سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکی از فعالین اقتصادی در گفتگوی اختصاصی:
شنبه 23 تیر 1397 / 10:14|کد خبر : 6032|گروه : اقتصادی

با سود حاصل از شش ماه در مرز باشماق می‌توان تمام جاده‌های استان را به آزاد راه تبدیل کرد

حادثه دلخراش تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر حامل مواد سوختی در شهر سنندج اولین فاجعه ناشی از عبور تانکرهای سوختی د استان کردستان نبوده است.  سوالاتی در مورد ترانزیت از مرزهای استان کردستان، به ویژه مرز باشماق مریوان در این چند روز اخیر مطرح بوده است.

حادثه دلخراش تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر حامل مواد سوختی در شهر سنندج اولین فاجعه ناشی از عبور تانکرهای سوختی د استان کردستان نبوده است. سوالاتی در مورد ترانزیت از مرزهای استان کردستان، به ویژه مرز باشماق مریوان در این چند روز اخیر مطرح بوده است.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، حادثه دلخراش تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر حامل مواد سوختی در شهر سنندج اولین فاجعه ناشی از عبور تانکرهای سوختی نبوده است. گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه و شهر بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند. سوالاتی در مورد ترانزیت از مرزهای استان کردستان، به ویژه مرز باشماق مریوان در این چند روز اخیر مطرح بوده است. زریوارخبر با یکی از فعالین مرز باشماق در این رابطه گفتگویی انجام داده است.

 


نظر شما در رابطه با حادثه تصادف در شهر سنندج چیست؟


ضمن عرض تاسف فراوان بخاطر حادثه غمناک چند روز اخیر در سنندج و تسلیت به تمامی بازماندگان  و مردم فهیم استان کردستان، امیدوار هستم این حوادث هیچوقت تکرار نشوند و با رعایت قانون بتوانیم آرامش و امنیت را برگردانیم. همچنین از زحمات و تلاشهای جنابعالی در راستای تعالی فکری و اطلاع رسانی حرفه ای تشکر و قدردانی می‌کنم.

 


شرکت‌ها و فعالیت‌های عمده در مرز باشماق مریوان به چه صورت است؟


در مرز بین المللی باشماق 30 شرکت حمل ونقل بین المللی ترانزیت مواد سوختی و  بیش از 70 شرکت حقوقی صادرات و واردات و صدها شخص حقیقی با عنوانهای مختلف اعم از فورواردی و کریری و حق العمل کاری بصورت قانونی فعالیت می نمایند که با احتساب کامیون‌داران استان کردستان و نیروهای خدماتی شرکت‌های متصدی حمل و نقل، جایگاه و نقش مناسبی در زمینه اشتغالزایی در شهرستان مریوان و به‌طور عام در استان کردستان دارند.

 


ترانزیت صادرات و واردات در این مرز چگونه است؟


به‌صورت روزانه و بر اساس آمارهای موثق از پایانه‌های استان حدود 350 کامیون سبک صادرات و بیش از 280 کامیون کانتینر نزدیک به 150 کامیون حامل مواد سوختی در مجموع بیش از 800 دستگاه کامیون سبک و سنگین از مرز باشماق ورود و خروج دارند که به راستی  باعث شده است این مرز از مرزهای مهم کشور تلقی گردد.

 


سود حاصل از این حجم از واردات و صادرات چقدر است؟


نکته‌ی مهمی است. سود حاصل از فعالیت‌های گمرکی و انجام تشریفات گمرکی و درآمد ارزی، مقدار غیر قابل باوری است  که روزانه بحساب پایانه کشور واریز می‌گردد. شایان ذکر است با سود حاصله طی شش ماه در مرز باشماق می‌توان تمام جاده‌های استان را به آزاد راه تبدیل کرد. آیا کسی به این فکر کرده است بسیاری از رانندهای کامیون‌هایی که در جاده‌های استان تردد می‌کنند اهل و ساکن کردستان هستند و جالب اینجاست بسیاری از کامیون‌های نفتکش عراقی هم در مالکیت اشخاص ایرانی و راننده ایرانی دارند و از این طریق امرار معاش می نمایند.


آمار هشت ماه گذشته به‌طور تقریبی به این صورت است که به ازای هر کامیون سوخت حداقل 370 دلار، به ازای هر تانكر عراقي روزانه 340 يورو و به ازای هر تانكر ايراني روزانه  300 هزار تومان سود حاصل می‌شود. در این هشت ماه ٤٦٠ ميليون دلار صادرات و ٣٥ميليون دلار واردات وجود داشته است. ٢ميليارد و٥٠٠ دلار ترانزيت كه ١ميليارد و ٥٠٠ دلار از آن مربوط به ترانزيت سوخت است، به حساب پایانه‌های مرزی واریز می‌گردد.

 

در پایان لازم است جهت شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی عرض کنم در خصوص گزارش روز گذشته جنابعالی با عنوان (با ارابه های مرگ و زندگی از سلیمانیه ....... )  شرکت قید شده در گزارش حدود سه ماه است هیچ گونه فعالیتی در امر حمل ونقل و ترانزیت در مرزهای باشماق و پرویزخان استان کرمانشاه و به‌طور عام هیچگونه فعالیتی در کشور ایران ندارد. لازم به ذکر است ترانزیت کامیون‌های مواد سوختی برابر توافق صورت گرفته فی مابین دو کشور عراق و ایران صورت می‌گیرد. همچنین در مورد کامیون حادثه چند روز گذشته یادآور می‌شوم که کامیون یاد شده ایرانی و دارای پلاک انتظامی استان کرمانشاه می‌باشد.

 


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

زریوارشنبه 23 تیر 1397 | 10:37

5
1

باسلام \\r\\nمگه قراره درامد مرز برای شهرمون هزینه بشه؟!!!!!!

6
1
شهروند شنبه 23 تیر 1397 | 14:03

چون این روزها داریم به انتخابات سال ایند نمایندگان نزدیک میشیم همه مسولین به تکاپو افتادن تا به وعدهای تو خالیشون بار دیگر بتوانندافکار عمومی را نفع خودشان سوق دهند ولی مردم خیلی حساب شده همه چیز میبینند من به شخصه خودم متاسفم برای این همه مسول بی درایت که هشت سال از روز شروع کنار گذر تازه نصفش تمام شده باید حالا حال ها چشم به راه وعدهای پوچ وتو خالی سایر مسولین باشیم

پاسـخ

شهروند.شنبه 23 تیر 1397 | 13:08

13
1

سلام.
عادت کرده ایم چند روزی بعد از حوادث که ناشی از ندانم
کاری عده ای نامسئول است به موضوع بپردازیم.
بعد چند روز همه چیز به جای اول بر می گردد.
نه بازخواستی نه نظارتی نه تحقیق و تفحصی .این جا
ایران است.

پاسـخ

هورامیناشنبه 23 تیر 1397 | 13:18

8
3

این حادثه هم میگذرد
فقط زجر و رنج و اندوه واسه خانواده قربانیان باقی میماند

پاسـخ

Keivanشنبه 23 تیر 1397 | 14:51

3
1

پس دزدا ۶ماه بیکار و بی درامد باشن

پاسـخ

علییکشنبه 24 تیر 1397 | 07:05

5
2

لز ماست که بر ماست
هر چهار ساله باری نماینده و هر از چند گاهی فرمانداری میاد عده ای مثل گنه بهشون می چسپن و مقدمات تخلفات رو فراهم میکنن

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی