سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 18 تیر 1397 / 11:20|کد خبر : 6014|گروه : فرهنگی

غار کونه شم‌شم مریوان؛ جاذبه ارزشمند منطقه

غار کونه شم‌شم در شمال شرقی شهرستان مرزی مریوان  قرار دارد. این غار با ۴۵۵ متر وسعت، یکی از نمونه‌های بی‌نظیر طبیعت ایران محسوب می‌شود. کونه شم‌شم محل زندگی گونه‌های نادر خفاش است، به همین دلیل به توجه بیشتری نیاز دارد.

غار کونه شم‌شم در شمال شرقی شهرستان مرزی مریوان قرار دارد. این غار با ۴۵۵ متر وسعت، یکی از نمونه‌های بی‌نظیر طبیعت ایران محسوب می‌شود. کونه شم‌شم محل زندگی گونه‌های نادر خفاش است، به همین دلیل به توجه بیشتری نیاز دارد.

به گزارش زریوارخبر، کردستان، استان‌ زیبای غرب ایران که در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته است، با وجود شرایط کوهستانی و در نتیجه آب و هوای سرد، چشم انداز‌های فوق‌العاده زیبایی دارد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این استان غربی کشور، سرشار از جاذبه‌های کوهستانی و محل زایش غار‌هاست. یکی از این جاذبه‌های کمتر شناخته شده، غار تشکیل شده در سنگ‌های آهکی رشته کوه زاگرس یعنی غار "کونه شم‌شم" است. این غار با وسعت ۴۵۵ متر یک نمونه‌ بی‌نظر طبیعی است. اهمیت بالای این غار به دلیل ساختار منحصر به فرد غار، ویژگی‌های زمین شناسی، زیست شناسی و فرهنگی آن است. خفاش مهمترین موجود زنده غار کونه شم‌شم است.

 


متاسفانه تا کنون تحقیقات زیادی بر روی پیشینه این غار انجام نشده است، اما ظاهر غار کونه شم‌شم حکایت از قدمت بالای این غار دارد. کونه شم‌شم هرگز محل زندگی انسان‌ها نبوده است. اما کارشناسان زمین شناسی، و حتی کارشناسان تاریخی برای بررسی و تحقیقات بیشتر به این مکان سفر می‌کنند. یکی از شگفتی‌های این غار وجود گونه‌های مختلف خفاش در آن است. در غار کونه شم‌شم گونه‌های زیبا و بسیار کمیاب از خفاش‌های تکامل نیافته مانند دم‌موشی، نعل اسبی و قهوه‌ای زندگی می‌کنند. بنا به تحقیقات انجام شده، این غار در تمام طول تاریخ محل زندگی این گونه خفاش‌ها بوده است؛ بنابراین این کونه شم‌شم برای جانورشناسان و حافظان حیوانات از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

مسیر رسیدن به غار کونه شم‌شم


 غار کونه شم‌شم در شمال شرقی شهرستان مرزی مریوان واقع در استان کردستان قرار دارد. کونه شم‌شم در مسیر جاده سقز به مریوان قرار گرفته و تنها ۴۰ کیلومتر با مریوان فاصله دارد. این غار در نزدیکی روستایی به نام تراق (طراق) تپه در منطقه‌ای به نام "چهل چشمه" در رشته کوه‌های زاگرس واقع شده است. دیدن این غار به اندازه‌ای جذاب است که می‌تواند مقصد بازدید بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی، طبیعت‌گردان، کوهنوردان و صخره‌نوردان باشد. مسیر رسیدن به  کونه شم‌شم تا حدودی مشکل است، اما یک کوه‌نوردی و پیاده‌روی لذت بخش را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

این منطقه به دلیل آب و هوای عالی و چشم انداز بسیار زیبا می‌تواند تجربه فوق‌العاده زیبایی را برای گردشگران فراهم کند. با وجود زیبایی موجود در منطقه، آب و هوای عالی و چشم اندازه خیره کننده آن، این منطقه با کم توجهی مسئولین مواجه شده است. طبیعت اطراف کونه شم‌شم به قدری زیبا است که با صرف هزینه کم می‌تواند به محل مناسبی برای جذب توریست تبدیل شود. با این وجود در سال‌های اخیر به دلیل کم شدن آب چشمه موجود در این منطقه از تعداد گردشگران منطقه و غار کاسته شده است.

 

 

خطرات تهدید کننده غار کونه شم‌شم


تجمع زباله در غار، نوشته‌های یادگاری بر روی دیوار غار و همچنین کندن کف غار برای پیدا کردن اشیا قدیمی از چشمگیرترین بی‌مهری‌هایی است که در حق کونه شم‌شم انجام شده است. برخی از افراد بعد از دیدن کونه شم‌شم زباله‌های خود را در غار رها کرده، و یا با روشن کردن آتش مشکلات جدی را برای خفاش‌ها بوجود می‌آورند. توصیه می‌کنیم با رعایت اصول فرهنگ‌سازی فردی تمام تلاش خود را برای حفظ محیط زیست داخل و خارج غار انجام دهید. با خفاش‌ها مهربان‌تر باشید و با پرتاب سنگ یا اشیا دیگر زندگی آن‌ها را مختل نکنید. از ایجاد سر و صدا درون غار و روشن کردن آتش حتی به منظور روشنایی درون غار اجتناب کنید. در بسیاری از موارد با روشن کردن آتش و همچنین کمبود اکسیژن درون غار، گردشگران با مشکلات تنفسی رو به رو می‌شوند.

 


علاوه بر نکات گفته شده در مورد آسیب‌های انسانی وارد شده به غار کونه شم‌شم، متأسفانه رخداد‌های ناخوشایند طبیعی نیز حیات غار و موجودات داخل آن را به خطر انداخته است. کمبود بارندگی در سال‌های اخیر، شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. به همین علت، رطوبت منطقه کاهش یافته است. حال هر چه رطوبت کمتر باشد، سیر تکاملی تشکیل استالاگمیت و استالاکتیت در غار با سرعت کمی پیش خواهد رفت و حتی امکان توقف آن نیز وجود دارد. این غار سه ورودی دارد که یکی از آن‌ها به دلیل ریزش مسدود شده است.

 

غار کونه شم‌شم به توجه بیشتری نیاز دارد


تمام رخداد‌های مخرب گفته شده نشان می‌دهد که غار کونه شم‌شم برای ادامه بقای خود به کمک جدی نیاز دارد تا بتواند برای همیشه محل زندگی گونه‌های خاص خفاش‌ها باشد. امیدواریم با انجام تحقیقات علمی بیشتر توسط کارشناسان متخصص، توجه مسئولین به این غار جلب شود و بودجه مناسبی برای محافظت از غار و جلوگیری از نابودی منطقه در نظر گرفته شود. همه باید تلاش کند تا این منطقه خارق‌العاده زیبایی خود را حفظ کند و پوشش گیاهی و حیوانات منطقه به زندگی عادی خود ادامه دهند. 

 


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

جاذبه گردشگریغارکونه شم شم

بازدید ها : 751

نظرات بینندگان :

زاگرسدوشنبه 18 تیر 1397 | 21:56

14
2

سلام علیکم.@@خاضعانه استدعا دارم بخوانید.@@
نظرات و انتقادات یا تهمت های ناروا و مغرضانه... نسبت به شهردار و دیگر عوامل.؟؟؟!!!
((((تویی که داریی کارشناسی میکنی ؛تویی که شدی دانشمند شهری ؛تو که هنوز آگاه به حقوق شهروندی نیستی و هنوز داری برای راه فراری از قانون در حوضه شهر و شهروندی میگردی)).**شهرداری که ۴۵ میلیارد بدهکاره با کدوم راهکار میخوای سرپا نگهش داری و خدمات رسانی انجام بدی؟؟؟؟**چرا همش تخریب؟؟به یک نفر شورای این دوره رای ندادم.$$$ولی ضعف شهروندی مشکل اصلی شهر ماست.$$$شهروندی که از زیر تعهدات شهری فرار و شانه خالی میکند چطور انتظار دارد شهرداری که سازمانی مستقل از لحاظ مالی و تصمیم گیریست بتواند حقوق کارگران را پرداخت کند در حالی من شهروند حق عضویت در شهرم را پرداخت نمیکنم و روز ب روز وزن زباله تولید شده ام را بالا میبرم.تویی که حاضر نیستی زباله ات را داخل سطل اشغال قرار بدی .****تویی که تعلق خاطر به این شهر نداری***.الان با حرف های زننده و افترا میخوای به کجا برسی.؟؟؟؟؟ ****مشکل ما شهروندانیم.مایی که پشت این فضای مجازی داریم یاس و نامیدی را میکاریم در دل خدمتگزاران.###واقعا مریوان را ساکنان بی تعلق به این شهر نابود کردند###بعد از نابودی کمر بستن به ترور شخصیت های دلسوز شهری###

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی