سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت مدیر مسئول
چهارشنبه 9 خرداد 1397 / 04:49|کد خبر : 5910|گروه : سیاسی

مدیران تابع یا لذت طلب/مدیریت کبکی تیشه به ریشه جامعه زده است

اوضاع کنونی جامعه، فضاسازی‌های کاذب و نمایشی و مال‌اندوزی‌ها و حرص و طمع فردی، تیشه‌هایی است که آشکارا به ریشه‌ی توسعه و پیشرفت جامعه وارد می‌شود.

اوضاع کنونی جامعه، فضاسازی‌های کاذب و نمایشی و مال‌اندوزی‌ها و حرص و طمع فردی، تیشه‌هایی است که آشکارا به ریشه‌ی توسعه و پیشرفت جامعه وارد می‌شود.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی زریوار خبر در یادداشت کوتاه از وضعیت مدیریت جامعه اینگونه نوشت: در این حال و روز و اوضاع و احوال که قیمت دلار و سکه نوسانات لحظه‌ای را تجربه می‌کند و شرایط اقتصادی مردم روز به روز وخیم‌تر می‌شود و معضلات بیکاری و فقر و اعتیاد همچون بیماری به جان جامعه افتاده‌اند و موقعیت یکی از پیام‌رسان‌های خارجی یا همان تلگرام در هاله‌ای از ابهام است و میلیون‌ها کاربر ایرانی سرگردان و بلاتکلیف و خیلی‌ها منتظر اظهارنظر سران اروپا و ترامپ رئیس‌جمهور کم و بیش نامتعارف آمریکا، هستند و تاثیرات نظرات او بر سیاست و اقتصاد کشور را تحلیل و تفسیر می‌کنند، برخی چنان سرشان را زیر برف کرده‌اند که خیال دیدن چیزی جز سفیدی مطلق را ندارند. 

اگر مقصر اصلی این شرایط را جمعیت بالای دهه شصتی‌ها بدانیم و یا جوانان تحصیل‌کرده‌ای که تنها جرم‌شان همان تحصیل یا اعتماد به سیستم آموزش عالی است، یا کولبری که از جان مایه می‌گذارد تا لقمه نانی به‌دست بیاورد و یا کارگری که ماه‌ها حقوق ناچیز خود را نگرفته، اگر این‌ها را مقصر بدانیم و در هنگام اعتراض و شکوایه، آنها را خطاکار بنامیم و مهر بر دهانشان بزنیم و صدای‌شان را نشنویم، می‌توان گفت در حال مدیریت اوضاع هستیم اما ابدا در پی حل مشکلات نیستیم. این نوع مدیریت کبکی‌ با نادیده و ناشنیده گرفتن مسائل و مشکلات تنها سعی در تزریق مسکن‌های زودگذر و امید به رسیدنِ پایداری سیستم در یک نقطه ناپایدار را دارد. مدیرانی که آب در دل‌شان تکان نمی‌خورد، از سفره‌ی خالی کولبرها خبر ندارند، مسئولانی که به‌جای ارائه راهکار و برنامه جهت ایجاد اشتغال و به‌کارگیری جوانان، تنها به شرایط و بندهای انواع و اقسام مناقصه و مزایده‌ در همکاری با پیمانکاران همیشگی، می‌اندیشند، نه تنها توان ارائه طرح و فکری به جهت گره‌گشایی از مشکلات را ندارند بلکه وجودشان اگر نگوییم علت پدیدآمدن آنها، قطعا مانعی دست‌وپاگیر در راه همواره کردن معضلات و مشکلات است.

فیلسوف دانمارکی سورن کیرکگارد زندگی انسان را در چند حالت ترسیم می‌کند. حالتی که در آن لذت، اصل بنیادین حاکم بر زندگی است. لذاتی از قبیل قدرت، مال و مقال، کسب شهرت و ... . در حالتی دیگر از زندگی، ممکن است انسان در زندگی تنها پیرو و تابع دستوراتی مشخص باشد. بخشی از آن چیزی که این روزها شاهد آن هستیم حاصل عملکرد دو دسته از مدیرانِ تابع و لذت‌طلب است. برخی از دست‌اندکاران و صاحب‌منصبان، تابع بی‌چون و چرای دستورات هستند؛ آنانی که هیچ اختیار و ایده‌ای از خود ندارند و همچون عروسک‌های خیمه‌ شب‌بازی تنها به اجرای نمایش خود سرگرم‌اند و همه دل‌مشغولی‌شان حضور در صحنه و حفظ موقعیت خود به هر قیمتی است. این دسته با رعایت عرف و دستورات مشخص زندگی می‌کنند. به قواعد عرفی و هنجارها و آنچه حقِ متعارف می‌دانند، پایبند هستند. اما این پایبندی به قواعدِ شکل‌گرفته و اتکای بیش از اندازه به محاسبه‌های عقلی، گناه اصلی است چرا که شکوفایی استعدادهای فردی و مواجه مستقیم و بلاواسطه با وجود صورت نمی‌گیرد. زندگی انسان در این مرحله، معطوف به لذت نیست با این حال یاس و ملال تنها نتیجه حاصل از این نوع زندگی است.

از طرف دیگر، دسته‌ی لذت‌طلبانی هستند که دچار جنون لذت شده‌اند و در سراب‌های اندیشه خود سیرآب نمی‌شوند، مال‌اندوزی می‌کنند و پنهان‌کاری. در زندگی آنها هر امری در راستای لذت معنا دارد، هر چیزی فدای لذت می‌شود و پس از کسب لذت، دوباره زایشِ خواهشی نو و لذتی جدید عنان زندگی را به‌دست می‌گیرد. در این حالت انسان یا دچار جنون شده و هیچ‌گاه ارضا نمی‌شود یا ملال و خستگی و یاس از تکرار بی‌انتهای رنج ناشی از نیاز، زندگی‌اش را دربرمی‌گیرد. این دو دسته یا دچار حماقت و بی‌خودی هستند و یا گرفتار در حلقه‌ی پنهان‌کاری و لذت‌طلبی و هر چالشی که به‌وجود می‌آید اولین واکنش آنها مصادره‌ی مسئله و پنهان کردن آن است. از نظر آنها، بهترین راه‌حل هر معضلی دیده‌نشدن آن است.

در نهایت آنچه برای این دو دسته هیچ اهمیتی ندارد و اصولا شناختی نسبت به آن ندارند، انسان است. برنامه‌ها و طرح‌های بی‌ارتباط با اوضاع کنونی جامعه، فضاسازی‌های کاذب و نمایشی و مال‌اندوزی‌ها و حرص و طمع فردی، تیشه‌هایی است که آشکارا به ریشه‌ی توسعه و پیشرفت جامعه وارد می‌شود. خوشبختانه در شرایط و موقعیت این روزها، مشکلات و معضلات تقریبا عیان و آشکار هستند و به همان اندازه ذات و ماهیت این‌گونه افراد. عملکرد آنها و افکار و اندیشه‌هایی که در سر دارند، مسیری را برای جامعه ترسیم می‌کند که جز تباهی و انحطاط نیست.

انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 14:20

27
1

من هم نظرمدیریتی شما را تایید می کنم و بی زودی پرده از اجرای یک نفر بر خواهم داشت ،
تا مهر تایید نوشته شما باشد که عامل اصلی فقر و بدبختی استان ما کسانی هستن که هزار بار قانون را دور می زنند تا حس طمع شون را سیراب کنند.

پاسـخ

شهروندچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 14:21

11
0

من هم نظرمدیریتی شما را تایید می کنم و بی زودی پرده از اجرای یک نفر بر خواهم داشت ،
تا مهر تایید نوشته شما باشد که عامل اصلی فقر و بدبختی استان ما کسانی هستن که هزار بار قانون را دور می زنند تا حس طمع شون را سیراب کنند.

پاسـخ

یاسرچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 14:28

30
0

متن خیلی جالببود ولی با انتخاب عکس صد برابر متن ارزش پیدا کرده واقعا دست میرزاد زربوارخبر هر چن انتقاداتی به شما وارده ولی الحق چند ساله پای ثابت رخدادهای جامعه بودین. کاش بیشتر مشکلات را به مدیران منتقل کنین. مشاوره بدین

خوشم اومد هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب را نقد کردین دیگه مردم به هیچ کدوم باور ندارن

پاسـخ

احمدچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 15:00

24
0

مرسی واقعا خوب بود

پاسـخ

عزیزیجمعه 11 خرداد 1397 | 13:06

18
0

ده س وه ش

پاسـخ

کارمتدجمعه 11 خرداد 1397 | 13:10

17
0

نظریه بسیار عالی بود وحقیقت امرهمین است.متاسفانه سیستم حکومتی ما طوری چیده شده که همین مدل های مدیریتی را رهبری می کند بسیاری از مدیران ما بدون کارای در مرایمات خودرا ظارا می کنند وبرای ابقا وتکیه بیشتر برمیز قدرت انواع پویت اندازی می نمایند.امامدیرانی که بخوان خدمت کنند هبچ وقت خودرا در معرض تحسین های کاذب رده بالا قرار نمی دهند. متاسفانه این نوع افراد چون اسباب اربابان خود را فراهم نمی کنند زیاد دوام نمی آورند

پاسـخ

کارگریکشنبه 13 خرداد 1397 | 08:38

18
0

درود بر شما خیلی خیلی عالی بود واقعیت روز ...

پاسـخ

فرهنگیپنجشنبه 31 خرداد 1397 | 13:33

5
0

بهنظرم این متن باید فرملنداران واستانداراندر جلسات شورای اداری طرح وبعنوان مهمترین راه برد مدیریت بکار گرفته شود.ولی حیف هیچ کدام از مسولین به آن پایبند نمی باشندزقرا موقعیت آنها را تامین نمی کند

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی