سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت مدیر مسئول:
چهارشنبه 17 مرداد 1397 / 13:00|کد خبر : 6088|گروه : فرهنگی

زریوارخبر شش ساله شد/ عدم دسترسی آزاد به اطلاعات موجب رانت و فساد می‌شود

17 مرداد 1377 محمود صارمی خبرنگار ایرنا، در مزار شریف، مرکز حکومت وقت افغانستان، به دست طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، 17 مرداد روز خبرنگار نامگذاری شده است.

17 مرداد 1377 محمود صارمی خبرنگار ایرنا، در مزار شریف، مرکز حکومت وقت افغانستان، به دست طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، 17 مرداد روز خبرنگار نامگذاری شده است.

به گزارش زریوارخبر، مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی زریوارخبر در یادداشتی به مناسبت روز خبرنگار نوشت: 17 مرداد 1377 محمود صارمی خبرنگار ایرنا، آخرین وظیفه حرفه ای خود را انجام داد و خبر سقوط مزار شریف مرکز حکومت ملی افغانستان را اطلاع داد و سپس به دست تروریست‌های طالبان همراه چند دیپلمات دیگر به شهادت رسید. به همین مناسبت، 17 مرداد روز خبرنگار نامگذاری شده است.

 

شاید در شرایط سیاسی و اقتصادی کنونی که طی چندماه ارزش پول ملی نصف و سفره‌های مردم کوچکتر شده است، صحبت از مسائل فرهنگی چندان محلی از اعراب نداشته باشد. کاهش ارزش پول ملی و پیشرفت‌های آرام و آهسته در صنعت گردشگری، زمزمه‌های ورود ایران به بازار تجارت جهانی است که دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. در هر صورت باید خود را برای عرصه‌ی بزرگتری از سرمایه‌داری و برخی تغییرات اجتماعی آماده کنیم که فرصت‌ها و تهدیدهای متفاوتی دربردارد. 

 

پیشاپیش برخی از این تغییرات را با ورود دنیای دیجیتال و جنبه‌هایی از دهکده‌ی جهانی احساس کرده‌ایم. پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی سبک زندگی افراد را دچار دگرگونی کرده است. با ورود وسایل الکترونیک و توسعه اینترنت، روزنامه‌ها دیگر کارکرد اطلاع‌رسانی خود را از دست داده‌اند و به بلندگوهای جناح‌های سیاسی تبدیل شده‌اند. در این شرایط هر شهروند با وسایل ارتباطی که در اختیار دارد می‌تواند یک رسانه شخصی داشته باشد و عقاید و نظرات سیاسی و اجتماعی خود را برای همگان تشریح کند.

 


این سبزه که امروز تماشاگه ماست/تا سبزهٔ خاک ما تماشاگه کیست

 

زریوارخبر تابستان سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدت همواره سعی ما بر این بوده است تا در امر اطلاع‌رسانی با سرعت و دقت بالا و رعایت اصل صداقت و امانتداری عمل کنیم. دغدغه‌های متنوع از طیف گسترده‌ای از اقشار جامعه، پیچیدگی و سختی کار را نشان می‌دهد. مطالبات و خواسته‌های مردمی بسیار زیاد است تا جایی که عکس‌ها و فیلم‌ها و نوشته‌هایی که برای ما ارسال می‌شوند، گاهی از مجموع مراجعات مردمی بسیاری از ادارت شهرستان نیز فراتر می‌رود و این امری طبیعی است چراکه یکی از وظایف رسانه ایجاد پل ارتباطی میان اقشار مختلف مردم و مسئولین و برقراری ارتباط میان آنهاست.


زریوارخبر علاوه بر پوشش اخبار شهرستان، به واسطه امر اطلاع‌رسانی، بانی کارهای خیر بسیاری شده است و با افتخار اعلام می‌کنیم در این مدت با کمک خیرین، مردم عزیز و شریف مریوان در داخل شهرستان و خارج از استان، نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان مستقیما برای خانواده‌های نیازمندان، معلولین و افرادی که با مشکل مالی مواجه بودند، از این رهگذر، جمع‌آوری شده است. 

 


رو باده خور و حقیقت از من بشنو: / باد است هر آن‌چه گفته‌اند ای ساقی.


خبرنگار چشم و گوش جامعه است. تنها رسالت خبرنگار نقد نیست بلکه نشان‌دادن راه، راهنمایی کردن و پیگیریِ برنامه‌ها از وظایف اوست. به موازات پیگیری مسائل سیاسی و اجتماعی روز، داشتن دغدغه‌های فرهنگی و دورنمای راه آینده از ملزومات کار خبرنگاری است. متاسفانه بعضی از مدیران و مسئولان همچنان به نحوی که شایسته و مناسب باشند، پاسخگو نیستند و سوالات و انتقادات، آنها را آشفته می‌سازد و به‌جای رفع و برطرف کردن مشکل، سعی در پاک کردن صورت مسئله و پنهان کردن معضلات دارند. 


برخی از مسئولین و حتی بعضی از روشنفکر نماهایی که در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی جولان می‌دهند، راه‌ ارتباطی‌شان یک‌طرفه است، دهان‌شان باز و گوش‌هایشان بسته است. اما خوشبختانه در اتفاقات اخیر مردم بسیاری از این افراد را رسوا کردند. سالها بود که ما می‌گفتیم اما فقط عده‌ی قلیلی آگاه بودند. هرچند هنوز هم می‌خواهند با حالتی موزیانه خود را به بدنه مردم بچسبانند و همچنان خود را مردمی نشان بدهند. اما آنان هیچگاه به فکر مردم نبودند و نیستند و فقط در فکر قدرت‌طلبی و سواستفاده از مردم هستند.


همچنین در این سالها با هدف شفاف‌سازی در جامعه، تحقیق و بررسی‌ بسیاری در خصوص فساد در برخی دستگاه‌های اجرایی انجام شده است. زریوارخبر پس از شش سال، برای اولین بار اعلام می‌دارد با سند و مدرک توانسته است مانع بیش از ۵۰ میلیارد تومان رانت در شهرستان مریوان باشد. در تحقیقات صورت گرفته، رانت‌هایی کشف شده‌ است که بعضاً تعدادی از آنها پیش از وقوع یک تخلف بزرگ، کشف و با پیگیری مسئولین دلسوز از حیف و میل اموال عمومی مردم جلوگیری به عمل آمده است. 


دسترسی آزاد به اطلاعات موجب پیشرفت و انجام دقیق و صحیح برنامه‌های مدیریتی است و عدم شفاف‌سازی و دسترسی نداشتن همگان به اطلاعات باعث ایجاد رانت و فساد اداری و دولتی خواهد شد. ناگفته پیداست جلوگیری از چنین رانت‌هایی منجر به فشار و تهدید و تهمت و اذیت و آزارهای فراوان نسبت به عوامل سایت شده است اما با علم و آگاهی از فشارها و تهدیدات با نهایت توان خود و تا جایی که توانسته‌ایم، در مقابل باندهای فساد ایستادگی کردیم و با صبر و استقامت در فعالیت رسانه‌ای ثابت کردیم بقای حقیقت را به بقای منفعت خود ترجیح می‌دهیم. و کماکان در راستای بیان حقیقت جانانه در مقابل مفسدین ایستادگی می‌کنیم. البته به قول بزرگی: خود را سر زنده نگاه داشتن در گیرودارِ یک کار دلگیر و بی‌اندازه پر مسوولیت، کم هنری نیست، و البته چه چیزی ضروری‌تر از سرزندگی؟ 


به همین جهت از بسیاری از کاربران و مخاطبان سایت، مردمان شریف مریوان و شهرستان‌های اطراف، دلسوزانی که حقیقتا دغدغه‌ی اصیل رعایت حق و حقیقت را دارند، بزرگوارانی که در این مدت به ما دلگرمی داده‌اند و در بسیاری موارد کمک و یاری رساندند و در کنار ما بودند ولی نخواستند نامی از آنان برده شود، بینهایت تشکر و قدردانی می‌نماییم و در برابرشان سر تعظیم فرود می‌آوریم. 

 


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

خالدیشنبه 13 مرداد 1397 | 12:56

23
1

روز خبرنگار بر شما آقای جوانمردی و همه خبرنگاران دنیا که برای روشنگری و رساندن حقایق جامعه از همه هستی خود گذشته اند تبریک عرض می نمایم و همچنین یاد شهید صارمی که مظلومانه به شهادت رسیدن را گرامی میداریم

پاسـخ

محمدشنبه 13 مرداد 1397 | 13:48

8
1

باسلام وخسته نباشید.این روزمبارک ومیمون راخدمت شماوتمامی خبرنگاران ایران.استان ومریوان تبریک وارزوی موفقیت وسلامتی برای همه عزیزان خواستارم وتشکرازمجموعه زریبارخبربابت عملکردوفعالیت خوب دراین سالها

پاسـخ

سعیدشنبه 13 مرداد 1397 | 14:44

10
3

زریوار خبر عزیز تولد۶سالگیت مبارک . ماشالله دیگه بزرگ شدی و امسال باید بری مهد کودک

پاسـخ

استاد محمودی دانشگاه ازادمریوانشنبه 13 مرداد 1397 | 15:21

17
3

باسلام و عرض تبریک امیدوارم موفق باشیدودرحوزه رسالت خویش کوشا باشید ،ضمانادرمباحث دینی و خانوادگی و روانشناسی و فرهنگ منطقه مصاحبه داشته باشید،باتشکر

پاسـخ

ویسیشنبه 13 مرداد 1397 | 16:48

25
2

ضمن عرض خسته نباشی وخداقوت خدمت شما جوانمردی عزیز تمامی مشکلات سر راه شما از نزدیک لمس کردم در این راخطیر از هیچ کوششی وبدون هیچ چشم داشتی وجانب داری ازشخص خاصی راهت راه ادامه دادی ازخداوند منان سلامتی وموفقیت برایتان خواستارم
پیشاپیش این روز خجسته را خدمت شمابرادر بزرگوارم اصحاب رسانه شهرستان مریوان تبریک وتهنیت عرض مینمایم به امید خبرهای خوش از زریوار خبر هستیم

پاسـخ

ریبوارشنبه 13 مرداد 1397 | 19:58

6
0

سلام بر زریوارخبر واصحاب رسانه. انصافا زحمت میکشید خسته نباشید به امید موفقیت روزافزون

پاسـخ

رضاییشنبه 13 مرداد 1397 | 23:09

8
0

بی شک رسانه ها در دنیای مدرن امروزی زبان گویای مردم بوده و باکنشگری در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی میتوانند ضمن شفاف سازی، چالشها را شناسایی و و به عموم افراد برسانند.

پاسـخ

همکاریکشنبه 14 مرداد 1397 | 07:14

11
0

روز خبرنگار را تبریک عرض می کنم واقعا شغل بسیار سخت و دغدغه داری است ظرافت بسیار بالایی می خواهد و اگر عشق به مردم در کنارش نباشد کاری از پیش نمی رود . خبرنگار پل ارتباطی است بین مردم و دولت و به نوعی دیگر چشم و وگوش و زبان مردم برای بیان حقایق . بازهم خسته نباشید خدا قوت

پاسـخ

مریوانیکشنبه 14 مرداد 1397 | 09:59

4
1

به به چه متن تاثیر گذاری..حتما اعضای محترم شورای مریوان کمکتون کردند.حین جلسات که شما معمولا تشریف دارید با هم همفکری داشتید.آقای خبرنگار برای خالی نبودن عریضه یه انتقاد کوچولو عیبی نداره یا اجازه نمیدن...روزتون مبارک جوانمردی عزیز..

13
0
پاسخ به مه ریوانی بی منطق چهارشنبه 17 مرداد 1397 | 14:14

اتفاقا خیلی خیلی خوب شد که ایشون وارد شورا نشد . چون لیاقتشون بیشتر از جایگاه شوراس . و اگه همه مردم عزیز شهرم آنطور که باید می شناختنش بهترین گزینه برای خدمت به شهرمان بود . ولی افسوس که خیلی ها فقط ریا کاری و حرکت های عوامفریبانه بعضی از آقایون را دیدند . و خیلی جاها فردی رو که زیاد می فهمه رو قبول ندارند .چون منافع خیلی بعضی ها به خطر می افته ..........!!! امان از دست آدمای مغرض و ..........

پاسـخ

بدخشانییکشنبه 14 مرداد 1397 | 15:34

18
4

به راستی چه زیباست اندیشه ای که در مقابل قلم زانو زند
و واژه هایی که در خدمت بیان حق برآید.
پیشاپیش 17 مرداد روز خبرنگار بر تمامی خبرنگاران پر تلاش ، به ویژه بر عوامل محترم زریوار خبر مبارک . خدا قوت

2
13
مه ریوانی دوشنبه 15 مرداد 1397 | 11:07

برو به لای نتیجه ی انتخاباتتو!!!خه لک خاسیان ناسیت ئه زانی؟؟؟؟جاری له کوییته،په له مه که خوت ئه بینتو چیت به سه ریه ت....زریبار خبر خواهشأ کامنته که م دابنی ممنونم

15
0
یک دوست سه شنبه 16 مرداد 1397 | 19:09

چه مغرض و بی منطق و کینه توزانه برخورد می کنیم و دیگران را قضاوت می کنیم !!!!!
از متن پیام کاملا مشخص هست که .............!!!!!!!!

12
0
در جواب مریوانی سه شنبه 16 مرداد 1397 | 19:14

آخه آدم ناحسابی !!!
این بنده خدا اومده یه مناسبتی رو تبریک گفته و خیلی نابخردانه و ناجوانمردانه است که مسائل و غرض ورزی شخصی رو با اینگونه مسائل ربط بدی . قشنگ معلومه که چقد آدم عقده ای هستی !!

13
0
دارسه یران له جواب مه ریوانی سه شنبه 16 مرداد 1397 | 19:17

تو جاری برو که می کوردی نوسین فیر ببه ، دوایی بی کامنتی کودی دابنی !! خخخخخخخخخخخخ

14
1
س . رسولی سه شنبه 16 مرداد 1397 | 19:21

به نظرم این آقا یا خانمی که با نام مه ریوانی خودش رو معرفی کرده نتنها مریوانی نیست بلکه کورد هم نیست . چون کوردها جواب خوبی رو با بدی نمیدهند . و برای یک تشکر کردن این پیام را نمی گذارند . و این فرد خیلی ضعیفه خداییش

پاسـخ

کوردی1یکشنبه 14 مرداد 1397 | 16:41

17
0

تبریک...
و
دست مریزاد به زریوار خبر بخاطر خدماتش در حوزه رسانه و خدمات رسانی اخبار

پاسـخ

امیدچهارشنبه 17 مرداد 1397 | 08:39

10
0

ماندو نبن زریبار خبرو دوستانی خوشه ویس لاینگرانی هوال و هونر. دستان خوش مال و منالتان بیوی بیت

پاسـخ

دوستانچهارشنبه 17 مرداد 1397 | 14:35

7
3

.............. جان ، با انصاف باش و اول برو بدهی ات رو با ایشون صاف کن بعد ................
زمانی که ایشون بهت کمک کرد نزدیکتربن افراد خانواده ات برات هیچ کاری نکردن !!!!!!!!

پاسـخ

بهروزیدوشنبه 26 شهریور 1397 | 01:18

1
0

زریوار خبر داره پیشرفت می کند. تجربه پیدا کرده. بزرگ شده. کار کردن در مریوان خیلی سخته. سختر از اون کار رسانه ایست. الحق خوب از پسش بر آمدید .شش سال کار مداوم خبرنگاری اون هم جوانمردی که شب ور روز نداشت کار هر کسی نیست. امیدوارم از این تجربه 6 سال هم برای شهرمان بکار ببری.
از طرف یک دوست قدیمی

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی