سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
کردستانی در گفتگوی اختصاصی با زریوارخبر:
چهارشنبه 24 مرداد 1397 / 10:18|کد خبر : 6120|گروه : اجتماعی

انتخاب سایت زباله عصرآباد مربوط به شورای دوره اول شهر مریوان است/مسئولین باید با مردم روراست باشند

بی باوری و بی مسئولیتی، باعث شده که دیگر  مردم عصرآباد به حرف کسی گوش نمی‌دهند چون به آنها دروغ گفتند، مردم روستای عصرآباد حسن نیت خود را نشان دادند تمدید قرارداد را انجام دادند. مسئولین باید با صداقت با مردم حرف بزنند و اقداماتی جدی انجام بدهند.

بی باوری و بی مسئولیتی، باعث شده که دیگر مردم عصرآباد به حرف کسی گوش نمی‌دهند چون به آنها دروغ گفتند، مردم روستای عصرآباد حسن نیت خود را نشان دادند تمدید قرارداد را انجام دادند. مسئولین باید با صداقت با مردم حرف بزنند و اقداماتی جدی انجام بدهند.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، شهر مریوان در روزهای اخیر شاهد معضل محل دفع زباله بود و ساماندهی و رفع این مشکل به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولین شهرستان تبدیل شده است.


در همین راستا خبرنگار ما در گفتگو با کاوه کوردستانی، از فعالان محیط زیست شهرستان مریوان به بررسی، ریشه‌شناسی و راهکارهای پیش‌روی این مسئله پرداخته است.


زریوارخبر: دفع زباله‌ در شهر مریوان به مسئله‌ای آزاردهنده‌ و دغدغه اصلی مردم تبدیل شده است. شما به عنوان فعال محیط زیست که سالهاست با اینچنین مواردی آشنا هستید، علت اصلی پدید آمدن این معضل را چه چیزی می‌دانید؟


کردستانی: در همه جای دنیا وضعیت تولید زباله مسئله‌ای است که با آن مواجه می‌شوند. افزایش جمعیت نامتعارف در شهر مریوان موجب تولید زباله چندین برابری در این شهر شده است. انتخاب دشت عصرآباد به عنوان مکان دپوی زباله شهر مریوان، مربوط به دوره اول شورای شهر مریوان بوده است. انتخاب این مکان به این دلیل بوده است که مسیر عصرآباد آن موقع دورتر از محدوده شهر بوده و محدوده شهری در آن مسیر در حال پیشرفت نبوده است. جمعیت مریوان هم کمتر و زباله های کمتری تولید می‌شده است.


متاسفانه زمانی که برای اولین بار زباله در عصرآباد تخلیه شده به فکر کسی نرسیده چند سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ الان هم به فکر کسی نمی رسد که پنج سال آینده چی روی خواهد داد؟ جمعیت مریوان چقدر خواهد شد؟ منطقه مسکونی به کجا خواهد رسید؟ آیا فضای سبز برای مردم می ماند؟ آیا آب کفایت می کند؟ آیا زمین برای زندگی وجود خواهد داشت؟ تا به حال به این مسائل فکر نکرده اند؟


متاسفانه مشکلات سال به سال انباشته شده و در این چهار، پنج سال اخیر مشکل زباله بیشتر شده است. رشد بی‌رویه و نامتعارف جمعیت مریوان، تولید زباله را بیشتر کرده تا حدی که تولید زباله در مریوان بیشتر از میانگین کشوری است. افزایش تولید زباله و تخلیه مداوم و پشت سرهم آن در عصرآباد کم کم برای مردم تحمل‌ناپذیر شد. ظاهرا دوره اول قرار بوده این سایت زباله ساماندهی شود، وعده‌هایی هم در دوره اول شورا و شهرداری داده شده، ولی متاسفانه اقدامی انجام نشد تا در سال 95 که ممانعت و مخالفت مردم شدیدتر شد. 

 


زریوارخبر: آلودگی‌های بهداشتی و تنفسی برای انسان یا حیوانات و آلودگی‌های زیست محیطی و آسیب‌هایی که ممکن است این مسئله به مراتع یا منابع طبیعی وارد کند، کدامند؟


کردستانی: یکی از اساتید دانشگاه هلند، دارا قسیمی، که اتفاقا کورد مریوانی است، در تحقیقی که در رابطه با آب‌های زیرزمینی انجام داده، ثابت کرده است، به ازای هر یک لیتر شیرآبه زباله که به زمین نفوذ می‌کند، اگر این شیرابه به آب های زیرزمینی برسد هزار لیتر از آب های زیرزمینی را آلوده خواهد کرد.


در این مسئله، دامنه‌ای از مشکلات برای مردم یا حیوانات یا آب و هوا و مراتع وجود دارد. همه ما درگیر این قضیه هستیم و همه شهروندان مسئول هستند، شهرداری، شورا، فرمانداری، محیط زیست و منابع طبیعی، همه به اندازه توان و تاثیری که دارند. قطعا توقعی که از مسئولین هست بیشتر و جدی‌تر است تا شهروندان معمولی و آنها به دلیل مسئولیتی که دارند باید اقدامات جدی‌تری انجام دهند.


برای نمونه ما به عنوان فعالان اجتماعی و محیط زیست چند سال پیش طرح تفکیک زباله از مبدا را پیشنهاد دادیم و در حاشیه شهر هم اجرا کردیم و تعداد زیادی از شهروندان همکاری کردند. قرار بر این بود سازمان بازیافت ماشین هایی به شهرداری واگذار کند که بتوانند، دسته‌ای از زباله‌ها را که تفکیک شده بود، جمع‌آوری کنند. ولی متاسفانه این کار انجام نشد و سازمان بازیافت در این مورد همکاری نکرد.

 

زریوارخبر: چه سازمان‌ها و نهادهایی در حل این مسئله دخیل هستند؟ 

کردستانی: تاکنون 19 جایگاه برای دفع زباله انتخاب و پیشنهاد شده است. این جایگاه‌ها توسط نماینده محیط زیست، شهرداری، فرمانداری، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی انتخاب شده‌اند. متاسفانه در هر کدام از این جایگاه‌ها مسائل و مشکلاتی وجود دارد.

زمین در ایران یا جز اراضی کشاورزی است یا اراضی ملی. اگر زمینی جز اراضی کشاورزی باشد، صاحب زمین سند و مدارکی دارد و اگر جز اراضی ملی به دولت مربوط است اما متاسفانه منابع طبیعی دقیقا محدوده اراضی ملی را مشخص نکرده است. سال 1348 در طی فقط 3 ماه، تعدادی کارشناس آمدند کل این منطقه را نقشه‌برداری کردند و رفتند، اساساً این مسئله صحیح نبوده است و بسیاری از زمین‌ها سند ندارند. برای نمونه از دزلی تا پاوه که صدها کشاورز و روستایی در این زمین‌ها کشاورزی می‌کنند، یک متر اراضی کشاورزی نداریم و همه‌ی زمین‌ها جز اراضی ملی محسوب می‌شوند که این مسئله اصلا امکان‌پذیر نیست.


اگر سازمان منابع طبیعی پیش از به وجود آمدن این مشکلات، از هزاران متر اراضی ملی، جایگاهی را تعیین می‌کرد، مثلا چند هکتار مخصوص این مسئله سند می‌زدند، حالا هیچ مشکلی وجود نداشت. به طور مثال واحد مرغداری در دشت بیلو در قالب اراضی ملی، سند تهیه کردند و آن زمین به تعاونی مرغداران واگذار شده است الان هیچ کدام از مردم روستاهای اطراف معترض نیستند. منابع طبیعی در زمانی که می‌توانست این کار را انجام دهد، کوتاهی کرده است و شهرداری هم کوتاهی کرده چون می‌توانست از منابع طبیعی، جایگاهی درخواست کند. اما متاسفانه هیچکدام از ارگان‌ها به فکر انجام کار نبوده‌اند.

 

زریوارخبر: به عنوان فعال محیط زیستی آیا مکان خاصی برای سایت زباله در نظر دارید ؟

کردستانی: من به عنوان یک فعال محیط زیست در موقعیتی نیستم که بتوانم جایگاه دفع زباله را تعیین کنم و در این زمینه اختیارات قانونی ندارم. جایگاهی مناسب است که کمترین آسیب را به محیط زیست و اکوسیستم برساند. اگرچه محیط زیست فقط انسان ها نیستند بلکه درختان، جانوران و مراتع را هم شامل می‌شود، اما با توجه به شرایط کنونی وقتی مشاهده می‌کنیم سلامت انسان در خطر است، جایگاهی را باید انتخاب کنند که میزان احتمال شیوع بیماری برای انسان پایین باشد و در کل کمترین ضرر و آسیب را برای سلامت انسان داشته باشد .


و سخن پایانی؟

 شورا و شهرداری مریوان در سالهای اخیر چندین بار قول داده‌اند و در آخرین مورد به مدت یکسال تعهد دادند و چند ماه پیش دوره جدید شورا چکی به عنوان ضمانت پرداخت کردند ولی متاسفانه در این فرصت‌هایی که گرفتند، اقدام مناسبی صورت نگرفت. مردم و مسئولین جلسه برگزار کنند و بدون هیچ گونه خلف وعده‌ای، قول بدهند و عمل کنند. مردم روستای عصرآباد بخاطر قول و وعده‌های دروغین دیگر به هیچکس باور ندارند چون به آنها وعده‌های داده بودند ولی عملی نشد و این کارها بی باوری بین مردم و مسولین را پیش آورده است. متاسفانه به نظر من، اراده معطوف به تغییر وجود ندارد. کسی نیست بگوید من اراده و نیت می‌کنم فلان کار را به سرانجام برسانم، متاسفانه شاهد هستیم مسئولین می آیند و فقط به فکر یکی دو سال دوره خدمت خود هستند.


راهکار پایانی در این شرایط، تزریق مسکنی برای التیام موقت این درد است و این مسکن تا چند مدت علاج درد خواهد بود و نباید غافل باشیم. بی باوری، عدم اعتماد و بی مسئولیتی، باعث شده که دیگر  مردم عصرآباد به حرف کسی گوش نمی‌دهند چون به آنها دروغ گفتند، مردم روستای عصرآباد حسن نیت خود را نشان دادند تمدید قرارداد را انجام دادند. مسئولین باید با صداقت با مردم حرف بزنند و اقداماتی جدی انجام بدهند. باید از همین امروز شروع به کار کنند، با معترضان حرف بزنند و دروغ نگویند و پیگیر کارخانه بازیافت و سایر وعده و قول‌های خود باشند.


وعده های مسئولین شهرستان از سال 95 تاکنون به مردم عصرآباد/ آیا معضل 15 ساله زباله مریوان حل خواهد شد؟
 
وعده های مسئولین شهرستان از سال 95 تاکنون به مردم عصرآباد

وعده های مسئولین شهرستان از سال 95 تاکنون به مردم عصرآباد

وعده های مسئولین شهرستان از سال 95 تاکنون به مردم عصرآباد

وعده های مسئولین شهرستان از سال 95 تاکنون به مردم عصرآباد

وعده های مسئولین شهرستان از سال 95 تاکنون به مردم عصرآباد

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

زاگرسسه شنبه 23 مرداد 1397 | 18:06

17
0

بیانات جناب عالی مفید و ناکافی است.به بسیاری از عوامل دخیل در این مسئله و از همه مهمتر رکن اصلی این مسئله که شهروندان هستن به طور جد اشاره نکردین.شهروندان رکن اصلی تولید پسماند و مدیریت پسماند هستن.به قول خودتان تفکیک از مبدا....؛به ازای هر نفر تولید ۱۳۰۰ گرم پسماند عدد کوچکی نیست؛پس بایستی فرهنگ سازی در اولویت باشد.با تشکر

پاسـخ

فردینسه شنبه 23 مرداد 1397 | 18:55

1
2

ممنون از اقای کردستانی ولی از این دوره شورا و شهرداری واقعا هیچ انتظاری نداشته باشید که شهر رو به خوشی وپیشرفت بره الا اینکه مثل همون اشغالی که داخل شهر رو به گند بره که الانم گندش به بار اومده

پاسـخ

فردینسه شنبه 23 مرداد 1397 | 18:59

3
1

واقعا مردم مریوان یا هیچ نمیدونن یا واقعا خودشون رو به بیخیالی زدند چرا جلو درمنزل تمامی شوراها باید اسفالت تمیز دست انداز سفارشی و قطع بریدگی داشته باشه و در این بی بازاری وگرانی باید برای یک مسافر بری ۵۰۰ متر جلوتر دور بزنی خدا رو خوش نمیاد که با مردم این کار هارو میکنید

پاسـخ

فردینسه شنبه 23 مرداد 1397 | 19:38

0
2

با سلام جناب اقای جمال شریفی شهردار مریوان خدا رو خوش نمیاد که با این رفتگر های عزیز زحمت کش که واقعا صمیمانه زحمت میکشند اشغال ما و شما و شهروندان رو جم میکنند و بوی گند. واقعا بوی گند اشغال من و شما رو جمع اوری میکنند نزدیک به ۱۰ ماه حقوق نگرفتند ایا خودت خداوکیلی راضی میشی که ۳ ماه حقوقت عقب بیافته ایا با این حقوق که کارگر میگیره شما راضی هستی برادر من این عزیزان به همین حقوق ناچیز راضی هستند لااقل حقوقشون رو بدید گوشه ای از زحماتشون رو جبران کنید من از تمامی عزیزان زحمت کش شهرداری خدماتی کمال تشکر و دست تک تک شان رو میبوسم

3
1
زاگرس چهارشنبه 24 مرداد 1397 | 16:01

تشکر بابت حسن نیتت در مورد شهر و رفتگران زحمتکش.اما دقت کردی که خودت تولید کننده اشغالی و حتی شاید حاضر نباشی عیدانه ۵ هزار ناقابل به این رفتگران عیدی بدی؟؟؟تا حالا زباله و پسماند رو از خونه خودت تفکیک کردی؟؟صرفه جویی کردی؟؟به فرزندان و خانوادت آموزش لازم رو دادی؟؟شهردار که دستمزد تعیین نمیکنه؛وزارت کار تعیین میکنه.بعدش از کجا میدونی شهردار حقوق گرفته این چند ماه؟؟؟دوست خوب و همشهری خوب با افترا و تشویش اذهان عمومی به جایی نمیرسیم.همکار باشیم.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی