سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گفتگوی زریوارخبر با کارشناس روانشناسی
پنجشنبه 25 مرداد 1397 / 11:36|کد خبر : 6128|گروه : فرهنگی

مهارت فرزندپروری والدین در آینده فرزندان تاثیر مستقیم دارد /بسیاری از اختلالات ریشه در دوران حساس رشد دارد

حدیقه رحیمی کارشناس ارشد روانشناسی در مورد اهمیت یادگیری مهارتهای فرزندپروری و تاثیر آن در کنترل آسیب‌های اجتماعی گفت: با روش صحیح فرزندپروری نه تنها از سلامت شخصی و اجتماعی فرزندان خود محافظت کرده‌ایم بلکه باعث رشد و پیشرفت تحصیلی، شغلی و اجتماعی آنها در آینده می شویم

حدیقه رحیمی کارشناس ارشد روانشناسی در مورد اهمیت یادگیری مهارتهای فرزندپروری و تاثیر آن در کنترل آسیب‌های اجتماعی گفت: با روش صحیح فرزندپروری نه تنها از سلامت شخصی و اجتماعی فرزندان خود محافظت کرده‌ایم بلکه باعث رشد و پیشرفت تحصیلی، شغلی و اجتماعی آنها در آینده می شویم

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، هفته جاری از سوی معاونت ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان با نام هفته ازدواج و روز پنج شنبه 25 مرداد ماه نیز به روز «جوانان، ازدواج، توانمندسازی مهارت های فرزندپروری» نام گذاری شده است.


هیچکس اعتقاد ندارد که فرزندپروری کار ساده ای باشد،از زمانی که فرزندان به دنیا می آیند و قدم به قدم مراحل رشد را طی می کنند هر دوره ای از آن با چالش هایی روبه روست و عوامل تهدید کننده بسیاری وجود داردکه  می توانند بر سلامتی فرزندان تاثیر بگذارد و متاسفانه منابع سودمند و در دسترس در این راستا در جامعه ما بسیار اندک است.


تغییرات جهان امروز ما و چالش های قابل توجه فضای اجتماعی در دوره های اخیر با حضور فضاهای مجازی و پیشرفت تکنولوژی شدیداً نیازمند آگاهی بخشی در زمینه فرزندپروری است؛ ما چه فرزند داشته باشیم و چه در اندیشه آن برای آینده باشیم، نیازمند دانش کافی و آگاهی برای تربیت فرزندان و شیوه های صحیح موفقیت در فرزند پروری هستیم. اهمیت موضوع ما را برآن داشت در این راستا به گفت و گو با سرکار خانم حدیقه رحیمی کارشناس ارشد روانشناسی بنشینیم. 


این کارشناس روانشناسی در ابتدا در مورد اهمیت یادگیری مهارتهای فرزندپروری و اینکه می‌تواند چه تاثیری در کنترل آسیب های اجتماعی که امروز گریبانگیر جامعه ماست داشته باشد گفت: به عبارتی ساده  مهارت فرزندپروری توانایی والدین در رفتار صحیح با کودکانشان است که این رفتار صحیح می تواند هم در سطح فردی و هم در سطح کلان و اجتماعی از بسیاری از آسیب های اجتماعی که جبران و درمان آن هم برای خانواده ها و هم برای اجتماع و سازمانها هزینه های سنگینی دارد  پیشگیری کند.


وی در ادامه افزود: ما با پیاده کردن روش صحیح فرزندپروری نه تنها از سلامت شخصی و اجتماعی فرزندان خود محافظت کرده‌ایم بلکه باعث رشد و پیشرفت تحصیلی،شغلی و اجتماعی آنها در آینده می شویم بنابراین ما با کسب مهارت های فرزندپروری و اجرای آن در زندگی شخصی خود حداقل دو اقدام اساسی انجام داده ایم؛ هم باعث سلامت، رشد و ترقی و کارآمدی آنها در آینده شده ایم و هم پیشگیری کرده ایم از بسیاری اختلالات فردی و اجتماعی مانند افسردگی، اضطراب، افت تحصیلی، اعتیاد، انحراف جنسی، تمایلات خودکشی، بزهکاری و... که تمام آنها به نوعی می تواند ریشه در تجارب دردناک کودکی و ناکامی های دوران حساس رشد داشته باشد.

 

در ادامه رحیمی در مورد سبک های رایج فرزندپروری در جامعه ما علی الخصوص شهرستان مریوان و اثرات آنها بر رفتار و عملکرد فرزندان گفت و خاطر نشان کرد: سبک فرزندپروری الگوی تکرارشونده ای است و ما در تعامل و برخورد با فرزندان بکار می بریم که گاهی این الگو در والدین یک الگوی غریزی و ناخودآگاه و مبتنی بر احساسات است که بیشتر آسیبها در این سبک و الگو مشاهده می‌شود. 


نوع دیگر اکتسابی و مبتنی بر دانش است که گاهی این دانش خود نادرست بوده و از منابع نامعتبر کسب شده است در ارتباط با با پرسش شما از جامعه من می‌توانم به جامعه مریوان که حوزه کاری من است و مشکلاتی را که والدین و مراجعین گزارش می کنند، اشاره کنم. 


وی افزود: در موارد زیادی مشاهده می شود والدین بسیار علاقمند به تربیت صحیح فرزندان خود هستند و عزم خود را جزم کرده که از همان بدو تولد فرزندشان بسیار مودب و منظم باشد این انگیزه بالا سبب می شود که نسبت به کوچکترین رفتارهای فرزندان خود حساس باشند و واکنش نشان بدهند،رفتارهای اشتباه را اصلاح کنند،تلاش فراوانی را در آموزش آداب درست به فرزندان خود بکنند غافل از اینکه این حساسیت ها و کنترل های بی جا و زود هنگام خود عامل بسیاری از مشکلات شخصیتی مانند ترس، عدم اعتماد به نفس و خجالتی بودن در فرزندان می شود. 


بنابراین توصیه من به والدین گرامی این است که دست از روش‌های آزاردهنده و سختِ تربیت کردن کودکان زیر هفت سال خود بردارند چرا که آنها برای رشد صحیح و موفقیت به عشق، شادی، احترام و آزادی عمل و یک الگوی خوب برای تقلید نیاز دارند. خانم رحیمی در ادامه خاطر نشان کرد: دسته ای دیگر از والدین آگاهانه به دنبال یادگیری و کسب روش های صحیح در تربیت و آموزش فرزندان خود هستند اما منابع کسب آگاهی را درست انتخاب نمی کنند بطوری که بیشتر دیده می شود والدین روش فرزندپروری را از سریال های نمایشی شبکه هایی که با فرهنگ ما بسیار متفاوت هستند و یا دوستان و اطرافیان و رسانه های نامعتبر می آموزند که این گروه از والدین بیشتر قشر تحصیلکرده و روشنفکر جامعه هستند و متدهای آنها تحت تاثیر این منابع به طرف روش های سهل گیرانه و دادن آزادی های بی مورد به جوانان می باشد که آن هم به نوبه خود مشکل آفرین است و اثرات خاص خود را به دنبال دارد.


کارشناس ارشد روانشناسی در ادامه افزود: مورد سوم از سبک های فرزند پروری عامل مهم و کلیدی تشویق می باشد.همه انسانها به صورت طبیعی نیاز به تشویق و توجه دارند؛ هر انسانی با استفاده از قابلیت های شناختی،حرکت محیط خود را تحت تاثیر قرار می دهد آگاهی از این تاثیری که می تواند روی محیط داشته باشد متقابلا بر رفتار و باورهای او نسبت به خودش و اطرافیانش تاثیر می گذارد. اگر والدین تشویق را در جای مناسب به فرزندان خود ارائه دهند در راه تربیت فرزند سالم قدم برداشته اند اما اگر این کار را نکنند یا در زمان و مکان مناسب تشویق ارائه ندهند ذهن فرزندان به طور ناخودآگاه با طراحی مکانیزم های دفاعی این توجه را به زور از شما خواهد گرفت. دیری نمی گذرد که والدین خواهند دید که تمام ذهن و توجه آنها به ابتلای فرزندانشان به اعتیاد، افسردگی، عدم موفقیت در تحصیل، ناتوانی در کسب شغل و مهارت و ناکامی های دیگر است. والدین گاها باتشویق فرزندان و توجه نابه جا در زمان و مکان مناسب آنها را لا ابالی،بی مسئولیت و پر توقع بار می آورند. 


از خانم رحیمی در مورد برنامه شان  در راستای آگاهی سازی در زمینه سبک های صحیح فرزند پروری سوال شد و ایشان خاطر نشان کردند در راستای آگاهی سازی در زمینه سبک های صحیح فرزند پروری دوره های آموزشی برای والدین گرامی برگزار خواهد کرد و از شهروندان در خواست کرد با توجه به اهمیت موضوع بدون نگرانی در مورد تعرفه آن در دوره های آموزشی مرکز مشاوره روجا واقع در طبقه سوم ساختمان پزشکان ژین شرکت کنند که بتوانیم در سلامتی آینده فرزندان و جامعه خود کوشا باشیم.

 


امید محمدی خبرنگار افتخاری زریوارخبر

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

روانشناسیپنجشنبه 25 مرداد 1397 | 14:33

1
0

برابر مکتب روانکاوی فروید رقتارافرادانسانی حاصل تولد بلوغ میباشد (اعم از اینکه ارضا شده یا سرکوب)شده شکل میگرد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی