سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
رئیس سندیکا کارگران ساختمانی در گفتگو با زریوارخبر:
چهارشنبه 6 تیر 1397 / 12:13|کد خبر : 5977|گروه : اجتماعی

بیمه بیش از 3000 کارگر ساختمانی در مریوان/کارگران شهرداری فریادرسی ندارند

رئیس سندیکا کارگران و استادکاران ساختمانی شهرستان مریوان اعلام کرد: طبق ماده 131 قانون کار تشکل‌های کارگری شامل شورای اسلامی کار، نماینده کارگران و انجمن صنفی می‌توانند مطالبات کارگران را پیگیری نمایند.

رئیس سندیکا کارگران و استادکاران ساختمانی شهرستان مریوان اعلام کرد: طبق ماده 131 قانون کار تشکل‌های کارگری شامل شورای اسلامی کار، نماینده کارگران و انجمن صنفی می‌توانند مطالبات کارگران را پیگیری نمایند.

به گزارش زریوارخبر، رئیس سندیکا کارگران و استادکاران ساختمانی شهرستان مریوان در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرد: طبق ماده 131 قانون کار تشکل‌های کارگری شامل شورای اسلامی کار، نماینده کارگران و انجمن صنفی می‌توانند مطالبات کارگران را پیگیری نمایند. 

 

میکائیل صدیقی از چگونگی شکل‌گیری اولیه سندیکای کارگران ساختمانی شهرستان مریوان گفت و اشاره کرد: سال‌های اول استادکاران و کارگران با سندیکا آشنایی نداشتند و تقریبا چندماه طول کشید تا 50 نفر عضو سندیکا شوند. پس از حدود یک سال تعداد بیشتری از کارگران با فعالیت‌های سندیکا آشنا شدند و استقبال بیشتری نشان دادند.

 

وی گفت: تا آن زمان مشکلات کارگران ساختمانی از هیچ طریقی پیگیری نشده بود. با وجود شرایط اقتصادی و وضعیت بیمه نامناسب و مشکلات معیشتی کارگران، طی 30 سال هیچ صورت جلسه‌ای در رابطه با این کارگران وجود نداشت.  به همین دلیل ما در ابتدای کار مصمم و جدی به‌دنبال تحقق حقوق کارگران بودیم. 


وی ادامه داد: پس از تلاش‌های فراوان توانستیم در اردیبهشت ماه سال 94، مجمع عمومی انجمن صنفی را با حضور 220 نفر تشکیل دهیم و پس از آن انتخابات هئیت مدیره برگزار شد. هئیت مدیره سندیکا از 9 نفر تشکیل شده است. تمام اعضای هئیت مدیره از کارگران ساختمانی هستند و سندیکا در این زمینه کاملا مستقل می‌باشد. 


صدیقی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای مهم انجمن صنفی کارگران پیگیری مطالبات بیمه تامین اجتماعی کارگران بوده است، گفت: مزایای این نوع بیمه در حدی است که خیلی از افراد از اصناف دیگر به‌دنبال دریافت آن هستند. در این نوع بیمه، 7 درصد از حق بیمه را کارگر پرداخت می‌کند، 20 درصد از آن را کارفرما و 3 درصد را دولت تقبل می‌کند. وی اظهار داشت: اما متاسفانه در این میان شهرداری‌ها کم‌کاری می‌کنند. کارفرما حق بیمه‌ی کارگر را به شهرداری پرداخت می‌کند اما متاسفانه شهرداری آن را به تامین اجتماعی واگذار نمی‌کند. به همین دلیل سهمیه‌هایی که تعلق می‌گیرد کاهش می‌یابد.
 

صدیقی گفت: در حال حاضر 5220 نفر عضو غیررسمی و به‌صورت رسمی 4000 نفر عضو سندیکا می‌باشند. تا قبل از آغاز به‌کار انجمن، 1620 نفر در شهرستان مریوان بیمه شده بودند، با پیگیری‌های سندیکا اکنون 2712 نفر کارگر بیمه شده‌اند و شرایط 300 نفر دیگر نیز درحال پیگیری است.  این در حالی است که بیمه برخی افراد که کارگر نبوده‌اند ولی بیمه کارگری دریافت می‌کردند را نیز قطع کردیم. مثلا در جایی یک نفر پزشک، حق بیمه‌ی کارگری دریافت می‌کرد. بیشتر از 200 مورد به این صورت، با همکاری تامین اجتماعی شناسایی و پرونده‌هایشان باطل شده است.


رئیس سندیکای کارگران ساختمانی با بیان اینکه همواره به‌دنبال تحقق مطالبات کل جامعه کارگری بوده است افزود: کارگران نیروی محرکه چرخ اقتصاد هستند اما متاسفانه توجه چندانی به آنها نمی‌شود. چندی پیش کارگران شهرداری خواستار پرداخت مطالبات معوق خود بودند. سندیکای کارگران ساختمانی انجمنی صنفی و تخصصی است و متاسفانه به‌طور قانونی نمی‌تواند پیگیر مطالبات کارگران شهرداری باشد اما همواره با صدور بیانیه در خصوص دستمزد کارگران سعی درحمایت از کارگران داشته‌ است.


وی گفت: همه کارگران از اصناف مختلف نیازمند سندیکا و انجمن مستقل هستند تا بتوانند مطالبات و حقوق خود را پیگیری کنند. متاسفانه کارگران شهرداری فریادرسی ندارند. بعضی از کارگران شهرداری برای بیمه شدن به این انجمن مراجعه می‌کنند. آنها هنوز شش ماه از حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. ما همیشه سعی می‌کنیم با یادآوری مطالبات قانونی و حقوق کارگران به آنها کمک و یاری برسانیم. کارگران شهرداری به انجمن و نماینده‌های واقعی و مستقل خارج از شهرداری نیاز دارند. 

 

صدیقی با اشاره به تشکیل شورای سازش میان استادکاران و کارفرمایان گفت: اقدامات این شورا مفید واقع شده است و تاکنون 50 مورد از اختلافات را حل و فصل کرده است. وی افزود: برگزاری کلاس‌های آموزشی، ساخت مستند، عقد تفاهم‌نامه‌های مشترک با مراکز و سازمان‌های ورزشی و فرهنگی بخشی از فعالیت‌های سندیکا می‌باشد.


وی در پایان به اشاره به تلاش‌ها و پیگیری‌های سندیکا و برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس استان کردستان گفت: در این جلسات با حضور آقای محجوب رئیس فراکسیون کارگری مجلس، بسیاری از مشکلات و مطالبات کاگران استان را مطرح کردیم. امیدوار هستیم با همکاری همه اصناف بتوانیم جهت آشنایی همه کارگران با حقوق خود، آگاهی‌بخشی لازم را داشته باشیم.

 

 

 


انتهای پیام/

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندپنجشنبه 7 تیر 1397 | 03:03

3
0

هر چن تا آخر نه م خویندو ولی هیچ کس راس ناکا من خوم ده را مراجعه م کردوه هه ر ایژن ابی له نوبتا بیت ولی لایه له طلا فروشه کان و عمده فروشه کان مریوان خریکن له بیمه کارگری استفاده اکن هیچ که سیش نظارت ناکات ایمه ی کارگر اویش کارگر فصلی ابیت بیمه مان بیت نامانکه ن ولی .....
قور به سر هه رچی کارگره خوا بمان به خشیت چوت همیشه شرمنده ی ژنو منالمانین
فقط کارگر ازانی من چی ایژم قسه کردنیش هیچ فایده یکی نیه

پاسـخ

ریزبینپنجشنبه 7 تیر 1397 | 11:11

6
0

باسلام.بنده حدود۴سال کارگرشهرداری بودم باسرکارآمدن شورای خدوم وجدیدلطف ایشان شامل حال بنده وبسیاری دیگرقرارگرفت وازبرج۸پارسال جایمان رابه اطرافیان شورای جدیددادیم.اماافسوس حتی تاالان به احقاق حق خودنرسیده ایم.دراین مملکت اگه بند پ نداری بایدبارو بندیلو بست ورفت.فقط بایدحقتو از خدابخوایی وبس وگرنه هیچ مسئولی پاسخ گو نیست.حتی آشکارا فردی به نام ک-خ دراداره کارازستمهای شهرداری نسبت به کارگردفاع میکندتاکارگربه حق خودنرسد.فقط بایدحقت راازخدابخوای وبشینی ببینی آینده چه بلایی سراین مسئولین به اصطلاح خادم درمیآورد.انشاا...امافکرنکنم شما هم چاپ کنید.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی