سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گزارش مبارزه با کار کودک سال 97/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 / 17:55|کد خبر : 5940|گروه : اجتماعی

بیشترین تعداد کودکان کار در استان کردستان، متعلق به شهرستان‌های مریوان و بانه است

امروزه در سراسر جهان، 215 میلیون کودک کار شناسایی شده‌اند که بسیاری از آنها به کار تمام‌وقت اشتغال دارند. این کودکان مدرسه نمی‌روند و وقت کمی‌ برای بازی دارند و یا اصلاً چنین وقتی ندارند. اغلب این کودکان از تغدیه و مراقبت مناسب برخوردار نیستند و در کل از امکان و فرصت کودک‌بودن محروم هستند.

امروزه در سراسر جهان، 215 میلیون کودک کار شناسایی شده‌اند که بسیاری از آنها به کار تمام‌وقت اشتغال دارند. این کودکان مدرسه نمی‌روند و وقت کمی‌ برای بازی دارند و یا اصلاً چنین وقتی ندارند. اغلب این کودکان از تغدیه و مراقبت مناسب برخوردار نیستند و در کل از امکان و فرصت کودک‌بودن محروم هستند.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، کودک کار، کودکی است که به جهت کسب درآمد و نه کسب مهارت یا توانمندی خاصی، مشغول به انجام کار سخت و اجباری است. کار کردنِ کودک اگر مانعی باشد در مسیر پیشرفت تحصیلی و برخورداری وی از امکانات اولیه رشد فردی و اجتماعی، حتی اگر آن کار سبک و داوطلبانه باشد، مصداق آسیب به کودک و بهره کشی از او است.

 

امروزه در سراسر جهان، 215 میلیون کودک کار شناسایی شده‌اند که بسیاری از آنها به کار تمام‌وقت اشتغال دارند. این کودکان مدرسه نمی‌روند و وقت کمی‌ برای بازی دارند و یا اصلاً چنین وقتی ندارند. اغلب این کودکان از تغدیه و مراقبت مناسب برخوردار نیستند و در کل از امکان و فرصت کودک‌بودن محروم هستند. بیش از نیمی ‌از این کودکان، در معرض بدترین اشکال کار کودک هستند که از جمله به کار در محیط‌های خطرناک، بردگی یا دیگر اشکال کار اجباری، فعالیت‌های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر و فحشاء و نیز مشارکت در مخاصمات مسلحانه اشاره شده است. به همین دلیل 12 ژوئن روز جهانی مقابله با کار کودک نامگذاری شد، تا توجه و تمرکز همگان بر از بین بردن این آسیب معطوف گردد. 

 شیرکو بهمنی رئیس اداره بهزیستی مریوان در گفتگو با خبرنگار زریوار خبر گفت: کودک کار، کودکی است که در سنین زیر سن قانونی، 18 سال، مشغول به انجام فعالیتی نامناسب و آسیب‌رسان است. در شهرستان مریوان معمولا کودکان در اواخر فصل بهار و تابستان به دلیل کسب مهارت یا کمک مالی به خانواده در فعالیت‌های اقتصادی شرکت می‌کنند، که البته این کودکان،  کودک کار به شمار نمی‌روند. بلکه سوءاستفاده از کودکان، کسب درآمدهایی از طریق آنان و وادار کردنِ کودکان به کارهای سخت و نامناسب است که در مقوله کار کودک قرار می‌گیرد. معمولا این کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستند.


وی عنون کرد: در شهرستان مریوان با اجرای طرح ساماندهی گدایان خیابانی با همکاری شهرداری، نسبت به شناسایی کودکان زیر سن قانونی، در برخی موارد زیر 12 سال، که مشغول انجام فعالیت‌هایی مانند دست‌فروشی (دستمال کاغذی و آدامس)، واکسی و ... هستند و به نحوی گدایی محسوب می‌شود، اقدام می‌کنیم. پس از شناسایی این کودکان، با خانواده‌های آنها تماس برقرار می‌شود و نسبت به انجام خدمات تشویقی و حمایتی از خانواده‌های این کودکان، مداخلات و مطالعات لازم صورت می‌گیرد.

 

بهنمی افزود: در برخی موارد از این کودکان به‌عنوان واسطه خرید و فروش مواد مخدر استفاده می‌شود. مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران چندی پیش مطرح کرد که به 90 درصد کودکان کار تجاوز می‌شود. خوشبختانه در شهرستان مریوان به دلیل عدم تغییر بافت سنتی و کم جمعیت بودن شهرها، شاهد اتفاقات ناخوشایندی که در برخی کلان شهرها رخ می‌دهد، نیستیم. آگاهی بخشی و اطلاع رسانی عمومی در مورد آزار کودکان بسیار مفید و موثر خواهد بود، چون آسیب‌های دوران کودکی، ماندگارتر و عمیق‌تر هستند و همچنین آسیب‌های جنسی علاوه بر مشکلات جسمی، زخم‌های روحی و روانی عمیقی در کودک ایجاد می‌کند. 

 

 

شیرکو بهنمی با بیان اینکه خانواده‌ها فرزندان خود را جهت کسب مهارت در مراکز رسمی ثبت نام کنند، افزود: خوشبختانه اداره بهزیستی مریوان تعامل شایسته و سازنده‌ای با موسسات، مساجد و ماموستایان، انجمن‌های مردم نهاد و مدارس و معلمان برقرار کرده است و همواره از فعالیت گروه‌های مردمی و دانشجویان در جهت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی استقبال و حمایت خواهد کرد و آماده هستیم تا در برگزاری جلسات و کارگاه‌های آموزشی با ارائه آمار و اطلاعات دقیق، با محققان و دانشجویان و نهادهای مردمی همکاری کنیم.

 

خادمی، مسئول واحد اورژانس اجتماعی شهرستان مریوان در این گفتگو با خبرنگار زریوارخبر با بیان اینکه این واحد با در اختیار داشتن روانشناسان تحصیل‌کرده و کارشناسان مجرب و باسابقه، در امر شناسایی و ارائه خدماتی از جمله بازدید از منزل، بررسی نوع کار و تمکن مالی والدین، تعیین مستمری ماهیانه، پرداخت هزینه تحصیلی و پیگیری وضعیت تحصیلی مشغول فعالیت می‌باشد، افزود: کودکان کار در معرض خشونت، آزار و اذیت، تحقیر، تمسخر و بسیاری دیگر از آسیب‌های عاطفی و روانی هستند. متاسفانه بیشترین تعداد کودکان کار در استان کردستان، متعلق به شهرستان‌های مریوان و بانه است.

وی در ادامه گفت: شماره تماس 123 آماده دریافت هرگونه گزارش آسیب اجتماعی است. مردم از طریق تماس با این خط می‌توانند هرگونه مشکل اجتماعی در سطح شهر را مطرح کنند تا روانشناسان و همکاران ما با ارائه راهنمایی و مشاوره، معضلات را برطرف کنند. وی ادامه داد: واحد اورژانس اجتماعی بهزیستی شهرستان مریوان با خودروی سیار جهت رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی با حضور کارشناسان در محل،  آماده ارائه خدمات اجتماعی است. 


انتهای پیام/

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

بهزیستیکودک کاراورژانس اجتماعی

بازدید ها : 2298

نظرات بینندگان :

احمددوشنبه 21 خرداد 1397 | 02:25

3
0

حالا کار کو اونم برای بزرگسال نیست چه برسه به کودک

پاسـخ

امیدسه شنبه 22 خرداد 1397 | 12:43

3
1

سالن ورزسی هه یه / کوا فضای بو ورزش وتفریح - هر زریبار اویش پره له فلیان و.... گشتی پولی اوی و سالنی وزرشی 4 بار دراوه به اجاره ..اگر توجه تان کردبی سالنه ورزشیکنایش هیچ بهداشتی نیه..
زریبار خبر دوات لی اکم سری بده له وضعیت بهداشتی سالنه ورزشیکان استادیوم . بزانه اوجوانانه چند سال تر نخوشی پوستی ناگرن

0
0
زریبار شنبه 25 خرداد 1398 | 20:31

خوا قه زای خوتوو کوردی نووسینه که ت باوان گیان

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی