سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
مدیرکل پدافندغیر عامل استان کردستان:
پنجشنبه 28 تیر 1397 / 15:22|کد خبر : 6046|گروه : اجتماعی

پدافند غيرعامل يكی از اصلی‌ترين شاخص‌ها در امنيت پايدار است

مدیرکل پدافندغیر عامل استان کردستان، گفت: فضای امروز بازخوردی از معنای جدید جنگ است و جنگ به معنای قدیم خود که نشان از مسلسل و اسلحه و غیره بوده نیست و چون گزینه های نظامی هزینه زیادی دارد و بازتاب زیادی نیز دارد به همین دلیل کشورها روی آورده اند به عرصه های جدید و معنای جنگ در امروزه به معنای ورود به عرصه های نظامی نیست.

مدیرکل پدافندغیر عامل استان کردستان، گفت: فضای امروز بازخوردی از معنای جدید جنگ است و جنگ به معنای قدیم خود که نشان از مسلسل و اسلحه و غیره بوده نیست و چون گزینه های نظامی هزینه زیادی دارد و بازتاب زیادی نیز دارد به همین دلیل کشورها روی آورده اند به عرصه های جدید و معنای جنگ در امروزه به معنای ورود به عرصه های نظامی نیست.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، محمد رضایی مدیرکل پدافندغیر عامل استانداری کردستان در جلسه شورای اداری شهرستان مریوان، گفت: پدافند غیرعامل به عنوان واژه ای جدید در ادبیات دفاعی کشور مطرح است که این موضوع در باب کشورهائی است که در چرخه توسعه و بازتعریف مفاهیم دفاعی است که به حدود شصت سال پیش باز می ردد.

مشاهده واکنش ها و انجام فعالیت های کشورهای مختلفی همچون آمریکا، کانادا و دیگر کشورهای جهان در بحث پدافند غیر عامل نشان دهنده میزان حساسیت آنها نسبت به این امر است که آنها زودتر از ما شروع کرده اند. با رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب در سال 1384 یک باب جدیدی در امر دفاع و صیانت از منابع کشور مطرح شد که این امر باعث شد تا یک ساختار و بازتاب اجتماعی و بازتاب دفاعی در نیروهای مسلح آغاز گردد و برای این مبحث یک فصل جدیدی شروع شد که به حمدالله امروزه پدافندغیر عامل در کشور به مانند درختی دارد شاخ و برگ های خود را مستحکم تر می کند.

فضای امروز بازخوردی از معنای جدید جنگ است و جنگ به معنای قدیم خود که نشان از مسلسل و اسلحه و غیره بوده نیست و چون گزینه های نظامی هزینه زیادی دارد و بازتاب زیادی نیز دارد به همین دلیل کشورها روی آورده اند به عرصه های جدید و معنای جنگ در امروزه به معنای ورود به عرصه های نظامی نیست.

بازتعریفی از مفاهیم دفاعی و بازتعریفی از منابع را نیز داریم و منابع سرزمینی به عنوان منابع در رده های آخر ولی منابع نرم افزاری در رتبه های بالاتری قرار دارند و دارای اهمیت بیشتر و با ارزشتر و در عین حال آسیب پذیرتر اما در عین حال کم هزینه تر هستند.

رضایی در این جلسه اظهار داشت: بحث ساختار پدافند غیر عامل در کشور امروزه شکل گرفته و ما شاهد مستحکمتر شدن بحث دفاعی هستیم. در بحث پدافندغیر عامل ما با سه تا کلید واژه روبرو هستیم که یک مثلث دفاعی در ادبیات دفاعی کشور است که این امر چهارچوب و شاه کلید دفاعی کشور را برای ما روشن می کنند و موجب می شوند که ما یک واژه مشترکی را با هم داشته باشیم و نگاه ها تنها به سمت و سوی مسلسل و جنگ با اسلحه نرود. یکی از مهمترین بحث های موجود در پدافند غیر عامل میزان دارائی ها و منابع های موجود است که هر کشوری متناسب با شرایط اقلیمی و ژئوپلیتیک و استراتژیکی خودش منابع خاص خود را دارد. منابع را می توان به قسمت های زیادی تقسیم کرد اما باید این تقسیم بندی های موجود قابلیت به عملیاتی شدن باشد و در مجموعه مرزهای داخلی و خارجی ما قادر به انجام شدن باشد تا دید ما نسبت به این امر قابل قبول باشد اما می توان منابع را به عنوان منابع مادی و معنوی تقسیم کرد که منابع مادی می تواند شامل تمامی امکانات موجود همچون ساختمان ادارات و غیره باشد.

وی  با تشریح پدافند غیر عامل و اهمیت آن ادامه داد: منابع مالی را می توان شامل ساختمان هاست و این منابع کاربردی مجموعه ایست از ساختمان ها، دیوارها و حصارها و تمام تجهیزات موجود در این ساختمان ها که برایمان ارزشمند است و مانند نیروگاه های برق، نیروگاه های هسته ای و نیروگاه های دیگر موجود در کشور. منابع زیستی از دیگر منابعی است که برایمان ارزشمند است و آنها را می توان در شش حوزه آب، غذا، دارو، محیط زیست، منابع طبیعی و همچنین مجموعه ای از نباتات که جزو دارائی های ما محسوب می شود. از نظر محیط زیست استان کردستان در رتبه استان های برتر کشور است که این امر هنوز دارای اهمیتی ویزه ایست که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل پدافند غیر عامل افزود: منابع سایبری که امروزه به عنوان منابع ویژه ای قابل اهمیت هستند و شاید این منابع در ده سال گذشته وجود نداشته است و امروزه بیشتر بستر فعالیت های کاری و بستر فعالیت های ما در اینترنت اتفاق می افتد و وارد شدن یک ویروس می تواند معضل زیادی ایجاد کند.

وی با اشاره به ویروس چند سال پیش که وارد سیستم های کامپیوتری ادارات شد، اظهار کرد : مزایای وارد شدن حمله های سایبری این بود که ما به خود آمده و برای امنیت سایبری خود هوشیارتر از پیش باشیم.

وی ادامه داد: در طول سال گذشته حمله های سایبری به ادارت رخ داده است که بخش عمده آنها شامل هکرهائی بوده است که کلاه سفیدها بوده است و نتوانسته اند ورود یابند. در این حمله ها به برخی ادارات و سازمان و 6 مرکز علمی استان حمله سایبری اتفاق افتاده است.

محمد رضایی افزود: تهدیدات را اگر دسته بندی کنیم دو گونه است که یکسری طبیعی همانند سیل و زلزله و غیره اما یک سری تهدیداتی داریم که انسان ساخت هستند چرا که در ماهیت تهدیدات طبیعی نمی توان تغییری داد اما تهدیدات انسان ساخت به همان اندازه که انسان ها رشد کرده و علم پیشرفت می کند به همان اندازه نیز تهدیدات متنوع شده و عمیق و کم هزینه و قابل دسترسی می شود. تهدیدات طبیعی در حوزه بحران قرار می گیرد اما تهدیداتی که انسان ساخت بوده و برای ایجاد خسارت صورت گیرد مورد بررسی در مبحث پدافند غیرعامل قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه دیگر پسوردها نیز ایمن نیستند، افزود: پسورد امروزه نیز قابل اطمینان نیست چرا که دو سال پیش چین تمام اطلاعاتی که با اثرانگشت نیز پسو.رد شده بود از آمریکا هک کرده است. تهدیدات سایبری امروزه بسیار جدی است و ادارات باید از ساختمان و اتاق های خود که سرورهای اداره در آن نگهداری می شود را به خوبی و در امن ترین شیوه ممکن نگهداری کنند.

انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی