سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
روز جهانی چپ دستها؛
دوشنبه 22 مرداد 1397 / 10:17|کد خبر : 6115|گروه : فرهنگی

تعدادشان کم است اما باهوش‌تر هستند/چپ دست‌ها قدرت بالاتری در شنیدن صدا‌ها دارند

از سال ۱۹۹۶، اوت ۱۳ برابر ۲۲ مرداد "روز چپ دست " Left-Hander's Day است. درست است که افراد چپ دست چیزی حدود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستان است.

از سال ۱۹۹۶، اوت ۱۳ برابر ۲۲ مرداد "روز چپ دست " Left-Hander's Day است. درست است که افراد چپ دست چیزی حدود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستان است.

به گزارش زریوارخبر، از سال 1996، اوت 13 برابر 22 مرداد "روز چپ دست " Left-Hander's Day نامیده شد. درست است که افراد چپ دست چیزی حدود 10 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستان است. قاشق چنگال‌های مدل‌دار، حتی خیلی از راه پله‌ها و خیلی چیزهای دیگر. به مناسبت روز چپ دست ها در ادامه 5 ویژگی راجع به این افراد را ‌می‌خوانید:

 

چه می‌شود که یک فرد چپ دست می‌شود؟


تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده‌ای از ژن‌ها و طبیعت باعث می‌شود که برخی چپ دست باشند. در حالی که ژن‌های خاصی به نام "ژن‌های چپ دستی" هم پیدا نشده، اما چیزی که ما می‌بینیم این است که افراد چپ دست در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست‌های بیشتری داشته اند. صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث چپ دست و راست دست شدن افراد می‌شود، تحقیقات برخی تفاوت‌های فیزیولوژیک و شخصیتی افراد چپ دست با راست دست‌ها را پیدا کرده اند.

 

چپ دست و راست دست بودن چه فرقی دارد؟


مغز انسان به دو نیمکره تقسیم شده است، نیمکره راست و نیمکره چپ مغز. بیشتر افراد برای انجام بیشتر فعالیت هایشان، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستند. بیشتر راست دست‌ها در این گروه قرار دارند. اما حدود 30 درصد چپ دست‌ها برای بیشتر فعالیت‌ها به نیمکره راست مغز وابسته اند و در بقیه آن‌ها در انجام فعالیت‌ها نیمی از مغز بر نیمی دیگر برتری ندارد.


بر اساس مطالعات موجود، وجود یک نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیت‌های روزانه باعث افزایش کارایی فرد می‌شود و به همین خاطر است که خطر اختلالات یادگیری و ناهنجاری‌های روانی در چپ دست‌ها بیشتر خواهد بود. اگر از جهت سایر شرایط بالینی بخواهیم آن‌ها را مقایسه کنیم، مطالعه‌های زیادی نشان داده اند که شیوع بیماری‌های نظیر آرتریت روماتوئید و زخم‌های گوارشی در جمعیت چپ دست به طور قابل توجهی کمتر از راست دست‌ها خواهد بود.

 

شنوایی چپ دست‌ها متفاوت از راست دست‌ها


چپ دست‌ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صدا‌ها دارند. جالب است بدانید نیمکره‌های راست و چپ مغز هر کدام در درک و تحلیل برخی صداهای خاص قدرت دارند و چیزی که واضح است قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره‌ای که چپ دست‌ها بیشتر به کار می‌گیرند قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صدا‌ها دارد.

 

چپ دست‌ها هنرپیشه‌هایی قوی 


هنر و خلاقیت چپ دست‌ها بالاتر از راست دست‌ها است. آن‌ها جالب‌تر و پیچیده‌تر فکر می‌کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده‌های بهتری به سرشان می‌زند. جالب است بدانید مطالعه‌های انجام شده پی برده اند که چپ دست‌ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی آن فکر می‌کنند و به همین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت آن‌ها بالاتر است.

 

چپ دست‌ها برنده مسابقه‌های ورزشی 


اگر نگاهی به تاریخ ورزش و قهرمانان جهانی بیندازید، متوجه می‌شوید که تعداد بالایی از قهرمانان ورزشی چپ دست بوده اند، مخصوصا در ورزش هایی مانند گلف و تنیس.


در حقیقت چپ دست‌ها در ورزش هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد موفق ترند، مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ. بررسی‌ها نشان داده اند که شانس موفقیت چپ دست‌ها در مسابقات ورزشی زمانی که رقیب آن‌ها یک راست دست است بیشتر خواهد بود و این همان قوت قلبی است که قهرمانان چپ دست در مسابقات نهایی به آن نیاز دارند و با شنیدن آن دلگرم می‌شوند.

 

 

با توجه به تحقیق منتشر شده در مجله ی آمریکایی روانشناسی، افراد چپ دست خلاق تر از افراد راست دست هستند. همچنین افراد چپ دست دارای تفکر واگرای بهتری هستند یعنی توانایی ارائه ی راه حل های بهتر و بیشتری را برای حل مسئله دارند. شایان ذکر است که اگر پدر و مادر هر دو چپ دست باشند، نصف فرزندان آنها هم احتمالا چپ دست خواهند بود. اگر پدر و مادر هر دو راست دست باشند فقط 2 درصد فرزندانشان چپ دست خواهد بود. 

 

در زیر به جقایق کمتر شناخته شده ای درباره ی چپ دست ها می پردازیم: 

1.با توجه به مجله ی آمریکای علمی، 15 % افراد چپ دست هستند. احتمال چپ دستی در مردان دو برابر زن ها می باشد. 

2.احتمال نابغه بودن چپ دست ها بیشتر است – 20 درصد اعضای MENSA ( انجمن افراد باهوش) چپ دست هستند. 

3.طبق یک بررسی انجام شده مردان چپ دستی که وارد دانشگاه می شوند به طور متوسط 15 درصد از همتایان راست دست خود و درصورت فارغ التحصیلی 26 درصد ثروتمندتر می باشند. 

4.احتمال اعتیاد به الکل افراد چپ دست سه باربر افراد راست دست می باشد. 

5.اگر پدر و مادر چپ دست باشند، 50 درصد بچه های آنها چپ دست خواهند بود. در صورتی که هر دو راست دست باشند احتمال چپ دستی فرزندان آنها به 2 درصد می رسد. 

6.بنا به یافته ی روانشناسان دانشگاه کویین، گربه های مونث بیشتر راست چنگال و گربه های مذکر بیشتر چپ چنگال هستند. 

7.چپ دست ها بیشتر از دفترهای سیمی متنفر هستند. 

8.بنا به پژوهش انجام شده توسط دکتر نیک چربین، چپ دست ها در رویارویی با هیجانات بهتر از همتایان راست دست خود هستند، به این دلیل به طور ذاتی در بازیهای ویدئویی عملکرد خوبی دارند. 

9.طبق آمار، با افزایش سن مادر، احتمال تولد بچه ی چپ دست بیشتر است.
 
10.افراد چپ دست 4 تا 5 ماه دیرتر از افراد راست دست به بلوغ می رسند. 

11.زندگی در دنیای راست دست ها: فقط 50 درصد افراد چپ دست از دست چپ خود برای کنترل ماوس استفاده می کنند. همچنین 68 درصد آنها هنگام استفاده از قیچی از دست راست خود استفاده می کنند و 74 درصد هم سر سفره چاقو را با دست راست خود می گیرند. 

12. 4 طراح از 5 طراح کامپیوترهای Mac، و از 5 رئیس جمهور آخر ایالات متحده 3 نفر چپ دست (اوباما، کلینتون،بوش) هستند.

13.با توجه به پژوهش ها، طول عمر افراد چپ دست به طور متوسط 9 سال کمتر از راست دست ها می باشد. 

 

منبع:فردانیوز، بولتن‌نیوز


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

چپ دستسه شنبه 22 مرداد 1398 | 15:01

0
0

از کانال خوبتان ممنونم وروز چپ دستها روتبریک میگم بهشون

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی