و غیره باشد در مسیر قرمز قرار می گیرد که بیشتر کالاهای موجود یا در مسیر سبز است یا مسیر قرمز.

فرید حق پناه ادامه داد: در پنج ماهه نخست سال اخیر 13762 عدد اظهارنامه مربوط به کالاهائی که از طریق مرز رسمی و بین المللی باشماق خروج یافته است داشته ایم که 40 هزار کامیون می شود با وزن 650 هزار تن با ارزش ریالی 453 میلیون دلار صاردات کالاهای مختلف وجود داشته است که نشان از 56 درصد از نظر وزنی و 27 درصد از نظر ارزش ریالی رشد داشته است.

وی افزود: ترانزیت داخلی مبداء ترانزیت ها به خانم شیخان و یا برخی از گمرکات کشور فرستاده می شوند 706 اظهارنامه ترانزیت داخلی داشته ایم که شامل یک هزار و 800 کامیون با وزن 38 هزار تن و با ارزش 37 میلیون دلار که از نظر وزنی به نسبت به 5 ماهه مشابه سال گذشته 969 درصد رشد داشته ایم.

حق پناه افزود: ترانزیت مبداء شامل ترانزیت هائی که برای بندر امام می روند 4200 اظهار نامه داشته ایم با 18 هزار و 400 کامیون با وزن 490 هزار تن و ارزشی بالغ بر 188 میلیون دلار که از نظر وزنی 103 درصد افزایش ترانزیت مبداء نسبت به پنج ماهه مشابه سال گذشته رشد داشته است.

حق پناه بیان کرد: از نظر ترانزیت خارجی مقصد "یعنی این که ترانزیت هائی که از سایر مرزهای کشور ورود می یابند ولی برای خروج به مرز رسمی باشماق مراجعه می کنند" دارای دومین مقام کشور هستیم که 29 هزار کامیون و کانتینر داشته ایم با ارزش یک میلیارد و 879 میلیون دلار بوده است که بار این کامیون و مانتینرها بیش از سایر بارهای موجود ارزش ریالی دارند و از نظر وزنی 424 هزار تن بوده که عمدتا شامل انواع سیگار است که نسبت به سال پیش 5 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد : از نظر قاچاق تا اکنون در این پنج ماهه سالجاری 47 پرونده تشکیل شده است که نسبت به سال گذشته که 23 پرونده وجود داشته است از نظر تعداد 104 درصد رشد اما از نظر ارزش کالاهای قاچاق شده 51 درصد کاهش قاچاق داشته ایم و این به این دلیل است که کالاهای قاچاق شده در سالجاری از ارزش ریالی کمتری نسبت به سال گذشته برخوردار بوده است.

فرید حق پناه اظهار کرد: در پنج ماهه اخیر سالجاری تعداد 5 هزار و 690 ماشین برای جابجایی و تردد مسافرین اعم از ماشین های سواری و یا اتوبوس ها داشته ایم که در این پنج ماهه یکصدو 43130 نفر ورود به مرز داشته ایم و تعداد مسافرینی که از این مرز خروج داشته اند نیز تعداد یکصد و 35299 نفر بوده است که 17 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می دهد و این افزایش بدلیل بالارفت ارزش پول عراق بوده است و از نظر خروجی نیز 7 درصد رشد داشته ایم.

گمرک باشماق مقام دوم ترانزیت خارجی کشور را دارد/یک میلیارد و 879 میلیون دلار ترانزیت در 5 ماهه سالجاری

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، مدیر جدید گمرک باشماق در اولین نشست خبری خود، گفت: در پنج ماهه سالجاری 39 اظهارنامه برای رویه واردات داشته ایم که 139 کامیون با وزنی بالغ بر 3 هزار 944 تن و با ارزش ریالی بالغ بر 5 میلیون و 300 هزار دلار بوده است که به دلیل نوسانات ارز واردات ما با کاهش 83 درصد از نظر وزنی و 80 درصد از نظر ارزش ریالی کاهش داشته ایم. 

مدیرکل باشماق مریوان تصریح کرد : زمانی مرز رسمی و بین المللی باشماق به صورت بازارچه ای اداره می شد و در این بازارچه ها قوانین بخصوصی حاکم بوده که قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب سال 74 بوده است که در آن مباحث ورود و خروج و غیره تفکیک شده و قطعا این قوانین به غیر از صادرات و واردات با کارت پیله وری انجام می گرفت با مرز رسمی متفاوت بوده است.

حق پناه افزود: در سال 95 کارگروه شورای امنیت وزارت کشور مصوبه ای ارائه کرد با 17 ماده و 22 تبصره که دقیقا وظایف ارگان های مستقر در مرز را معرفی کرده است و با ادارات مربوطه معمولا در مبحث ماده 9 که وظایف پایش است بحث داریم که اگر در چهارچوب این ماده فعالیت شود نتیجه فعالیت های کاری در این مکان بهتر و بیشتر خواهد بود.

وی بیان کرد: برای بررسی میزان مشکلات و معضلات موجود هر دو روز یکبار آمارهای موجود را با هم مقایسه می کنیم و برای رفع مشکلات اقدام خواهیم کرد. وی تصریح کرد : یکی از مهمترین معضل های موجود در مرز بین المللی باشماق مریوان این است که چون زمانی به صورت بازارچه ای اداره می شد و دارای یک محوطه بازارچه ای بوده و به یکباره به مرزی رسمی و بین المللی تبدیل شده و شاید از اولین روزهای کاری تدابیری برای این امر اندیشیده نشده بوده از سوی مدیران ذیربط در گذشته زیرساخت های لازمه را به درستی احداث نکرده اند.

وی اظهار کرد : بر طبق قانون چون ساخت و سازهای انجام شده در مرز بر عهده پایانه است استانداری بر این اساس که محوطه این مرز را به پایانه تحویل دهد به اجماع کامل رسیده است و ما نیز به عنوان گمرک باشماق با این تحول موافق هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در راستای واگذاری مرز بین المللی باشماق مریوان به پایانه از سوی مسئولان ذیربط به اجماع نظر کافی برسند اظهار کرد : امید است که از سوی مسئولانی همچون استاندار استان کردستان، فرماندار شهرستان مریوان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک همدلی وجود داشته باشد که فعالیت های ثبتی برای واگذاری مرز به پایانه زودتر انجام گیرد و پایانه نیز برای این مرز یک طرح جامع و کامل ارائه دهد.

حق پناه تأکید کرد: رفع مشکلات مرز باشماق جز با تعامل سازنده بین ارگان ها و نهاد غیر ممکن است و تصریح کرد: مدیریت گمرک آمادگی هر گونه همکاری با دیگر دستگاههای شهرستان است.

 

 

وی با اشاره به عکسی از کارمند بخش ورودی گمرک باشماق که در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر شده است، اظهار داشت: این عکس متاسفانه در شرایط نامناسبی گرفته شده است. بخش ورودی طی چند روز به صورت موقت در حال جابجایی و تعمیرات بوده است و این بخش به هیچ وجه به این صورت اداره نمی‌شود. وی افزود: همکاری و هم‌افزایی گمرک با همه بخش‌ها از جمله رسانه‌ها از برنامه‌ها و اهداف اصلی گمرک باشماق است و امیدوار هستیم نکته‌سنجی و تیزبینی رسانه‌ها در همه بخش‌ها باشد تا بتوانیم خدمات ارزنده‌ای را به مردم عزیز ارائه بدهیم.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

فرزادپنجشنبه 8 شهریور 1397 | 12:10

6
0

سلام زریوار خبر چرا در مورد هک شدن سایت نوبت دهی کلینیک بیمارستان فجر و بوعلی
کسی هیچی نمیگه خواهشاً پیگیری نمایید دیروز چهارشنبه مورخ1396/6/7 از ساعت 8 صبح چهارشنبه تا امروز پنج شنبه هک شده بود مدرک و سند فیلم موجود هست

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی