سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه طلاقه خشونتی است آشکار عليه زنان/
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 / 18:05|کد خبر : 5871|گروه : فرهنگی

سه طلاقه ام افتاده باشد

عادت ناپسند سه طلاقه خوردن ادبيات روزمره و سر زبان خيلي از مردان جامعه فعلي شهر من یعنی مريوان است. و این امر نمونه بارز خشونت علیه زنان است.

عادت ناپسند سه طلاقه خوردن ادبيات روزمره و سر زبان خيلي از مردان جامعه فعلي شهر من یعنی مريوان است. و این امر نمونه بارز خشونت علیه زنان است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، حليمه شوهر و دو فرزند خردسال خود را دوست دارد و مشكلاتي آنچناني هم در زندگي زناشويي نداشته است، اما به دلیل سه طلاقه شدن از طرف شوهرش به ناچار دور از فرزندان و شوهرش در خانە پدری و مادري زندگی را بسر می برد چرا که برادر شوهر و پدر شوهر او كه روحاني هم هست معتقدند طلاق حليمه واقع شده و حليمه بر پسرشان حرام است و باید حقوق شرعي خودرا بگيرد و فرزندان ٦ماهه و ٢ساله اش را رها کند.

سه طلاقه كردن، اصطلاحي است فقهي و عرفي كه براي فقه شيعه و فقه سنت تعاريف متفاوتي دارد. مطابق ماده ١٠٥٧ قانون مدني ، زني كه ٣مرتبه متوالي همسريك نفر بوده و مطلقه شده بر أن مرد حرام مي شود مگر اينكه به عقد دايم به زوجيت مرد ديگري درآمده و پس از وقوع نزديكي با او به واسطه طلاق، يا فسخ يا فوت فراق حاصل شده باشد. طبق اين تعريف كه مورد نظر هر دو گروه شيعه و سني است يك مرد مسلمان براي سه طلاقه كردن زن خويش اجازه دارد با ٣بار تكرارلفظ طلاق يا ٣بار خواندن لفظ طلاق در يك مرحله زن خود را طلاق دهد، و مطابق حقوق اسلامي -طلاق ايقاع است و نيازي به اراده و قبول زن ندارد و طلاق هم يعني انحلال عقد ازدواج.

این معضل از دهه ها قبل وجود داشته است و می توان گفت عادت ناپسند سه طلاقه خوردن ادبيات روزمره و سر زبان خيلي از مردان جامعه فعلي شهر من یعنی مريوان است. و این امر نمونه بارز خشونت علیه زنان است. در بسیاری از موارد مرد برای امر و نهی و ایجاد محدودیت بدون اطلاع از عواقبش این کار را انجام می دهد. مثلا به زنش می گوید: « سه طلاقه ام افتاده باشد حق نداري بروي خانه مادرت يا سه طلاقم افتاده باشد از خانه بيرون نمي روی» در این حالت اگر زن به خانه مادرش برود سه طلاق او جاری شده و بر شوهرش حرام می شود. در اينگونه موارد و پس از آنكه زن مطلع شود كه مرد قسم٣طلاقه ياد كرده زوجه به ناچار نزد روحاني محل رفته و در خصوص طلاق سوال مي پرسد. معمولا بيشتر موارد این گونه طلاق ها در شوراي روحانيت شهر كه يك نهاد دولتي است بررسي می شود. در بيشتر موارد مرد حاضر به حضور در شورا نيست و زن همچنان بلاتكليف مي ماند و تنها راه آن است که دعوی تنفیذ طلاق ثلاثه را در دادگاه مطرح کند. و هرچند در ماده ٦٤٥قانون مجازات اسلامي عدم ثبت واقعه طلاق جرم انگاري شده و مرد به مجازات حبس تعزيري تا يكسال محكوم مي شود، اما در عمل هنگام شكايت زن دادگاه ها ما بعلت آنچه عدم سوء نيت رواني مي نامند مرد را تبرئه مي کنند.

در خيلي از موارد مرد به دلایل مختلف از جمله محكوميت مالي در حق زن يا مسوليت فرزندان پس از طلاق اظهار ندامت مي كند و اقرار به سه طلاقه نمي كند و لفظ قبلي خودرا تغيير مي دهد. اما چنانچه وي اقرار به سه طلاقه كرده باشد چاره اي جز جدايي وجود ندارد.

طبق مواردی که گفتم حليمه با چالشي هاي زيادي روبرو است. در حال حاضر یا باید دادخواست تنفیذ طلاق دهد و یا بلاتکلیف بماند. اگر حکم طلاقش تنفیذ شود او فقط در صورت ازدواج با مرد دیگری که محلل خوانده می شود و طلاق از او می تواند مجدد با شوهر خود ازدواج کند. اما محلل دیگر امری مذموم و ناپسند و داراي قبح اجتماعي است و تقريبا منسوخ شده اما در مواردي بناچار و عليرغم ميل باطني و با اكراه و براي به اصطلاح درست كردن سه طلاق اقدام به آن مي نمايند.

مهم آن است که در سطح کلان مملکتی باید در این زمینه اقداماتی صورت بگیرد. باید اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود و آموزش لازم که دیگر مردان قسم سه طلاقه بدون اطلاع از عواقب آن نخورند. قانونگذار با همفکری و همکاری با علمای مذهبی بایستی قانونی مناسب وضع کند.

نویسنده: گلاله وطن دوست/ وکیل پایه یک دادگستری


انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

گلسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 08:25

2
8

گلاله جان خسته نباشی ، ممنون ازت که اطلاع رسانی میکنی، همکلاسیهات که یکیشم منم به تو بانوی عزیز افتخارمیکنیم.

6
2
نوتشه ای پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 | 08:18

طلاق فقط طلاق نوتشه ای . سلام بو نوتشه و طلاقکانیان
طلاق نوتشه ای هیچوقت ناکه وئت

پاسـخ

حامدسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 09:34

3
3

کسی که طلاق از دهنش فرت و فروت بیرون مییاد باید عواقب بچه داری و انگ اجتماعی و خیلی مشکلات دیگر را بچشد که دیگر دهنش رو تنظیم کنه که طلاق بیرون نیاد و عبرت دیگران بشه

پاسـخ

جلالسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 09:40

4
3

با سلام
سرکار خانم وطن دوست من هم با جنابعالی موافقم و می طلبد که برخی احکام و قوانین شرعی به اجتماع فتوای دینی تغییر و به روز شود که بحث طلاق خوردن توسط مردان میباشد و زنی که هیچ خبری از داستان ندارد قربانی شود که این حکم شرعی خود یک خشونت علیه زنان میباشد در حالی که اسلام هیچگاه خشونت را تایید ننموده بلکه تفاسیر اشتباه موجب ایجاد چنین شده است .

پاسـخ

واقع بینسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 10:01

4
2

اصلایاورندارم به چنین مورد بی خودی طرف درحالت عصبانیت وبدون اینکه بفهمه سه طلاق ینی چی ازروی عادت گذشتگان چنین لفظی بکار می بردومتاسفانه ملاهای خودمونم برای سواستفاده کردن از مردم عوام فریبی میکنند.جهل و نادانی منشا تباهی و سقوط است

پاسـخ

عبداللەسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 10:06

1
2

باسلام
باید عرض کنم که فقط ملاهای کم سواد چنین رای و نظری دارند. طلاق در فقه سنی در سه مرحله و مراحل نیز با فواصل زمانی صورت میگیرد. مثلا وقتی به شخصی گفته میشود سه بار مطلبی را تکرار کن مگر منطقی است یکبار بگوید و سه بار آن را به حساب آوریم؟!

1
0
حسن سه شنبه 1 خرداد 1397 | 16:37

سلام
آقای با سواد بحث طلاق در قرآن آمده اصلا مربوط به ملا و ماموستا نیست شما اطلاعاتتو ببر بالا

3
0
حسن سه شنبه 1 خرداد 1397 | 17:38

سلام
اولا از خانم وطن دوست بابت مطلب به روزش تشکر کنم
ثانیا
خدمت همه ی دوستان عزیز عرض کنم بحث طلاق در همه ی ادیان بخصوص اسلام وجود دارد لذا دستورالعمل آن کامل در قرآن کریم ذکر شده هرکس به این آیات اعتقاد نداشته باشد مرتد و خون آن حلال است .صرفا جهت اطلاع بعضی از عزیزان که در نظرات بحث طلاق را چرت و پرت بیان کردن
بعد این عادت و فرهنگ کرد هاست که تکیه کلامشون شده ناموسشون باعث شرمساریه در همه ی اقوام سوگند نام خدا قبر عزیزان و...را برای اثبات حرفی بیان میکنن ولی کردها ناموسشون رو بر خود حرام میکنن خدا میداند که روزانه بر اثر این حرفای الکی و چیزهای الکی چقد زن و مرد بر هم حرام میشن و چقد زنا رخ میدهد .اصلا واقعا باعث تاسف کردهاست طی اطلاعاتی که هست در شهر کوچکی مثل سروآباد نزدیک به بیش از ۶۰مورد از طلاق ها بر سر باران و برف و ماشین و ...اورامان بیساران و شمیان بوده آقا تا میاد میگه ۳ طلاقه افتاده باشه که امسال باران نباریده آیا اصلا این فرهنگ است این عشق است این دوست داشتن است که مردهای کرد انجام میدن بعدش تا اتفاقی می افته می اندازن گردن اسلام اسلام برای همه یکی است قرآن برای همه یکی است این طرز تفکر و سستی ایمان و فرهنگ ماست ما قبل از آن که کرد باشیم مسلمان بوده ایم اول اسلام بعد کرد

پاسـخ

اهل نودشهسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 11:27

11
4

اینا همش چرت و پرته و مضخرفه،آدم موقع عصبانیت احتمال داره همه چی از دهنش دربیاد،قرار نیست که زنش بر او حرام بشه،این خرافه پرستی بیش نیست،همه ملت ها پیشرفت کردن جامعه ماهم تو این بحث طلاق مونده و ارزش نداره که زندگی بخاطر این از هم بپاشه و پچه ها هم ویلان و سرگردان و قربانی این عقاید کهنه بشن،متاسفم واسه جامعه مون که با این عقایدمون زندگی دوتا بچه بی گناه نابود بشه

پاسـخ

بهارسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 12:08

1
7

دست مریزاد خانم وطن دوست امیدوارم مردان شهر ما درست شوند ویا قانون گذار قانونی بهتر نسب کند.

پاسـخ

بندە خداسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 12:38

1
1

بسم اللە الرحمن الرحیم خانم وکیل اول از همە چی مردی کە وقتی زنش از ترف قانون عقد کردە و سبت ازدوا کردن اگر مرد واقعی باشد نباید سر هیچ دعوا یا خشونت یا بعضیا سر چیزهای دیگر حرف طلاق از دهنش دربیاد اصلا باید دولت مجازات واقعی برای این کار از اول دفترچە سبت ازدواج با هاشون بگوید ولی خواهشا حرف خیانت هم مطرح کن هم برای جامعە هم برای دادگا دنبال این کارباشن بخدا قسم این بزرگترین ناعدالتی است کە زنی یک بار دوبار سی بار چهار بار پنج بار حتی چندین باردگر ازدواج میکند دادگا با حرف مردا گوش نمیدهد دنبالش نمی گیرد محکومش نمی کند تمامی حق و حقوق بازن میدهد همش بخاطر خیانت یا خانوادە دختر میفروشن مردها بی گناه بدبخت میکنن اول از همە دولت مقصر است کە امار طلا ق توی مملکت زیاد است مردە بدبخت میکنن کە تاهمیشە نتوند بازهم پول و مال بدست بیارد باز زندگی ادامە بدهد مردهم داریم کە اونم چنید بارازدواج میکند کە همه میدونن سر خیانت کردن از زنش بای بفکری این حرفای من بیشرباشن و ثبت احوال چندتا شوهر کند باید پاکش نکند توی شناسنامە و هر جای مملکت شناسنامە جعلی براش دروست بیشد اعدام محکوم بیشد اگر واقعا دادگاه و قانون زن یا مرد معلوم باشد خیانت کردە دست خالی بیرونش کند و هرچی حق و حقوقشان هست بگیر دیگر امار طلاق مطمٲن باشند کە اگر 50درصد باشد میاد 5درصد با امید اینکە قاضیا وکیلا محترم باشرف دنبال این قضیە باشن

پاسـخ

$سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 13:34

2
6

این یک فرهنگ غلط در بین کورد ها هست و باید هرچه زودتر اصلاح شود و مجازاتی برایش وضع شود.

پاسـخ

خادم الشهدا ذوالفقارباباییسه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | 13:42

5
5

متاسفانه در استان کردستان وکرمانشاه وارومیه هم همین اتفاقات هست ولی زبان مردم عادت کردن به این سه طالا قه بهیچ عنوانم نمیتوانند ترکش کنند

1
1
هەراڵە سوورەو هەورامانی پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 | 15:36

دا لابەرە تخا ***

پاسـخ

شهروندچهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 | 08:00

2
1

دستتون درد نکند . زنها همیشه مورد ظلم وستم واقع شدند .قبل از ازدواج از طرف پدر وبرادر و بعد از ازدواج از طرف شوهر و مصبیت بزرگتر بحث قسم خوردن به طلاق است . زن بیچاره در خانه درگیر خانه داری و بچه داری یه و شوهر محترمشون ورد زبانش قسم خوردن به طلاق .آخر کجای این دردها منصفانه است که زن بدون اطلاع از قسم های ناحق شوهرش خانه وزندگی واز همه مهم تر بچه هایش را از دست بدهد .

پاسـخ

زن کوردچهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 | 08:02

2
2

ضمن تشکر گرم وصمیمانه از سرکار خانم گلاله وطن دوست امیدوارم این ظلم ها وخشونت های پنهان علیه زنان به زودی از جامعه ریشه کن شوند .

پاسـخ

...چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 | 15:26

4
2

سلام ببخشید من اصلا به سه طلاقه خوردن اعتقاد ندارم حتی اگه شوهرم صد بار پشت سر هم بگه بازم خودمو محرم شوهرم میدانم.اینا چرت و پرته اطرافیانم کاملا موافق سه طلاقن ولی من مخالفم در ضمن یک زن مذهبی هم هستم ولی خیلی چیزارو قبول ندارم چرا زندگی سر شار از عشقو محبتو بخاطر یک لحظه عصبانیت بهم بریزیم گناه نیس؟به نظرتون اسلام زیر سوال نمیره؟

پاسـخ

نوتشهچهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 | 18:34

3
0

سطح کلان مملکتی چیکار کنه؟ باطلاق نه و ه رو تبلیغاتا...

0
0
.... پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 | 01:25

چی تبلیغاته؟

پاسـخ

دوست و همکار خانم وطن دوست عزیزپنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 | 02:13

2
3

سلام واقعا بهتون افتخار میکنم و امیدوارم منم مثل تو عزیز دل برای حق و حقوق زنان دیارم بکوشم

پاسـخ

بی نامپنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 | 15:32

1
2

ضمن تشکر و خسته نباشی از خانم وطن دوست عزیز؛امیدوارم روزی این همه ظلم و خشنوتی که علیه زنها در جامعه میشه روزی ریشه کن بشه

پاسـخ

جبارپنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 | 20:13

1
1

لطفا نظرات رو گل چین نکنید همه رو نشون بدهید

پاسـخ

asrenدوشنبه 31 اردیبهشت 1397 | 01:56

0
0

این سوگند مقدسه
و
متاسفم واسه مردای ....

پاسـخ

ملالتپنجشنبه 3 خرداد 1397 | 09:52

0
0

باتشکرازخانم وکیل.بعدازسه طلاقه وپشیمانی .پای تیس مستعاردر میان است.که دراحادیث حضرت رسول لعن شده .لعن الله المحلل والمحلل له

پاسـخ

س ص ح پ قسه شنبه 12 تیر 1397 | 13:28

0
0

چه شیعه چه سنی : شریعت اسلام را باید قبول کند ، حکم شریعت اسلام برای مسلمان است ، زن که به شوهرش حرام شد بچه ازشوهر نیست واز این پدر ارث نمی برد وبا وابسته گان این شور محرم نیست ، اولا شریعت اسلام ازخدا ورسول خدا وقرآن کریم است ، در آن شک وگمان وخلاف وجود ندارد ، که بیاییم آن را تعدیل کنیم . ما نه خداییم ونه پیامبر ، قانون خدا صحیح است . طلاق هم صحیح است . اما درجای خودش . هرفردی دراین مورد حق نظر ندارد . بعضیها میگویند تصحیح شود . مگر قانون مجلس کشور است که تصحیح شود . مشکل از ( ضعف ایمان ) فرد است . در مریوان یا مناطق دیگر تکیه کلام مردها شده به ( طلاقم ) طلاق شده کشک پیش بعضی از مردها . عزیزمن یک انسان که در روز حد اقل صد بار به طلاق قسم میخورد . مگر دارای طلاق هست . طلاق یکی طلاق دوتا طلق سه تا . انگار طلاق چمن پارکها است پشت سرهم آب میخورد وسبز می شود . نکاح مقدس است . طلاق منفور است . درشریعت طلاق منفور است . مقدس نیست . انسانها اشتباه می کنند . وتکیه کلام شان شده طلاق . ونمیشود دین را تعطیل کرد . سلاح برای دفاع از مملکت است . اگر چند نفر مردم کشی کردند . نمی شود همه سلاحهارا نابود کرد . فرد یکه مجرم است . باید تاوان جرمش را بکشد ، حالا زنیکه مطلقه است . به یک مرد خوب شوهر کند . مرد نزد خدا مسئول فرزندانش میباشد . خانمها هم حق خودشان را دارند . بعداز طلاق شوهر کردن است . وسلام ...

پاسـخ

mmaدوشنبه 10 دی 1397 | 21:30

1
0

فقیهان شیعه و اهل سنت درخصوص چگونگی سه‌طلاقه‌شدن زن، با هم اختلاف‌نظر دارند. شیعیان بر این باورند که سه طلاق باید به صورت جداگانه صورت گیرد؛ یعنی مرد دوبار همسرش را طلاق دهد و هربار پس از طلاق به او رجوع کند یا دوباره با او ازدواج کند. سپس برای بار سوم او را طلاق دهد؛ اما اهل سنت معتقدند که به لحاظ شرعی، مرد می‌تواند یک‌باره همسر خود را سه‌طلاقه کند؛ یعنی به او بگوید: «اَنتِ طالِقٌ ثَلاثاً» (تو سه‌طلاقه‌ شدی). طبق فتوای مشهورفقیهان شیعه، با گفتن این جمله، تنها یک طلاق واقع می‌شود.برخی از آنان نیز معتقدند که طلاقی واقع نمی‌شود

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی